Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 14.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: Canal 9
Hashtag: #lbkaab #sldk
Holdnyt:
Lyngby BK
Hvis ikke Lyngby BK havde kniven for struben før kampen mod AaB, så har de det for alvor nu. Et nederlag til nordjyderne vil sende dem i 1. division, mens en uafgjort og en markant dårlige målscore formentlig vil ende med samme facit.
Derfor er Freyr Alexanderssons mandskab pisket til sejr, men det er ikke ligefrem med selvtillid i bagagen, at de får besøg af AaB. 0-4 tabte man til OB i seneste spillerunde, hvor man også mistede Alfred Finnbogason til skæbnekampen mod AaB.
Islændingen fik rødt kort for en håndboldredning og er derfor i karantæne. Derudover er man uden Kristian Riis, Jannick Storch og Baptiste Rolland, som alle er på skadeslisten.
Til gengæld vender Sævar Magnusson tilbage fra karantæne, hvilket er et stort plus for Lyngby BK.
AaB
Efter flere uger med positive resultater er AaB røget ned i en bølgedal med et nederlag til FCK i pokalfinalen, som blev efterfulgt af et nyt nederlag til FC Midtjylland.
Man har dog fortsat Superliga-skæbnen i egne hænder, da man lige nu på en bedre målscorer er foran AC Horsens, mens Lyngby BK er tre point efter på sidstepladsen.
Derfor kan man med en sejr sikre, at Lyngby BK bliver den ene af de to nedrykkere, mens man skal håbe på hjælp fra OB, der fredag får besøg af AC Horsens.
Flasker resultaterne sig på den måde, har man alle kort på hånden inden sidste spillerunde, da man har en markant bedre målscorer end de to andre nedrykningskandidater. I jagten på tre point på Lyngby Stadion må AaB undvære Kasper Jørgensen, der afsoner karantæne.
Allan Sousa er fortsat tvivlsom, efter han måtte udgå mod AC Horsens i starten af maj. Han træner dog med og har også været en del af AaB’s kamptrup, siden han pådrog sig skaden.
Karantæner:
Lyngby BK: Alfred Finnbogason
AaB: Kasper Jørgensen
Bud på startopstillinger:
Lyngby BK (3-4-3):
Mads Kikkenborg – Pascal Gregor, Andreas Bjelland, Lucas Hey – Willy Kumado, Tochi Chukwuani, Marcel Rømer, Sævar Magnusson, Kolbeinn Finnsson – Petur Knudsen, Frederik Gytkjær
AaB (4-3-3): Nico Mantl – Kasper Jørgensen, Rasmus Thelander, Lars Kramer, Daniel Granli – Pedro Ferreira, Malthe Højholt, Iver Fossum – Younes Bakiz, Nicklas Helenius, Lucas Andersen
Dom:
Det bliver en neglebider af de helt store, hvor ingen af de to hold har råd til at tabe. AaB lever klart bedst med uafgjort, og buddet herfra bliver også, at kampen ender i en pointdeling. 1-1 ender det.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Kæmpekøb retur til FC København?
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
Italiensk dommerchef efterforskes for svindel
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
Oddset styrtdykker
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
OPTAKT
