Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Lasse Læbel Graagaard
På TV: 3+
Hashtag: #fcnob #sldk
Holdnyt;
FC Nordsjælland:
Det kan godt være, at de ikke har vundet i fire Superliga-kampe i streg, men man kan ikke sige, at FC Nordsjælland kommer ind til opgøret mod OB i dårlig form.
Farum-klubben vandt torsdag aften med 7-1 over Ludogorets – den største sejr i Conference League-gruppespillets korte levetid – og dermed er man helt klar til opgøret mod OB.
Trods de fire kampe i streg uden sejr er det værd at nævne, at FCN trods alt heller ikke har tabt. Konkurrenterne har også smidt point, så der er kun tre point op til FC København på førsteholdet.
Johannes Hoff Thorup er uden den langtidsskadede finne Oliver Antman. Derudover er Erik Marxen igen ikke med i truppen.
OB:
Det er hårdt at være OB’er for tiden, for fynboerne præsterer ikke på banen.
Træner Andreas Alm har fået meget røg af Odense-fansene for arbjedet med OB-holdet. Med til historien hører dog også, at mange af de indkøb, fodbolddirektør Björn Wesström har lavet, ikke har slået til.
Derfor ligger OB inden opgøret på 10. pladsen – der er bare tre point til Vejle Boldklub, der er under nedrykningsstregen.
OB er uden midtbanespiller Alasana Manneh til opgøret – han er i karantæne – og så er det ventet, at Max Ejdum fortsat må sidde ude med en skade.
Mihajlo Ivancevic og Tyler Burey er tilbage i truppen til kampen mod FC Nordsjælland, mens Leeroy Owusu igen sidder ude.
Karantæne
FC Nordsjælland: Ingen
OB: Alasana Manneh
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Villadsen, Hansen, Nagalo, Frese – Diomande, Tverskov, Svensson – Osman, Ingvartsen, Schjelderup
OB (4-2-3-1): Hansen – Mickelson, Helander, Slotsager, Adelgaard – Trybull, Köhler – Deedson, Al Hajj, Selvén – Kadrii
Dom:
Hjemmeholdet kommer måske med tunge stænger efter en kamp i Europa torsdag, mens OB kommer med tunge hoveder efter en svær periode uden resultater.
Opgøret spilles i Farum, og selv om OB da også har nogle teknisk stærke spillere, er det forventningen, at hjemmeholdet tager de tre point.
2-0 til FCN.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Afvist – Brøndby undrer sig
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
OPTAKT
PSG – Bayern München
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
TOPNYHED
