Optakt: FC Nordsjælland – OB

Hjemmeholdet kommer med fire uafgjorte kampe i Superligaen i træk, mens OB er under et voldsomt pres, da det slet ikke spiller for fynboerne.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Lasse Læbel Graagaard
På TV: 3+
Hashtag: #fcnob #sldk

Holdnyt;
FC Nordsjælland:
Det kan godt være, at de ikke har vundet i fire Superliga-kampe i streg, men man kan ikke sige, at FC Nordsjælland kommer ind til opgøret mod OB i dårlig form.

Farum-klubben vandt torsdag aften med 7-1 over Ludogorets – den største sejr i Conference League-gruppespillets korte levetid – og dermed er man helt klar til opgøret mod OB.

Trods de fire kampe i streg uden sejr er det værd at nævne, at FCN trods alt heller ikke har tabt. Konkurrenterne har også smidt point, så der er kun tre point op til FC København på førsteholdet.

Johannes Hoff Thorup er uden den langtidsskadede finne Oliver Antman. Derudover er Erik Marxen igen ikke med i truppen. 

OB:
Det er hårdt at være OB’er for tiden, for fynboerne præsterer ikke på banen.

Træner Andreas Alm har fået meget røg af Odense-fansene for arbjedet med OB-holdet. Med til historien hører dog også, at mange af de indkøb, fodbolddirektør Björn Wesström har lavet, ikke har slået til.

Derfor ligger OB inden opgøret på 10. pladsen – der er bare tre point til Vejle Boldklub, der er under nedrykningsstregen.

OB er uden midtbanespiller Alasana Manneh til opgøret – han er i karantæne – og så er det ventet, at Max Ejdum fortsat må sidde ude med en skade.

Mihajlo Ivancevic og Tyler Burey er tilbage i truppen til kampen mod FC Nordsjælland, mens Leeroy Owusu igen sidder ude. 

Karantæne
FC Nordsjælland: Ingen
OB: Alasana Manneh

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Villadsen, Hansen, Nagalo, Frese – Diomande, Tverskov, Svensson – Osman, Ingvartsen, Schjelderup

OB (4-2-3-1): Hansen – Mickelson, Helander, Slotsager, Adelgaard – Trybull, Köhler – Deedson, Al Hajj, Selvén – Kadrii

Dom:
Hjemmeholdet kommer måske med tunge stænger efter en kamp i Europa torsdag, mens OB kommer med tunge hoveder efter en svær periode uden resultater.

Opgøret spilles i Farum, og selv om OB da også har nogle teknisk stærke spillere, er det forventningen, at hjemmeholdet tager de tre point.

2-0 til FCN.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Her er FCNs mulige modstandere i Conference League




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil forlænger

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Forhandler om Albert Grønbæk

Derfor kommer han IKKE til FC København

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

I svime over Froholdt – får ny hæder

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

FCM-profil drømmer om Manchester City

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

De kan være færdige i Brøndby