Optakt: Lyngby – OB

En af de to tidlige Superliga-kampe søndag er i Lyngby, hvor OB kommer på besøg. Tipsbladet giver dig her en optakt til opgøret.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00. 
Spillested: Lyngby Stadion. 
Dommer: Sandi Putros. 
På TV: Canal 9 og Discovery+. 
Hashtag: #lbkob #sldk

Holdnyt
Lyngby
Det er ved at være sidste udkald, hvis Lyngby skal være en del af Superliga-selskabet på den anden side af sommerferien. I øjeblikket er mandskabet fra Sjælland tre point fra AaB på den rigtige side af nedrykningsstregen med ni point tilbage at spille om. 

Derfor er Lyngby mere eller mindre pisket til at få point mod OB søndag eftermiddag – ellers vil det næsten være umuligt at redde livet i Danmarks bedste fodboldrække, hvis AaB eller AC Horsens henter tre point. 

Til det vigtige møde med de fynske striber må Lyngby se bort fra Sævar Atli Magnússon, som er i karantæne, da Lyngbys klage over hans gule kort blev afvist.

Kristian Riis, Jannick Storch og Baptiste Rolland er fortsat på skadeslisten. Tilgengæld kan U19-spilleren Johan Meyer få sin debut.

OB
Andreas Alms mandskab er – ligesom Lyngby – tvunget til at få point i den kommende weekend. Og der skal gerne sættes tre point ind på kontoen. 

OB har nemlig fire point op til FC Midtjylland på den syvendeplads, som kan give europæisk fodbold på den anden side af sommerferien. 

Senest blev det til 1-1 i egen hule mod AaB, og det point skal fynboerne være glade for, hvis vi tænker på, at den bolsjestribede klub fik et straffespark efter 89 minutter, som VAR annullerede grundet en offside i opspillet. 

Søndag eftermiddag kan OB glæde sig over, at Yankuba Minteh er tilbage efter en spillerunde i skammekrogen. 

På skadeslisten er Kenneth Zohore, Naatan Skyttä og Mihajlo Ivancevic. Derudover må de undvære en skadet Bjørn Paulsen, hvilket er et stort slag til en i forvejen tyndslidt defensiv.

Karantæner
Lyngby: Sævar Atli Magnússon. 
OB: Ingen. 

Bud på startopstillinger
Lyngby (3-5-2): Kikkenborg – Gregor, Bjelland, Hey – Storm, Winther, Chukwuani, Rømer, Corlu – Gytkjær, Knudsen. 
OB (4-2-3-1): Hansen – Grubbe, Slotsager, Skjelvik, Adelgaard – Tverskov, Manneh – Minteh, Frøkjær, Sabbi – Kadrii. 

Dom:
Det ligner en meget lige forestilling, hvor ingen af holdene kan bruge et point til ret meget. Alligevel tror vi på en deler i Lyngby. Det slutter 1-1.  

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Canada kan vinde hjørneduellen

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Her er prisen på Aral Simsir

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Brøndby tæt på Superliga-profil

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: De lurer på FCM-profil

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Laudrup stopper på TV 2

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

FC København i forhandlinger med svensk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Colombia – Ghana

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub