Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Pro Ventilation Arena, Hvidovre
Dommer: Lasse Læbel Graagaard
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Hvidovre:
Oprykkerne fra den københavnske Vestegn har spinkle muligheder for overlevelse i Superligaen efter kun syv point i efterårets 17 kampe. I skrivende stund har Frandsens tropper ni point op til netop Randers på 10.pladsen, og der er derfor enormt vigtige point på spil søndag eftermiddag.
Siden sidst er Hvidovre gået over til et fuldtidsprofessionelt setup, så Thomas Frandsen i den resterende del af sæsonen har spillertruppen til rådighed hele dagen. Spørgsmålet er, om det kommer til at gøre en forskel eller om spillermaterialet bare ikke er til mere end sidstepladsen i den bedste danske række?
Udover overgangen fra semiprofessionel fodbold til fuldtid, har sportschef Peter Lassen haft en forholdsvis stille vinter. Eneste tilgang er Thomas Jørgensen, som er kommet til på leje fra FCK, mens Geertsen har indstillet karrieren og Lindberg er skiftet til Sirius. Umiddelbart ser holdet ikke styrket ud inden starten på foråret.
Mads Kaalund har endnu ikke været i aktion for Hvidovre i denne sæson, og forventes også at misse forårspremieren.
Randers:
Gæsterne fra Kronjylland er ligesom Hvidovre pressede inden starten på foråret. Bertelsens tropper spillede et noget undervældende efterår, hvilket illustreres udmærket ved et spinkelt forspring på kun to point ned til Vejle under stregen.
Der skal derfor point på tavlen søndag eftermiddag, hvis Randers skal være sikre på at starte næste spillerunde over nedrykningsstregen.
Det bliver dog uden efterårets topscorer Filip Bundgaard, som på transfervinduets sidste dag blev solgt for en rekordsum til Brøndby. Ydermere har Randers taget afsked med Kamara, som er strøget til FC Midtjylland, mens Klysner er skiftet til SønderjyskE.
Der er dog også kommet spillere den anden vej. Heriblandt to spændende spillere i Zandén og Fuseini samt et par unge lovende angribere i Tammer Bany og Brajanic, som viste flotte takter i NordicBet Ligaen i efteråret.
Rasmus Bertelsen må til dette opgør se bort fra to karantæneramte forsvarsspillere i Dammers og Oliver Olsen, mens Kopplin, Lauenborg og Babayan meldes tvivlsomme.
Karantæner:
Hvidovre: Ingen
Randers: Wessel Dammers og Oliver Olsen
Bud på startopstillinger:
Hvidovre (4-3-3): Djukic – Iljazovski, Olsen, Stenderup, Fredslund- Jakobsen, Gemmer, Spelmann – Qamili, Makienok, Thomsen
Randers (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Høegh, Andersson, Zandén – Coulibaly, Bjørkengren, Enggård, Nordli – Odey, Fuseini
Dom:
Det er to pressede mandskaber, der taget hul på Superliga-foråret søndag eftermiddag i Hvidovre.
Hjemmeholdet har inden opgøret ni point op til Randers over stregen, så hvis håbet om overlevelse skal holdes i live skal der point på tavlen. Og helst mere end bare et enkelt. Omvendt har gæsterne kun to point ned til Vejle under stregen, og bør ligeledes gå benhårdt efter sejren mod rækkens svageste hold.
Det fordrer godt for underholdningen, at hverken Hvidovre eller Randers bør stille sig tilfredse med uafgjort, og med gæsternes defensive fravær in mente kunne der snildt komme godt gang i målscoringen. Begge hold finder vej til netmaskerne, men Randers stikker afsted med sejren. 1-2.
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Her er Kamil Wilczek i dag
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
– Den her sidder dybt i sjælen
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
AGF tilbage på førstepladsen
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
TOPNYHED
Danmark imponerer på talentliste
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
Lyngby går alene i front
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
NYHEDER
– Korthuset er væltet
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
OPTAKT
Silkeborg IF – AGF
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
Superstjerne er tilbage for Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
Thomas Frank taler inden derby
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
DBU går på jagt efter fans bag banner
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
NYHEDER