Optakt: FC Nordsjælland – OB

Hjemmeholdet kommer med fire uafgjorte kampe i Superligaen i træk, mens OB er under et voldsomt pres, da det slet ikke spiller for fynboerne.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Lasse Læbel Graagaard
På TV: 3+
Hashtag: #fcnob #sldk

Holdnyt;
FC Nordsjælland:
Det kan godt være, at de ikke har vundet i fire Superliga-kampe i streg, men man kan ikke sige, at FC Nordsjælland kommer ind til opgøret mod OB i dårlig form.

Farum-klubben vandt torsdag aften med 7-1 over Ludogorets – den største sejr i Conference League-gruppespillets korte levetid – og dermed er man helt klar til opgøret mod OB.

Trods de fire kampe i streg uden sejr er det værd at nævne, at FCN trods alt heller ikke har tabt. Konkurrenterne har også smidt point, så der er kun tre point op til FC København på førsteholdet.

Johannes Hoff Thorup er uden den langtidsskadede finne Oliver Antman. Derudover er Erik Marxen igen ikke med i truppen. 

OB:
Det er hårdt at være OB’er for tiden, for fynboerne præsterer ikke på banen.

Træner Andreas Alm har fået meget røg af Odense-fansene for arbjedet med OB-holdet. Med til historien hører dog også, at mange af de indkøb, fodbolddirektør Björn Wesström har lavet, ikke har slået til.

Derfor ligger OB inden opgøret på 10. pladsen – der er bare tre point til Vejle Boldklub, der er under nedrykningsstregen.

OB er uden midtbanespiller Alasana Manneh til opgøret – han er i karantæne – og så er det ventet, at Max Ejdum fortsat må sidde ude med en skade.

Mihajlo Ivancevic og Tyler Burey er tilbage i truppen til kampen mod FC Nordsjælland, mens Leeroy Owusu igen sidder ude. 

Karantæne
FC Nordsjælland: Ingen
OB: Alasana Manneh

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Villadsen, Hansen, Nagalo, Frese – Diomande, Tverskov, Svensson – Osman, Ingvartsen, Schjelderup

OB (4-2-3-1): Hansen – Mickelson, Helander, Slotsager, Adelgaard – Trybull, Köhler – Deedson, Al Hajj, Selvén – Kadrii

Dom:
Hjemmeholdet kommer måske med tunge stænger efter en kamp i Europa torsdag, mens OB kommer med tunge hoveder efter en svær periode uden resultater.

Opgøret spilles i Farum, og selv om OB da også har nogle teknisk stærke spillere, er det forventningen, at hjemmeholdet tager de tre point.

2-0 til FCN.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Conte stopper i Napoli



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Topboss sviner Barça til

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Superliga-oprykker varsler flere transfers



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forhandler med storklub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Fem bud på Brøndbys nye træner

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Jacob Neestrup er enig med ny klub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Her er FC Københavns vej i Europa

FC København kan få Jens Stage-millioner

Serie A-klubber jagter Randers-profil