Optakt: FC København – FC Nordsjælland

De danske mestre fra København tager imod de danske sølvindere fra Nordsjælland i runde 14 af Superligaen. 



Status:
Efter en skuffende start er FC København kommet i gang igen i Superligaen med 10 point i de seneste fem kampe. De danske mestre fik en dårlig start på sæsonen, men efter Ståle Solbakkens tilbagevenden ser det lysere og lysere ud for storklubben. 

Senest har FCK slået OB ud af pokalturneringen onsdag, og holdet er desuden ubesejret i tre kampe i træk i Superligaen. FCK er i øjeblikket på en syvendeplads med syv point op til førstepladsen, som er det altoverskyggende mål. Udover DBU Pokalen og Superligaen skal københavnerne dog også fokusere på Champions League, hvor Galatasaray venter på tirsdag.

FC Nordsjælland er også startet dårligt ud i Superligaen i år, og er lige nu under nedrykningsstregen med kun 15 point i 13 kampe, og en negativ målscore. Dog er FCN kommet ind i en bedre stime og har ligesom FCK hentet 10 point i de seneste fem kampe, og er ubesejret i fire kampe i træk i Superligaen. 

Med stærke præstationer af blandt andre Pascal Gregor og Lasse Petry (begge på Månedens Hold i Superligaen denne måned) er FCN begyndt at ligne et stærkt hold igen, og det ser ud til at Kasper Hjulmand for alvor har fået styr på mandskabet. 

Derfor ser det ud til at vi får en spænende kamp mellem sidste års nummer et og to i Superligaen.

Form:
FC København: V-T-V-V-U
FC Nordsjælland: T-V-U-V-V 

Dom:
FCK og FCN har begge haft en dårlig start, men er kommet på rette spor igen. Begge hold skal forsøge at samle så mange point som muligt inden vinterpausen, men FCN er med sølle tre point på fremmed græs det dårligste udebanehold i Superligaen. FCK har til gengæld kun tabt en kamp i Parken denne sæson, og klubben har hentet 12 point hjemme. Og oven på en god offensiv kamp onsdag mod OB, og en Cesar Santin med selvtillid er FCK inde i et godt flow. 2-1 til FCK.

Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Wiland – Jacobsen, Mellberg, Sigurdsson, Bengtson – Gislason, Delaney, Claudemir, Jørgensen – Santin, Braaten

Skader: Ingen
Karantæne: Ingen

FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Stryger, Gregor, Jakobsen, Mtilliga – Stokholm, Petry, Vingaard – Ticinovic, Christiansen, John

Skader: Bech, Aynaoglu, Sise, Laudrup, Christensen 

Karantæner: Ingen

På TV: Canal 9, lørdag klokken 15:00





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Afslører dansk toptræners millionløn

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Monsterbud på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmper om det samme trænerjob

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Tottenham henter Liverpool-profil

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

De lurer på Vejle-profil

Medier sender ham hjem til AGF

Han var i spil som Brøndby-træner

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

De jagter Henrik Meister

Sådan kommer Danmark til VM

Manchester United afbryder forhandlingerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer