Optakt: FC København – Silkeborg IF

FC København skal have oprejsning for CL-nederlaget, men kan Silkeborg overraske i Parken?



Status:
Færdig i Champions League men med plads i Europa League. FC København er trods stadig til tider en noget famlende spillestil klar til europæisk gruppespil i sjette sæson i træk og holder også stadig stilen i Superligaen, hvor de seneste fire kampe er vundet og et hul til forfølgerne allerede er skabt.

Roland Nilsson må på trods af CL-skuffelsen stadig være tilfreds med, at indkøringen af de mange nye spillere indtil videre ikke har kostet på  pointkontoen i ligaen.

Silkeborg har ikke vundet over FC København i de seneste ni opgør i ligaen, og jyderne kommer til København med et frisk 3-0-nederlag mod oprykkerne og de største nedrykningsfavoritter fra HB Køge i bagagen.

Spillet har i flere kampe været ganske fremragende til tider, men Silkeborg har ganske enkelt ikke formået at score nok mål. Bare fem scoringer er det blevet til, hvilket samtlige 11 hold i ligaen har klaret bedre. Mod HB Køge var det så helt skidt, da hverken spil eller afslutninger vær i nærheden af at være godkendt. Omvendt kan Silkeborg tage i Parken ude de helt store nerver, da kun de færreste kan forvente andet end en hjemmesejr.

Men Silkeborg er alligevel presset i stillingen, da det ikke er blevet til sejr siden premieren mod FC Midtjylland.

Profil:
Lasse Heinze i Silkeborg-målet kommer formentlig på en travl arbejdsdag i Parken, og skal Silkeborg have mulighed for at stjæle point, kræver det en jette-indsats af keeperen, der skal dirigere sit forsvar og selv stå for de helt rigtige indgreb og ikke svigte i sine redninger.

Dommen

Det ser svært ud for Silkeborg, der virkelig skal rejse sig for at hente point i Parken. De danske mestre vil på trods af den svingende kvalitet i spillet stadig vise sig som en for stor mundfuld. FC København vinder komfortabelt med 2-0.

Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2)

Wiland – Thomsen, Ottesen, Jørgensen, Bengtsson – Bolanos, Grindheim, Kristensen, Diouf – Nordstrand, N’Doye
Skader: Claudemir, Frederiksen, Vingaard
Karantæne: Ingen

Silkeborg IF (4-4-2)
Heinze – Flinta, Holst, Jacobsen, Poulsen – Svensson, Hansen, Ørnskov, Holst – Bech, Saag
Skader: Huldgaard,
Karantæne: Ingen





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

FCM-profil tordner: ‘En skandale’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Raser: Det er latterligt!

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

LIVE: Slutfløjt i Parken

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn