Optakt: Randers FC – AaB

Onsdag aften tørner Randers og AaB sammen i mesterskabsspillet, og Tipsbladet giver dig her en optakt til kampen.



Kampfakta
Kampstart: Onsdag klokken 18.00 
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport og Viaplay 
Hashtag: #rfcaab #sldk

Holdnyt
Randers FC
Thomas Thomasbergs mandskab var meget tæt på at få et flot point med fra Silkeborg i fredags, men en Nicklas Helenius-scoring dybt inde i overtiden spolerede udsigten til point. 

Det ændrer dog ikke på en meget flot Randers-sæson, hvor holdet lige nu er placeret som nummer fem i Superligaen – to point fra AaB på fjerdepladsen. Og det er til trods for flere europæiske kampe i løbet af sæsonen. 

Onsdagens hjemmekamp mod AaB er meget vigtig for Randers, da en sejr vil sende dem op på fjerdepladsen, som kan give nye eventyr i Europa i næste sæson. 

Heldigvis for Thomas Thomasberg fik Superliga-holdet hverken karantæner eller skader i Silkeborg, men cheftræneren må fortsat undvære Egho, Kabongo, Kallesøe og Kamara, som alle er ude med skader. 

AaB
Det kører bestemt ikke på skinner for den bolsjestribede fodboldklub i øjeblikket. Fire nederlag på stribe er således de barske realiteter for Lars Friis’ mandskab. Senest tabte man søndag med 2-1 til FC Midtjylland i Aalborg. 

Det betyder, at afstanden til tredjepladsen og bronzemedaljer i skrivende stund er på fem point. Men intet er afgjort endnu, og hvis AaB kan slå Randers, mens Silkeborg taber i Parken, så er kampen om metal helt åbent igen. 

Desværre for AaB røg både Anders Hagelskjær og Malthe Højholt i karantæne søndag aften, da de modtog et gult kort mod Bo Henriksens mandskab. Derudover må Lars Friis ligeledes se bort fra Magnus Christensen, Rufo og Rasmus Thelander.

Pedro Ferreira er tilbage i truppen en lang skadespause.   

Karantæne
Randers FC: Stephen Odey. 
AaB: Anders Hagelskjær og Malthe Højholt. 

Bud på startopstillinger
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kopplin, Piesinger, Graves, Bundgaard – Ankersen, Lauenborg, Johnsen, Kehinde – Hammershøy-Mistrati, Brock-Madsen. 
AaB (3-5-2): Rinne – Granli, Ross, Ahlmann – Pallesen, Fossum, Kusk, Andersen, Thorarinsson – Prip, Makaric. 

Profilen:
Iver Fossum kom på måltavlen mod FC Midtjylland, da han reducerede til 1-2 i anden halvleg. Nordmanden har et meget højt niveau, og hvis scoringen har skudt lidt mere selvtillid ind i kroppen, så kan han sagtens blive afgørende i udekampen mod Randers. 

Vidste du, at…
Randers har ikke haft godt fat i AaB i de seneste sæsoner. Hjemmeholdet har således ikke slået udeholdet i de seneste seks Superliga-opgør, de har spillet mod hinanden. Senest Randers-triumf var den 29. september 2019. Her vandt kronjyderne med 3-0.

Dom
Det ligner som udgangspunkt et ogør, som kan gå begge veje. Holdene står godt til hinanden, og da ingen af mandskaberne kommer med en sejr i bagagen, kunne de sagtens dele i porten. Vi skyder på 1-1. 





Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han




LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

LIVE: Barcelona – FC København

– Et kanon sted for ham

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Afviser Youssoufa Moukoko-rygte

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

– FC København skal købe en stjerneangriber nu!

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

– Det er ikke rigtig min beslutning

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

Færdig i dansk klub

Vil væk fra Brøndby

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Medie: FC København nægter

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

Nørgaard kommenterer exitrygte

Tidligere FC København-angriber skifter klub

Eksperter med hård kritik af Dolberg

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

West Ham forventer Hermansen-skifte

Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Afviser stort bud på dansker