Status:
Efter en skuffende start er FC København kommet i gang igen i Superligaen med 10 point i de seneste fem kampe. De danske mestre fik en dårlig start på sæsonen, men efter Ståle Solbakkens tilbagevenden ser det lysere og lysere ud for storklubben.
Senest har FCK slået OB ud af pokalturneringen onsdag, og holdet er desuden ubesejret i tre kampe i træk i Superligaen. FCK er i øjeblikket på en syvendeplads med syv point op til førstepladsen, som er det altoverskyggende mål. Udover DBU Pokalen og Superligaen skal københavnerne dog også fokusere på Champions League, hvor Galatasaray venter på tirsdag.
FC Nordsjælland er også startet dårligt ud i Superligaen i år, og er lige nu under nedrykningsstregen med kun 15 point i 13 kampe, og en negativ målscore. Dog er FCN kommet ind i en bedre stime og har ligesom FCK hentet 10 point i de seneste fem kampe, og er ubesejret i fire kampe i træk i Superligaen.
Med stærke præstationer af blandt andre Pascal Gregor og Lasse Petry (begge på Månedens Hold i Superligaen denne måned) er FCN begyndt at ligne et stærkt hold igen, og det ser ud til at Kasper Hjulmand for alvor har fået styr på mandskabet.
Derfor ser det ud til at vi får en spænende kamp mellem sidste års nummer et og to i Superligaen.
Form:
FC København: V-T-V-V-U
FC Nordsjælland: T-V-U-V-V
Dom:
FCK og FCN har begge haft en dårlig start, men er kommet på rette spor igen. Begge hold skal forsøge at samle så mange point som muligt inden vinterpausen, men FCN er med sølle tre point på fremmed græs det dårligste udebanehold i Superligaen. FCK har til gengæld kun tabt en kamp i Parken denne sæson, og klubben har hentet 12 point hjemme. Og oven på en god offensiv kamp onsdag mod OB, og en Cesar Santin med selvtillid er FCK inde i et godt flow. 2-1 til FCK.
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Wiland – Jacobsen, Mellberg, Sigurdsson, Bengtson – Gislason, Delaney, Claudemir, Jørgensen – Santin, Braaten
Skader: Ingen
Karantæne: Ingen
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Stryger, Gregor, Jakobsen, Mtilliga – Stokholm, Petry, Vingaard – Ticinovic, Christiansen, John
Skader: Bech, Aynaoglu, Sise, Laudrup, Christensen
Karantæner: Ingen
På TV: Canal 9, lørdag klokken 15:00
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
INTERVIEW
