Optakt: Lyngby BK – FC Midtjylland

Det er bund mod top, når Lyngby tager imod FC Midtjylland. Hjemmeholdet har genfundet melodien, men er det nok til point mod mestrene?



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18.00
Spillested: Lyngby Stadion, Lyngby
Dommer: Jens Maae
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #lbkfcm #sldk

Holdnyt:
Lyngby BK:
Man tør dårligt nok sige det højt. Det er jo næsten ikke til at tro på. Måske hvis man hvisker det, ganske sagte: Har Lyngby alligevel en chance? Kan holdet gøre det umulige?

Der er stadig lang vej til overlevelse; det siger sig selv, når afstanden til FC Nordsjælland over stregen er otte point. Men Lyngby har hentet fire point i de seneste to kampe, endda mod FC København og SønderjyskE, og holdet kan jo selv sørge for at hente ni point på FCN ved at vinde det indbyrdes opgør om tre runder og de to kampe i nedrykningsspillet.

Uafgjort mod FCK og en flot sejr over SønderjyskE må give et skud selvtillid direkte i blodet på Lyngby-spillerne. Det skal de forsøge at udnytte og forstærke.

Skadeslisten i Lyngby tæller fortsat Frederik Gytkjær og Brian Hamalainen. Til gengæld er Frederik Winther tilbage, omend han ikke kom på banen i seneste runde.

FC Midtjylland:
2-1, 1-0, 2-0, 1-0.

Siden FC Midtjylland tabte til SønderjyskE i forårspremieren, har holdets resultater lignet noget, vi kender: sejr på sejr, uden FCM nødvendigvis blæser seerne bagover med spillet. Den slags vinder man titler med.

I seneste runde mod Brøndby IF var de midtjyske mestre næstbedst spillemæssigt, men bedst til at tippe kampen i eget favør. Det har i årevis været holdets store styrke, og det tyder på, at FCM har fundet den frem igen.

Cheftræner Brian Priske må dog undvære Paulinho i besøget i Lyngby. Backen fik to advarsler til sidst i Brøndby-kampen og afsoner dermed karantæne i de to kommende runder. Det baner vejen for Superliga-debut til Paulinhos landsmand Ailton, der hidtil kun har fået 72 minutter i pokalturneringen for FC Midtjylland. Også Dion Cools er ude, da han har raget for mange advarsler sammen. Joel Andersson har ikke spillet i foråret på grund af en skade, og så er spørgsmålet, om Japhet Sery Larsen skal vikariere på backen.  

Til gengæld var Gustav Isaksen tilbage i truppen efter en kort pause, og han kom ind og afgjorde kampen. Omvendt sidder angrebskonkurrenten Junior Brumado stadig ude.

Karantæne:
Lyngby BK: Ingen
FC Midtjylland: Paulinho og Dion Cools

Bud på startopstillinger:
Lyngby BK (4-4-2): Mikkelsen – Fosgaard, Tshiembe, Enghardt, Jørgensen – Kornvig, Rømer, Hebo – Gammelby, Torp, Warming

FC Midtjylland (4-2-3-1): Hansen – Sery Larsen, Sviatchenko, Scholz, Ailton – Cajuste, Onyeka – Dreyer, Evander, Sisto – Kaba

Profilen:
Lyngby har omskolet Jens Martin Gammelby til kantspiller, og det lader til, at det bekommer lejesvenden fra Brøndby IF godt. Han er hidtil noteret for tre mål i sine syv kampe på kanten, efter han scorede to i nedsablingen af SønderjyskE i seneste runde.

Vidste du, at..:
Siden den første Superliga-sæson i dette årtusinde har Lyngby BK og FC Midtjylland mødt hinanden 24 gange. De kongeblå har kun vundet fem af dem. FCM har vundet 11.

Dom:
Først forbeholdene: Det har set bedre ud for Lyngby i de seneste kampe, og FC Midtjylland har ikke imponeret spillemæssigt. Men det er trods alt stadig nummer 1 mod nummer 11, mestrene mod nedrykningskandidater.

Vi forventer da også, at de midtjyske gæster lever op til favoritværdigheden og vinder 2-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Andreas Christensen skriver snart under

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Her vil Mike Tullberg have forstærkninger

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Går langt ned i løn

Wrexham slår Premier League-klub

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Brentford har gjort det igen

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Raser over Rasmus Højlund-episode

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

– Lange forhandlinger med FC København

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Storklub vil have Filip Jörgensen

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring