Optakt: FC København – FC Nordsjælland

De danske mestre fra København tager imod de danske sølvindere fra Nordsjælland i runde 14 af Superligaen. 



Status:
Efter en skuffende start er FC København kommet i gang igen i Superligaen med 10 point i de seneste fem kampe. De danske mestre fik en dårlig start på sæsonen, men efter Ståle Solbakkens tilbagevenden ser det lysere og lysere ud for storklubben. 

Senest har FCK slået OB ud af pokalturneringen onsdag, og holdet er desuden ubesejret i tre kampe i træk i Superligaen. FCK er i øjeblikket på en syvendeplads med syv point op til førstepladsen, som er det altoverskyggende mål. Udover DBU Pokalen og Superligaen skal københavnerne dog også fokusere på Champions League, hvor Galatasaray venter på tirsdag.

FC Nordsjælland er også startet dårligt ud i Superligaen i år, og er lige nu under nedrykningsstregen med kun 15 point i 13 kampe, og en negativ målscore. Dog er FCN kommet ind i en bedre stime og har ligesom FCK hentet 10 point i de seneste fem kampe, og er ubesejret i fire kampe i træk i Superligaen. 

Med stærke præstationer af blandt andre Pascal Gregor og Lasse Petry (begge på Månedens Hold i Superligaen denne måned) er FCN begyndt at ligne et stærkt hold igen, og det ser ud til at Kasper Hjulmand for alvor har fået styr på mandskabet. 

Derfor ser det ud til at vi får en spænende kamp mellem sidste års nummer et og to i Superligaen.

Form:
FC København: V-T-V-V-U
FC Nordsjælland: T-V-U-V-V 

Dom:
FCK og FCN har begge haft en dårlig start, men er kommet på rette spor igen. Begge hold skal forsøge at samle så mange point som muligt inden vinterpausen, men FCN er med sølle tre point på fremmed græs det dårligste udebanehold i Superligaen. FCK har til gengæld kun tabt en kamp i Parken denne sæson, og klubben har hentet 12 point hjemme. Og oven på en god offensiv kamp onsdag mod OB, og en Cesar Santin med selvtillid er FCK inde i et godt flow. 2-1 til FCK.

Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Wiland – Jacobsen, Mellberg, Sigurdsson, Bengtson – Gislason, Delaney, Claudemir, Jørgensen – Santin, Braaten

Skader: Ingen
Karantæne: Ingen

FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Stryger, Gregor, Jakobsen, Mtilliga – Stokholm, Petry, Vingaard – Ticinovic, Christiansen, John

Skader: Bech, Aynaoglu, Sise, Laudrup, Christensen 

Karantæner: Ingen

På TV: Canal 9, lørdag klokken 15:00



Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Åge Hareide er død

Aldrig nogensinde FCK

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Stort Yussuf Poulsen-chok

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn

Her er AGF’s transferplaner

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Brøndby takker nej til to spillere

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

– Lidt af en bombe

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Medier i svime: Den bedste!

Kæmpe brag venter fredag

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Dansker færdig i Ajax?

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

‘En af sæsonens bedste transfers’

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz