Status:
Efter en skuffende start er FC København kommet i gang igen i Superligaen med 10 point i de seneste fem kampe. De danske mestre fik en dårlig start på sæsonen, men efter Ståle Solbakkens tilbagevenden ser det lysere og lysere ud for storklubben.
Senest har FCK slået OB ud af pokalturneringen onsdag, og holdet er desuden ubesejret i tre kampe i træk i Superligaen. FCK er i øjeblikket på en syvendeplads med syv point op til førstepladsen, som er det altoverskyggende mål. Udover DBU Pokalen og Superligaen skal københavnerne dog også fokusere på Champions League, hvor Galatasaray venter på tirsdag.
FC Nordsjælland er også startet dårligt ud i Superligaen i år, og er lige nu under nedrykningsstregen med kun 15 point i 13 kampe, og en negativ målscore. Dog er FCN kommet ind i en bedre stime og har ligesom FCK hentet 10 point i de seneste fem kampe, og er ubesejret i fire kampe i træk i Superligaen.
Med stærke præstationer af blandt andre Pascal Gregor og Lasse Petry (begge på Månedens Hold i Superligaen denne måned) er FCN begyndt at ligne et stærkt hold igen, og det ser ud til at Kasper Hjulmand for alvor har fået styr på mandskabet.
Derfor ser det ud til at vi får en spænende kamp mellem sidste års nummer et og to i Superligaen.
Form:
FC København: V-T-V-V-U
FC Nordsjælland: T-V-U-V-V
Dom:
FCK og FCN har begge haft en dårlig start, men er kommet på rette spor igen. Begge hold skal forsøge at samle så mange point som muligt inden vinterpausen, men FCN er med sølle tre point på fremmed græs det dårligste udebanehold i Superligaen. FCK har til gengæld kun tabt en kamp i Parken denne sæson, og klubben har hentet 12 point hjemme. Og oven på en god offensiv kamp onsdag mod OB, og en Cesar Santin med selvtillid er FCK inde i et godt flow. 2-1 til FCK.
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Wiland – Jacobsen, Mellberg, Sigurdsson, Bengtson – Gislason, Delaney, Claudemir, Jørgensen – Santin, Braaten
Skader: Ingen
Karantæne: Ingen
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Stryger, Gregor, Jakobsen, Mtilliga – Stokholm, Petry, Vingaard – Ticinovic, Christiansen, John
Skader: Bech, Aynaoglu, Sise, Laudrup, Christensen
Karantæner: Ingen
På TV: Canal 9, lørdag klokken 15:00
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
AVIS
