Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3Sport
Hashtag: #fcnagf #sldk
Holdnyt
FC Nordsjælland
Et nederlag til oprykkerne fra Viborg FF på hjemmebanen var nok ikke den sæsonstart, de havde håbet på i FC Nordsjælland.
I kampen fik FC Nordsjælland ellers introduceret en del af holdets “nye” spillere – spillere, der vel at mærke er kommet fra klubbens eget system. De har ikke købt en eneste spiller denne sommer.
Der var startpladser til spillere som Oliver Antman og Simon Adingra i offensiven, mens Lasso Coulibaly og Leo Walta kom ind fra bænken til deres debut. De spillere skal være med til at udfylde hullerne, der er efterladt efter blandt andre Kamaldeen Sulemana og Victor Jensens exit.
Der var samtidig godt nyt på skadesfronten, hvor Mohammed Diomande og Kian Hansen var klar igen og startede inde.
Til gengæld var Jacob Steen Christensen, Ibrahim Sadiq, Jonathan Amon og Tochi Chukwuani fraværende, lige som Maxwell Woledzi var ude med karantæne. Woledzi er tilbage mod AGF, og det samme er Jacob Steen Christensen.
AGF
Der var flere ting, David Nielsen kunne glæde sig over efter århusianernes premierekamp mod Brøndby IF. Men lige så mange ting kan han få panderynker over efter midtugekampen mod Larne FC.
Efter en pinligt ringe præstation tabte AGF således 1-2 til Larne FC, hvor århusianernes eneste mål sågar kom via et klodset selvmål af nordirerne.
I den kamp var der ellers adskillige normale startere med. Spørgsmålet er, om den skuffende præstation og det travle kampprogram vil få David Nielsen til at skifte ud på diverse pladser søndagens kamp mod FC Nordsjælland.
AGF skal sandsynligvis skifte ud på minimum en plads.
På venstre kant imponerede Jon Dagur Thorsteinsson ellers med et flot mål mod Brøndby IF, men han udgik med en skade mod Larne FC. Det kan give plads til Søren Tengstedt eller Albert Grønbæk på kanten. Milan Jevtovic bliver det i hvert fald ikke. Serberen er slet ikke med i truppen til opgøret.
Karantæne
FC Nordsjælland: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (3-4-3): Vindahl – Døhr Thychosen, Hansen, Nagalo – Villadsen, Kofod Andersen, Diomande, Frese – Adingra, Antman, Schjelderup
AGF (4-3-3) Hansen – Munksgaard, Hausner, Bisseck, Lund – Olsen, Poulsen, Grønbæk – Links, Kurminowski, Tengstedt
Profilen:
Han fik en del spilletid i slutningen af sidste sæson, men Oliver Antman kan sandsynligvis godt få sit gennembrud i FC Nordsjælland i denne sæson. Den finske angriber scorede et hav af mål i træningskampene og kom også på tavlen i nederlag til Viborg FF.
Vidste du, at…
FC Nordsjælland var et af de hold, der gav AGF størst problemer i Superligaen i sidste sæson. Klubben fra Farum besejrede århusianerne tre gange i løbet af sæsonen – heriblandt to gange på Right to Dream Park. Kun FC Midtjylland, FC København og Brøndby IF formåede også at slå David Nielsens mandskab i ligaregi i sidste sæson.
Dom:
FC Nordsjælland havde som bekendt taget på AGF på Right to Dream Park i sidste sæson, og med kun få dages hvile siden skuffelsen mod Larne FC i Conference League-kvalifikationen, kommer der måske nogle halvtrætte ben på banen for AGF søndag.
Det gør, at vi tror på, at FC Nordsjælland får deres første point i denne sæson. Det slutter 1-1 i Farum.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

TransferLIVE: Her ankommer Christian Gytkjær

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Arsenal køber Christian Nørgaard

Bekræfter interesse

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

FC København-keeper får nummer 42, men…

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

De henter Christian Gytkjær

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

FC København henter stortalent i Malmö FF

HSV-boss: Han er her om et par dage

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Prisen styrtdykker

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Vil af med dansk keeper

Danmarksmester i at spotte andres talenter

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det

Skuffet Vingegaard: ‘Jeg havde en dårlig dag’

Sejr til Brøndby