Optakt: Hvidovre IF – Silkeborg IF

Superligaens indtil videre dårligste hold møder rækkens største overraskelse.



Kampfakta
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Pro Ventilation Arena, Hvidovre
Dommer: Andreas Argyrou, Cypern
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #hifsif #sldk

Holdnyt;
Hvidovre IF:
De leder stadig efter sæsonens første sejr, Hvidovre IF, og nu skal man igen forsøge sig mod Silkeborg IF. Da de to hold mødtes i Silkeborg, spillede Hvidovre en god kamp og var tæt på at få point.

Denne gang vil man være uden en karantæneramt Jonas Gemmer, men ellers er der ved at være en fuld trup at vælge imellem for Per Frandsen, der har været plaget af skader i denne sæson.

Hvis Hvidovre skal overleve i denne sæson, skal der snart en sejr på tavlen. Så det er det store mål mod Silkeborg. Senest led man et tungt nederlag mod det andet oprykkerhold fra Vejle, så Hvidovre har fem point op til Vejle, der er under stregen, og otte op til OB over nedrykningsstregen.

Silkeborg IF:
Midtjyderne er Superligaens helt store overraskelse i denne sæson, hvor der ikke er mange, der havde dem spået til at spille med i den absolutte top i Superligaen. Men det gør SIF, der aktuelt ligger nummer tre i dansk fodbolds bedste række.

Kent Nielsens mandskab vandt det omvendte opgør mod Hvidovre med 1-0 på et sent mål af Alexander Lind, og nu skal man igen forsøge at hente tre point mod rækkens bundprop.

I det hele taget går det midtjyderne godt, og inden landskampene vandt man 5-0 hjemme over Lyngby, så man lige nu ligger med to point til topholdet Brøndby IF. I den kamp scorede islandske Stefan Thordarson hattrick, så han må forventes at starte inde igen mod Hvidovre.

Til opgøret mod Hvidovre er man uden en skadet Robin Østrøm, og så sidder Lubambo Musonda over, da han er kommet sent retur fra landsholdstjeneste med Zimbabwe. Oliver Sonne er først kommet retur til Danmark fra sin rejse til Peru torsdag eftermiddag, men da SIF er plaget af skader på afbud på backs, er det ventet, at han spiller mod Hvidovre. På venstre back får Andreas Poulsen efter alt at dømme chancen.

Pelle Mattsson har været småskadet, men er udtaget til truppen og ventes at spile fra start.

Karantæne
Hvidovre IF: Jonas Gemmer
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Hvidovre IF (3-4-3): Djukic – Olsen, Kiilerich, Stenderup – Iljazovski, Spelmann, Fredslund, Gehrt – Qamili, Makienok, Jakobsen

Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Salquist, Busch, Poulsen – Mattsson, Brink, Thordarson- Tengstedt, Klynge – Lind

Dom:
Udeholdet har været overraskende stærkt – både til at sætte og dominere spillet, men også når det kommer til at leve på omstillinger. Den form tror vi også, at SIF viser på udebane mod Hvidovre.

2-0 til Silkeborg.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Bo Svensson favorit til stort job 

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

FC København – Brøndby IF

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Kæmpe nedtur for AaB

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Superliga-legende stråler som 41-årig

Liverpool ydmyget

I svime over German Onugkha

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Her er Kamil Wilczek i dag

Randers FC – OB

Kongesæson – de køber Pep Biel

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Viborg FF – Vejle Boldklub

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

– Jeg vil være den bedste

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Eintracht tæmmer Gedebukke

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Lyngby går alene i front

AGF tilbage på førstepladsen

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

– Agger og Kahlenberg var specielt

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Thomas Frank taler inden derby