Optakt: Hvidovre IF – Randers FC

Søndagen byder på et spændende opgør fra bunden af Superligaen, hvor bundproppen Hvidovre kæmper for vigtige point mod Randers, som kun har to point til nedrykningsstregen.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Pro Ventilation Arena, Hvidovre
Dommer: Lasse Læbel Graagaard
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Hvidovre:
Oprykkerne fra den københavnske Vestegn har spinkle muligheder for overlevelse i Superligaen efter kun syv point i efterårets 17 kampe. I skrivende stund har Frandsens tropper ni point op til netop Randers på 10.pladsen, og der er derfor enormt vigtige point på spil søndag eftermiddag.

Siden sidst er Hvidovre gået over til et fuldtidsprofessionelt setup, så Thomas Frandsen i den resterende del af sæsonen har spillertruppen til rådighed hele dagen. Spørgsmålet er, om det kommer til at gøre en forskel eller om spillermaterialet bare ikke er til mere end sidstepladsen i den bedste danske række?

Udover overgangen fra semiprofessionel fodbold til fuldtid, har sportschef Peter Lassen haft en forholdsvis stille vinter. Eneste tilgang er Thomas Jørgensen, som er kommet til på leje fra FCK, mens Geertsen har indstillet karrieren og Lindberg er skiftet til Sirius. Umiddelbart ser holdet ikke styrket ud inden starten på foråret.

Mads Kaalund har endnu ikke været i aktion for Hvidovre i denne sæson, og forventes også at misse forårspremieren.

Randers:
Gæsterne fra Kronjylland er ligesom Hvidovre pressede inden starten på foråret. Bertelsens tropper spillede et noget undervældende efterår, hvilket illustreres udmærket ved et spinkelt forspring på kun to point ned til Vejle under stregen.

Der skal derfor point på tavlen søndag eftermiddag, hvis Randers skal være sikre på at starte næste spillerunde over nedrykningsstregen.

Det bliver dog uden efterårets topscorer Filip Bundgaard, som på transfervinduets sidste dag blev solgt for en rekordsum til Brøndby. Ydermere har Randers taget afsked med Kamara, som er strøget til FC Midtjylland, mens Klysner er skiftet til SønderjyskE.

Der er dog også kommet spillere den anden vej. Heriblandt to spændende spillere i Zandén og Fuseini samt et par unge lovende angribere i Tammer Bany og Brajanic, som viste flotte takter i NordicBet Ligaen i efteråret.

Rasmus Bertelsen må til dette opgør se bort fra to karantæneramte forsvarsspillere i Dammers og Oliver Olsen, mens Kopplin, Lauenborg og Babayan meldes tvivlsomme.


Karantæner:
Hvidovre: Ingen
Randers: Wessel Dammers og Oliver Olsen

Bud på startopstillinger:
Hvidovre (4-3-3): Djukic – Iljazovski, Olsen, Stenderup, Fredslund- Jakobsen, Gemmer, Spelmann – Qamili, Makienok, Thomsen

Randers (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Høegh, Andersson, Zandén – Coulibaly, Bjørkengren, Enggård, Nordli – Odey, Fuseini

Dom:
Det er to pressede mandskaber, der taget hul på Superliga-foråret søndag eftermiddag i Hvidovre.

Hjemmeholdet har inden opgøret ni point op til Randers over stregen, så hvis håbet om overlevelse skal holdes i live skal der point på tavlen. Og helst mere end bare et enkelt. Omvendt har gæsterne kun to point ned til Vejle under stregen, og bør ligeledes gå benhårdt efter sejren mod rækkens svageste hold.

Det fordrer godt for underholdningen, at hverken Hvidovre eller Randers bør stille sig tilfredse med uafgjort, og med gæsternes defensive fravær in mente kunne der snildt komme godt gang i målscoringen. Begge hold finder vej til netmaskerne, men Randers stikker afsted med sejren. 1-2.







LIVE

LIVE: Giver skadesupdate i FCK

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

– Det er en katastrofe for Brøndby

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Hård kritik af FCM-profil

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Liverpool – Fulham

Nu er han pludselig syg



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘De har grinet deres røv i laser’

Robert trækker overskrifter i udlandet

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet

Superliga-klub bedst i hele verden

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Mathias Zanka går viralt

Gift Links hylder FCK-legende

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Han er Superligaens ringeste målmand!

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Har været uenig med Steve Cooper

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN