Optakt: OB – SønderjyskE

SønderjyskE er færdige i Superligaen, mens OB jagter tre point i kampen om syvendepladsen.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Anders Poulsen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #obsje #sldk

Holdnyt:
OB
Søndag fortsætter OB’s jagt på Viborg FF og syvendepladsen, når SønderjyskE kommer på besøg. De grønblusedes forspring er skrumpet til et point forud for weekendens spillerunde.

OB må til den opgave formentlig – som de seneste mange spillerunder – undvære Mikkel Hyllegaard, Tarik Ibrahimagic og Ryan Johnson Laursen. Til gengæld er Aron Thrandarson blevet klar igen.

Mihajlo Ivančević og Sander Svendsen var ikke med i midtugen mod Viborg FF på grund af skader, men begge er udtaget til opgøret mod SønderjyskE.

Kasper Larsen er fraværende med karantæne, hvilket efterlader et stort hul i midterforsvaret, hvis Ivančević ikke er kla til at spille fra start.

SønderjyskE
Efter 1-1 mod FC Nordsjælland stod det malet i sten, at SønderjyskE i den kommende sæson skal spille i 1. division. Det kan selvfølgelig give dem mere frihed på banen til opgøret mod OB.

Det kan også give Henrik Hansen og det øvrige trænerteam mulighed for at eksperimentere.

De kommer ikke til at eksperimentere med Patrick Banggaard, Emil Berggreen, Emil Holm, Duplexe Tchamba og Kristofer Kristinsson. som er på skadeslisten og er ude af søndagens opgør.

Marc Dal Hende er til gengæld tilbage fra karantæne.

Bud på startopstillinger:
OB (4-2-3-1): Bernat – Mickelson, Tverskov, Ivancevic, King – Okosun, Thomasen – Sabbi, Frøkjær-Jensen, Breum – Jebali

SønderjyskE (4-2-3-1): Flø – Vinderslev, Gartenmann, Sanneh, Dal Hende – Thomsen, Kornvig – Frederiksen, Gallegos, Jensen – Buch Christiansen

Karantæner:
OB: Kasper Larsen
SønderjyskE: Ingen

Profilen:
Det er svært at komme uden om Issam Jebali i øjeblikket. Han har scoret fire mål i fem kampe og er en af mange årsager til, at OB henter point på stribe. Han er holdets offensive omdrejningspunkt, så ham skal SønderjyskE forsøge at lukke ned, hvis ikke de skal komme på overarbejde.

Vidste du, at…:
OB er det hold i Superligaen, som har vundet flest dueller langs jorden i denne sæson. 1134 dueller har de vundet. Vejle Boldklub følger efter med 1104 vundne dueller.

Dom:
SønderjyskE er rykket ned, mens OB fortsat har syvendepladsen at kæmpe for. På et toptændt Nature Energy Park er det svært at forestille sig andet end en OB-sejr. 2-0 vinder de.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby



Kæmpekøb retur til FC København?

Oddset styrtdykker

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Spår stor transferaktivitet i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kalder tronskifte i Danmark

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’