Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00.
Spillested: Lyngby Stadion.
Dommer: Sandi Putros.
På TV: Canal 9 og Discovery+.
Hashtag: #lbkob #sldk
Holdnyt:
Lyngby:
Det er ved at være sidste udkald, hvis Lyngby skal være en del af Superliga-selskabet på den anden side af sommerferien. I øjeblikket er mandskabet fra Sjælland tre point fra AaB på den rigtige side af nedrykningsstregen med ni point tilbage at spille om.
Derfor er Lyngby mere eller mindre pisket til at få point mod OB søndag eftermiddag – ellers vil det næsten være umuligt at redde livet i Danmarks bedste fodboldrække, hvis AaB eller AC Horsens henter tre point.
Til det vigtige møde med de fynske striber må Lyngby se bort fra Sævar Atli Magnússon, som er i karantæne, da Lyngbys klage over hans gule kort blev afvist.
Kristian Riis, Jannick Storch og Baptiste Rolland er fortsat på skadeslisten. Tilgengæld kan U19-spilleren Johan Meyer få sin debut.
OB:
Andreas Alms mandskab er – ligesom Lyngby – tvunget til at få point i den kommende weekend. Og der skal gerne sættes tre point ind på kontoen.
OB har nemlig fire point op til FC Midtjylland på den syvendeplads, som kan give europæisk fodbold på den anden side af sommerferien.
Senest blev det til 1-1 i egen hule mod AaB, og det point skal fynboerne være glade for, hvis vi tænker på, at den bolsjestribede klub fik et straffespark efter 89 minutter, som VAR annullerede grundet en offside i opspillet.
Søndag eftermiddag kan OB glæde sig over, at Yankuba Minteh er tilbage efter en spillerunde i skammekrogen.
På skadeslisten er Kenneth Zohore, Naatan Skyttä og Mihajlo Ivancevic. Derudover må de undvære en skadet Bjørn Paulsen, hvilket er et stort slag til en i forvejen tyndslidt defensiv.
Karantæner:
Lyngby: Sævar Atli Magnússon.
OB: Ingen.
Bud på startopstillinger:
Lyngby (3-5-2): Kikkenborg – Gregor, Bjelland, Hey – Storm, Winther, Chukwuani, Rømer, Corlu – Gytkjær, Knudsen.
OB (4-2-3-1): Hansen – Grubbe, Slotsager, Skjelvik, Adelgaard – Tverskov, Manneh – Minteh, Frøkjær, Sabbi – Kadrii.
Dom:
Det ligner en meget lige forestilling, hvor ingen af holdene kan bruge et point til ret meget. Alligevel tror vi på en deler i Lyngby. Det slutter 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
OPTAKT
Brasilien – Norge
FCK-direktør får job i West Ham
OPTAKT
Canada – Marokko
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
NYHEDER