Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Lasse Læbel Graagaard
På TV: 3+
Hashtag: #fcnob #sldk
Holdnyt;
FC Nordsjælland:
Det kan godt være, at de ikke har vundet i fire Superliga-kampe i streg, men man kan ikke sige, at FC Nordsjælland kommer ind til opgøret mod OB i dårlig form.
Farum-klubben vandt torsdag aften med 7-1 over Ludogorets – den største sejr i Conference League-gruppespillets korte levetid – og dermed er man helt klar til opgøret mod OB.
Trods de fire kampe i streg uden sejr er det værd at nævne, at FCN trods alt heller ikke har tabt. Konkurrenterne har også smidt point, så der er kun tre point op til FC København på førsteholdet.
Johannes Hoff Thorup er uden den langtidsskadede finne Oliver Antman. Derudover er Erik Marxen igen ikke med i truppen.
OB:
Det er hårdt at være OB’er for tiden, for fynboerne præsterer ikke på banen.
Træner Andreas Alm har fået meget røg af Odense-fansene for arbjedet med OB-holdet. Med til historien hører dog også, at mange af de indkøb, fodbolddirektør Björn Wesström har lavet, ikke har slået til.
Derfor ligger OB inden opgøret på 10. pladsen – der er bare tre point til Vejle Boldklub, der er under nedrykningsstregen.
OB er uden midtbanespiller Alasana Manneh til opgøret – han er i karantæne – og så er det ventet, at Max Ejdum fortsat må sidde ude med en skade.
Mihajlo Ivancevic og Tyler Burey er tilbage i truppen til kampen mod FC Nordsjælland, mens Leeroy Owusu igen sidder ude.
Karantæne
FC Nordsjælland: Ingen
OB: Alasana Manneh
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Villadsen, Hansen, Nagalo, Frese – Diomande, Tverskov, Svensson – Osman, Ingvartsen, Schjelderup
OB (4-2-3-1): Hansen – Mickelson, Helander, Slotsager, Adelgaard – Trybull, Köhler – Deedson, Al Hajj, Selvén – Kadrii
Dom:
Hjemmeholdet kommer måske med tunge stænger efter en kamp i Europa torsdag, mens OB kommer med tunge hoveder efter en svær periode uden resultater.
Opgøret spilles i Farum, og selv om OB da også har nogle teknisk stærke spillere, er det forventningen, at hjemmeholdet tager de tre point.
2-0 til FCN.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TIPSBLADET SPECIAL
Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
