Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 18.00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport og Viaplay
Hashtag: #rfcaab #sldk
Holdnyt:
Randers FC:
Thomas Thomasbergs mandskab var meget tæt på at få et flot point med fra Silkeborg i fredags, men en Nicklas Helenius-scoring dybt inde i overtiden spolerede udsigten til point.
Det ændrer dog ikke på en meget flot Randers-sæson, hvor holdet lige nu er placeret som nummer fem i Superligaen – to point fra AaB på fjerdepladsen. Og det er til trods for flere europæiske kampe i løbet af sæsonen.
Onsdagens hjemmekamp mod AaB er meget vigtig for Randers, da en sejr vil sende dem op på fjerdepladsen, som kan give nye eventyr i Europa i næste sæson.
Heldigvis for Thomas Thomasberg fik Superliga-holdet hverken karantæner eller skader i Silkeborg, men cheftræneren må fortsat undvære Egho, Kabongo, Kallesøe og Kamara, som alle er ude med skader.
AaB:
Det kører bestemt ikke på skinner for den bolsjestribede fodboldklub i øjeblikket. Fire nederlag på stribe er således de barske realiteter for Lars Friis’ mandskab. Senest tabte man søndag med 2-1 til FC Midtjylland i Aalborg.
Det betyder, at afstanden til tredjepladsen og bronzemedaljer i skrivende stund er på fem point. Men intet er afgjort endnu, og hvis AaB kan slå Randers, mens Silkeborg taber i Parken, så er kampen om metal helt åbent igen.
Desværre for AaB røg både Anders Hagelskjær og Malthe Højholt i karantæne søndag aften, da de modtog et gult kort mod Bo Henriksens mandskab. Derudover må Lars Friis ligeledes se bort fra Magnus Christensen, Rufo og Rasmus Thelander.
Pedro Ferreira er tilbage i truppen en lang skadespause.
Karantæne:
Randers FC: Stephen Odey.
AaB: Anders Hagelskjær og Malthe Højholt.
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kopplin, Piesinger, Graves, Bundgaard – Ankersen, Lauenborg, Johnsen, Kehinde – Hammershøy-Mistrati, Brock-Madsen.
AaB (3-5-2): Rinne – Granli, Ross, Ahlmann – Pallesen, Fossum, Kusk, Andersen, Thorarinsson – Prip, Makaric.
Profilen:
Iver Fossum kom på måltavlen mod FC Midtjylland, da han reducerede til 1-2 i anden halvleg. Nordmanden har et meget højt niveau, og hvis scoringen har skudt lidt mere selvtillid ind i kroppen, så kan han sagtens blive afgørende i udekampen mod Randers.
Vidste du, at…
Randers har ikke haft godt fat i AaB i de seneste sæsoner. Hjemmeholdet har således ikke slået udeholdet i de seneste seks Superliga-opgør, de har spillet mod hinanden. Senest Randers-triumf var den 29. september 2019. Her vandt kronjyderne med 3-0.
Dom:
Det ligner som udgangspunkt et ogør, som kan gå begge veje. Holdene står godt til hinanden, og da ingen af mandskaberne kommer med en sejr i bagagen, kunne de sagtens dele i porten. Vi skyder på 1-1.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TIPSBLADETS DOM
