Optakt: Lyngby BK – FC Midtjylland

Det er bund mod top, når Lyngby tager imod FC Midtjylland. Hjemmeholdet har genfundet melodien, men er det nok til point mod mestrene?



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18.00
Spillested: Lyngby Stadion, Lyngby
Dommer: Jens Maae
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #lbkfcm #sldk

Holdnyt:
Lyngby BK:
Man tør dårligt nok sige det højt. Det er jo næsten ikke til at tro på. Måske hvis man hvisker det, ganske sagte: Har Lyngby alligevel en chance? Kan holdet gøre det umulige?

Der er stadig lang vej til overlevelse; det siger sig selv, når afstanden til FC Nordsjælland over stregen er otte point. Men Lyngby har hentet fire point i de seneste to kampe, endda mod FC København og SønderjyskE, og holdet kan jo selv sørge for at hente ni point på FCN ved at vinde det indbyrdes opgør om tre runder og de to kampe i nedrykningsspillet.

Uafgjort mod FCK og en flot sejr over SønderjyskE må give et skud selvtillid direkte i blodet på Lyngby-spillerne. Det skal de forsøge at udnytte og forstærke.

Skadeslisten i Lyngby tæller fortsat Frederik Gytkjær og Brian Hamalainen. Til gengæld er Frederik Winther tilbage, omend han ikke kom på banen i seneste runde.

FC Midtjylland:
2-1, 1-0, 2-0, 1-0.

Siden FC Midtjylland tabte til SønderjyskE i forårspremieren, har holdets resultater lignet noget, vi kender: sejr på sejr, uden FCM nødvendigvis blæser seerne bagover med spillet. Den slags vinder man titler med.

I seneste runde mod Brøndby IF var de midtjyske mestre næstbedst spillemæssigt, men bedst til at tippe kampen i eget favør. Det har i årevis været holdets store styrke, og det tyder på, at FCM har fundet den frem igen.

Cheftræner Brian Priske må dog undvære Paulinho i besøget i Lyngby. Backen fik to advarsler til sidst i Brøndby-kampen og afsoner dermed karantæne i de to kommende runder. Det baner vejen for Superliga-debut til Paulinhos landsmand Ailton, der hidtil kun har fået 72 minutter i pokalturneringen for FC Midtjylland. Også Dion Cools er ude, da han har raget for mange advarsler sammen. Joel Andersson har ikke spillet i foråret på grund af en skade, og så er spørgsmålet, om Japhet Sery Larsen skal vikariere på backen.  

Til gengæld var Gustav Isaksen tilbage i truppen efter en kort pause, og han kom ind og afgjorde kampen. Omvendt sidder angrebskonkurrenten Junior Brumado stadig ude.

Karantæne:
Lyngby BK: Ingen
FC Midtjylland: Paulinho og Dion Cools

Bud på startopstillinger:
Lyngby BK (4-4-2): Mikkelsen – Fosgaard, Tshiembe, Enghardt, Jørgensen – Kornvig, Rømer, Hebo – Gammelby, Torp, Warming

FC Midtjylland (4-2-3-1): Hansen – Sery Larsen, Sviatchenko, Scholz, Ailton – Cajuste, Onyeka – Dreyer, Evander, Sisto – Kaba

Profilen:
Lyngby har omskolet Jens Martin Gammelby til kantspiller, og det lader til, at det bekommer lejesvenden fra Brøndby IF godt. Han er hidtil noteret for tre mål i sine syv kampe på kanten, efter han scorede to i nedsablingen af SønderjyskE i seneste runde.

Vidste du, at..:
Siden den første Superliga-sæson i dette årtusinde har Lyngby BK og FC Midtjylland mødt hinanden 24 gange. De kongeblå har kun vundet fem af dem. FCM har vundet 11.

Dom:
Først forbeholdene: Det har set bedre ud for Lyngby i de seneste kampe, og FC Midtjylland har ikke imponeret spillemæssigt. Men det er trods alt stadig nummer 1 mod nummer 11, mestrene mod nedrykningskandidater.

Vi forventer da også, at de midtjyske gæster lever op til favoritværdigheden og vinder 2-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Riemer reagerer på stor landsholdschok

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

‘Så brænder hele København ned’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

‘Det drømmer alle om’

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Manchester United sætter Chelsea på plads



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ringet op af Brøndby-træner

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Her spiller Lasse Schöne i dag

Nedtur for Højlund og Napoli

Fyrer landstræner to måneder før VM



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Steve Cooper storroser stjerne

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Kan koste Brøndby flere millioner



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nu klager FC Barcelona igen

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Fik blackout på Brøndby Stadion

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Fifa kritiserer transportpriser under

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

OB siger farvel til seks spillere

Det er aldrig sket før