Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Jørgen Daugberg Burchardt
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcnob #sldk
Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Nedrykningsfaren virker til at være drevet over i Farum, hvor FC Nordsjælland med fem kampe i træk uden et nederlag formentlig har skrabet point nok sammen til at sikre sig en sæson mere i Danmarks bedste række.
Det har efterladt Flemming Pedersens mandskab i lidt af et ingenmandsland, hvor man næppe kan rykke ned, men hvor det samtidig bliver vanskeligt at nappe syvendepladsen.
Det er især FC Nordsjællands defensiv, der har bragt holdet ud af problemerne i Superligaen, Farum-klubben har blot indkasseret et enkelt mål i de seneste fire kampe, og det blev sat ind af Viborg-spilleren Clint Leemans på straffespark.
FC Nordsjælland er efter Silkeborg IF det hold, der har haft mest boldbesiddelse i denne sæson, men “tigrene” har ikke evnet at bruge overtaget til at skabe chancer. Kun AGF og AaB har kreeret færre chancer i denne sæson end FCN.
FCN har i ugens løb købt målmand Andreas Hansen fri af AaB, og han fortsætter dermed i klubben efter sommerferien. Aftalen er dog betinget af, at FC Nordsjælland ikke rykker ned.
Martin Frese og Lasso Coulibaly er tilbage fra karantæne, men Erik Marxen er fraværende med en skade. Andreas Schjelderup er tilbage i truppen efter længere tid ude.
OB:
Det kan gå hurtigt i fodbold. Det kan de skrive under på på Fyn.
Det er ikke mange uger siden, at klubben var præget af krisesnak og dårlige resultater, men OB har formået at levere et meget stærkt modsvar, og torsdag kvalificerede holdet sig til pokalfinalen med en sikker sejr over SønderjyskE.
Det er naturligvis ikke glemt, at OB missede målsætningen om top seks, men man må kvittere for fynboernes præstationer den seneste halvanden måneds tid.
OB rykker ikke ned i denne sæson, så nu er spørgsmålet, om fynboerne kan bevare fokus på Superligaen frem mod pokalfinalen Kristi himmelfartsdag. Der er ingen tvivl om, finalen er vigtigere end de resterende kampe i Superligaen, selv om OB naturligvis skal overhale Viborg FF, hvis de kan.
Sander Svendsen, Mikkel Hyllegaard, Tarik Ibrahimagic og Aron Elís Thrándarson er ude med skader.
Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
OB: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): A. Hansen – Villadsen, K. Hansen, Nagalo, Frese – Christensen, Kofod, Bidstrup – Antman, M. Hansen, Adingra
OB (4-2-3-1): Bernat – Mickelson, Larsen, Ivancevic, Skjelvik – Thomasen, Tverskov – Sabbi, Frøkjær-Jensen, Breum – Jebali
Profilen:
Det virker som et meget fornuftigt indkøb, OB har foretaget sig i form af midtstopperen Mihajlo Ivancevic. Serberen er kommet glimrende fra start i Danmark, og nu skal det blive spændende at se, hvordan han klarer sig mod de lynhurtige FC Nordsjælland-spillere.
Vidste du, at..:
OB er det hold i Superligaen, der har færrest bagudrettede afleveringer. Kun 13,7 procent af fynboernes afleveringer er bagud.
Dom:
Det er to ganske formstærke mandskaber, der tørner sammen på kunstgræsset. OB har vundet to gange over FC Nordsjælland i denne sæson, så fynboerne jagter et sejrshattrick, men de kommende pokalfinalister må nøjes med det ene point. Opgøret ender 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
Legende med chokmelding
‘Sur over Brøndby-transfer’
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
HELT VILDT
– De lignede lort!
NYHEDER
Stor skuffelse
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
TOPNYHED
Brøndby-emne var genstand for vildt rygte
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
NYHEDER
