Status:
Færdig i Champions League men med plads i Europa League. FC København er trods stadig til tider en noget famlende spillestil klar til europæisk gruppespil i sjette sæson i træk og holder også stadig stilen i Superligaen, hvor de seneste fire kampe er vundet og et hul til forfølgerne allerede er skabt.
Roland Nilsson må på trods af CL-skuffelsen stadig være tilfreds med, at indkøringen af de mange nye spillere indtil videre ikke har kostet på pointkontoen i ligaen.
Silkeborg har ikke vundet over FC København i de seneste ni opgør i ligaen, og jyderne kommer til København med et frisk 3-0-nederlag mod oprykkerne og de største nedrykningsfavoritter fra HB Køge i bagagen.
Spillet har i flere kampe været ganske fremragende til tider, men Silkeborg har ganske enkelt ikke formået at score nok mål. Bare fem scoringer er det blevet til, hvilket samtlige 11 hold i ligaen har klaret bedre. Mod HB Køge var det så helt skidt, da hverken spil eller afslutninger vær i nærheden af at være godkendt. Omvendt kan Silkeborg tage i Parken ude de helt store nerver, da kun de færreste kan forvente andet end en hjemmesejr.
Men Silkeborg er alligevel presset i stillingen, da det ikke er blevet til sejr siden premieren mod FC Midtjylland.
Profil:
Lasse Heinze i Silkeborg-målet kommer formentlig på en travl arbejdsdag i Parken, og skal Silkeborg have mulighed for at stjæle point, kræver det en jette-indsats af keeperen, der skal dirigere sit forsvar og selv stå for de helt rigtige indgreb og ikke svigte i sine redninger.
Dommen
Det ser svært ud for Silkeborg, der virkelig skal rejse sig for at hente point i Parken. De danske mestre vil på trods af den svingende kvalitet i spillet stadig vise sig som en for stor mundfuld. FC København vinder komfortabelt med 2-0.
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2)
Wiland – Thomsen, Ottesen, Jørgensen, Bengtsson – Bolanos, Grindheim, Kristensen, Diouf – Nordstrand, N’Doye
Skader: Claudemir, Frederiksen, Vingaard
Karantæne: Ingen
Silkeborg IF (4-4-2)
Heinze – Flinta, Holst, Jacobsen, Poulsen – Svensson, Hansen, Ørnskov, Holst – Bech, Saag
Skader: Huldgaard,
Karantæne: Ingen
LIVE
VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker
OPTAKT
New Zealand – Belgien
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Supercomputer: Her er VM-finalen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER