Optakt: FC København – Vejle Boldklub

Vejle Boldklub vandt for første gang i seneste runde – kan de skabe en sensation på udebane mod FC København?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Aydin Uslu
På TV: Canal 9
Hashtag: #fckvb #sldk

Holdnyt:
FC København:
Hvis FC København i forvejen havde et åbent sår, blev der drysset godt med salt i det i seneste runde, hvor holdet tabte til arvefjenderne fra Brøndby IF. Der er få ting, der gør så ondt inde midt i hovedstaden som et nederlag til rivalen fra Vestegnen.

Samme dag besejrede FC Midtjylland SønderjyskE med 3-2, og dermed er ulvene nu seks point foran i tabellen. Der er nok at være bekymret over for Jess Thorup, der rundede kamp nummer 50 som FCK-træner mod Brøndby.

FC København har blot vundet én af de seneste fem Superliga-kampe, og hvis man medregner alle turneringer, er det blevet til to sejre i otte kampe. Det er ikke FCK værdigt – særligt ikke med tanke på, at modstanden som sådan ikke har været overvældende i de otte opgør.

Rasmus Falk og Carlos Zeca er ude med skader, og den centrale midtbane bliver bare ved og ved med at skabe problemer for Thorup. Mod FC København må han således også se bort fra Lukas Lerager, der afsoner karantæne.

Kamil Wilczek er fortsat tvivlsom.

Vejle Boldklub:
Så lykkedes det endelig for de hårdtprøvede vejlenserne. 

13 plejer at være et ulykkestal, men i runde 13 hentede Vejle sæsonens første sejr i Superligaen, da Peter Sørensens tropper slog FC Nordsjælland med 2-0 på hjemmebane.

Vejle Boldklub er stadig på sidstepladsen, og det ser stadig vanskeligt ud, men hvor må det have lunet i Nørreskoven. I midtugen vandt Vejle også 3-1 over AC Horsens i pokalturneringen, så holdet møder op i Parken med to sejre i frisk erindring. 

Vejle-spillerne har i den grad også brug for optimisme forud for søndagens opgør. De første seks udekampe i denne sæson har kastet seks nederlag af sig, så det må være med bange anelser, at bundholdet passerer de to broer mod Sjælland.

I forhold til midtugens pokalkamp er Sten Grytebust, Jacob Schoop og Mouhamadou Drammeh tilbage i truppen til kampen mod FC København. 19-årige Christian ‘GG’ Gammelgaard er også udtaget til kampen.

Jerome Opoku er stadig ude med karantæne, mens Arbnor Mucolli fortsat er ude på grund af en skade.

Karantæner:
FC København: Lukas Lerager
Vejle Boldklub: Jerome Opoku

Bud på startopstillinger:
FC København (4-2-3-1): Grabara – Diks, Khocholava, Boilesen, Kristiansen – Stage, Johannesson – Højlund, Biel, Bøving – Wind

Vejle Boldklub (3-5-2): Grytebust – Heron, James, Kolinger – Mølgaard, Schoop, Hansson, Ezatolahi, Engel – Sousa, Ponce

Profilen:
Sten Grytebusts ophold i FC København blev slet ikke som forventet, og der kan ikke være tvivl om, at en lejeaftale i Vejle aldrig har været nogen stor drøm for nordmanden. Grytebust har stadig godt et år tilbage af sin kontrakt med FCK, og det vil sige, at der resterer seks måneder, når han returnerer fra Vejle, men det er så godt som stensikkert, at han har spillet sin sidste kamp for løverne. Med en flot præstation søndag eftermiddag kan Sten Grytebust sende en lille hilsen til den klub, der ikke kan bruge ham.

Vidste du, at..:
Jonas Wind er den mest afsluttende spiller i FC København i denne sæson med 32 forsøg mod mål. Til sammenligning har Allan Sousa skudt 19 gange på mål som den mest afsluttende Vejle-spiller.

Dom:
Krisen står i fuld flor i FC København, hvis løverne heller ikke er i stand til at besejre bundproppen på hjemmebane. For første gang i denne sæson møder Vejle dog op til en kamp med noget, der minder om selvtillid i bagagen, og det skal blive spændende at se, om det får nogen betydning for kampen, men vi har svært ved at se, at Superligaens sidsteplads og suverænt dårligste udehold kan få noget med hjem fra Parken. FC København vinder 2-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’



AVIS

Prisen eksploderet – kæmpe dansk transfer på vej


Supertalentets særlige kælenavn: Han elsker Vejle

Årets spiller i Superligaen? Han får ikke nok ros!



Bhoys sætter Dons på plads før pokalfinale

Landsholdsspiller i svime over Bo Henriksen

Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Så bliver det en røvsyg danskerfest

Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning



AFSLØRING

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner


Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb



EKSKLUSIVT

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio


På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund


Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde



Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned

Amorim lægger sig fladt ned: Jeg er virkelig flov

Ballade i Ajax: ‘Vil ikke spille med holdkammerat’

Ikke i tvivl: ‘Afsted med dig, Bo Henriksen’

17 år efter debut: ‘Det kan måske lyde lidt dumt’

Carlo Ancelottis søn i spil til stort trænerjob


EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’

Himmelblå hjørnespark hos Sorte Katte

Stort SL-problem? ‘Det rager mig en høstblomst’

Superliga-profil annoncerer karrierestop på tv

Vejle vinder imponerende sejr over Lyngby

Græsk gud – forlæng ham nu!

Storklubber jagter Victor Froholdt

Maraton i Yussuf-kostume: Ville ikke gennemføre

Vildt comeback? Mourinho er favorit i Man Utd

Ærgrer sig over FCK-skifte: ‘Kæmpestor interesse’

Dansk træner under kæmpe pres – holdet er i krise

Carlo Ancelotti bliver brasiliansk landstræner

Afsløring: Mileta Rajovic er færdig i Brøndby

Man City går efter stjerne – koster over 500 mio.

‘Det bliver hans største helvede i Real Madrid’

FC København henter stortalent i AaB

FCK-emne har frikøbsklausul – koster småpenge

Menno van Dam reagerer på AaB-fyring

Legende raser: ‘Fuldstændigt skandaløst’

Uenighed om Rösler-fremtid

Vanvittig Casemiro-klausul afsløret

Nu skal FCKs keeperflirt videre fra Bayern München