Optakt: FC København – Randers FC

FC København kan tage endnu et skridt mod guldet, når Superligaens tophold får besøg af Randers FC.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Parken, København 
Dommer: Peter Kjærsgaard 
På TV: 6’eren
Hashtag: #fckrfc #sldk

Holdnyt:
FC København:

En slem påskeforskrækkelse i Silkeborg rystede ikke FC København mere end, at holdet slog godt tilbage mod rivalerne fra Brøndby IF i mandags. FCK vandt 2-0 i Parken, og dermed dufter der stadig af guldmedaljer i hovedstaden.

FC Midtjylland er ganske vist også inde i en fin stime, men så længe der er seks point ned til rivalerne, sover Jess Thorup og co. formentlig ganske godt om natten.

Sejren over Brøndby IF var fuldt fortjent, og det lykkedes igen FC København at holde et clean sheet, hvad holdet nu har gjort i otte af ni Superliga-kampe i foråret. Det er en guldopskrift i sig selv.

Valdemar Lund og Zeca har været skadet i et stykke tid og er det fortsat. Victor Kristiansen er ligeledes på skadeslisten, og FCK har meldt ud, at han misser de kommende kampe. Det samme gælder Akinkunmi Amoo, der er ny mand på lazarettet i hovedstaden.  

Jens Stage var meldt tvivlsom, efter at midtbanespilleren har siddet på tribunen i de seneste to kampe. Stage er dog ikke blevet klar og er derfor ikke udtaget. 

Randers FC:
Kronjyderne ligner et hold, der slutter på sjettepladsen i Superligaen. Efter en flot sejr på Brøndby Stadion i slutspilspremieren er gassen gået af Randers-ballonen, og de seneste tre kampe har budt på nederlag.

Det har været en lang sæson for Randers FC med en masse europæiske midtugekampe, og er det i virkeligheden det, kronjyderne betaler prisen for nu? Er der ganske enkelt ikke mere benzin på?

Under alle omstændigheder har sæsonen naturligvis været godkendt set med Randers-briller – det vil end ikke et lidt fesent slutspil kunne ændre på. 

Randers FC må undvære Alhaji Kamara, Marvin Egho, Mikkel Kallesøe og Joel Kabongo i Parken.

Karantæner:
FC København: Ingen
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-2-3-1): Grabara – Ankersen, Vavro, Khocholava, Diks – Falk, Lerager – Bardghji, Biel, Claesson – Babacar

Randers FC (4-2-3-1): Carlgren – Kopplin, Piesinger, Graves, Bundgaard – Johnsen, Lauenborg – Ankersen, Hammershøy-Mistrati, Kehinde – Odey

Profilen:
Der er lagt op til et tvillingeopgør i Parken, når FC Københavns Peter Ankersen og Randers FC’s Jakob Ankersen tørner sammen. Peter Ankersen har spillet præcis 10 Superliga-kampe flere end sin bror, der til gengæld har scoret 30 mål mere. Peter Ankersen er 40 minutter ældre end Jakob Ankersen.

Vidste du, at..:
Randers FC er det hold i Superligaen, der er dårligst til at score efter hjørnespark i denne sæson – FC København er næstdårligst. Kronjyderne har scoret to mål efter 141 hjørnespark, mens FCK er noteret for tre kasser efter 120 hjørnespark. Det viser tal fra Benjamin Leander. 

Dom:
FC København ligner en forholdsvis sikker vinder. “Løverne” har allerede vundet 2-0 og 3-0 over Randers i denne sæson, og buddet herfra er, at det igen bliver 3-0 på søndag i nationalarenaen. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:






Legende i stor kritik af Brøndby IF




Robertson__ LIVE

LIVE: Liverpool-stjerne rygtes til PL-konkurrent

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

AGF – FC Nordsjælland

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Hård kritik af FCM-profil

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Barcelona klager til UEFA

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Liverpool – Fulham



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Chelsea – Manchester City

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Nu er han tilbage for Brøndby

– Går det galt, går det rigtig galt!

Robert trækker overskrifter i udlandet

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

– Det er en katastrofe for Brøndby

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren