Status:
Færdig i Champions League men med plads i Europa League. FC København er trods stadig til tider en noget famlende spillestil klar til europæisk gruppespil i sjette sæson i træk og holder også stadig stilen i Superligaen, hvor de seneste fire kampe er vundet og et hul til forfølgerne allerede er skabt.
Roland Nilsson må på trods af CL-skuffelsen stadig være tilfreds med, at indkøringen af de mange nye spillere indtil videre ikke har kostet på pointkontoen i ligaen.
Silkeborg har ikke vundet over FC København i de seneste ni opgør i ligaen, og jyderne kommer til København med et frisk 3-0-nederlag mod oprykkerne og de største nedrykningsfavoritter fra HB Køge i bagagen.
Spillet har i flere kampe været ganske fremragende til tider, men Silkeborg har ganske enkelt ikke formået at score nok mål. Bare fem scoringer er det blevet til, hvilket samtlige 11 hold i ligaen har klaret bedre. Mod HB Køge var det så helt skidt, da hverken spil eller afslutninger vær i nærheden af at være godkendt. Omvendt kan Silkeborg tage i Parken ude de helt store nerver, da kun de færreste kan forvente andet end en hjemmesejr.
Men Silkeborg er alligevel presset i stillingen, da det ikke er blevet til sejr siden premieren mod FC Midtjylland.
Profil:
Lasse Heinze i Silkeborg-målet kommer formentlig på en travl arbejdsdag i Parken, og skal Silkeborg have mulighed for at stjæle point, kræver det en jette-indsats af keeperen, der skal dirigere sit forsvar og selv stå for de helt rigtige indgreb og ikke svigte i sine redninger.
Dommen
Det ser svært ud for Silkeborg, der virkelig skal rejse sig for at hente point i Parken. De danske mestre vil på trods af den svingende kvalitet i spillet stadig vise sig som en for stor mundfuld. FC København vinder komfortabelt med 2-0.
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2)
Wiland – Thomsen, Ottesen, Jørgensen, Bengtsson – Bolanos, Grindheim, Kristensen, Diouf – Nordstrand, N’Doye
Skader: Claudemir, Frederiksen, Vingaard
Karantæne: Ingen
Silkeborg IF (4-4-2)
Heinze – Flinta, Holst, Jacobsen, Poulsen – Svensson, Hansen, Ørnskov, Holst – Bech, Saag
Skader: Huldgaard,
Karantæne: Ingen
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Afvist – Brøndby undrer sig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TIPSBLADETS DOM