Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 18.00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport og Viaplay
Hashtag: #rfcaab #sldk
Holdnyt:
Randers FC:
Thomas Thomasbergs mandskab var meget tæt på at få et flot point med fra Silkeborg i fredags, men en Nicklas Helenius-scoring dybt inde i overtiden spolerede udsigten til point.
Det ændrer dog ikke på en meget flot Randers-sæson, hvor holdet lige nu er placeret som nummer fem i Superligaen – to point fra AaB på fjerdepladsen. Og det er til trods for flere europæiske kampe i løbet af sæsonen.
Onsdagens hjemmekamp mod AaB er meget vigtig for Randers, da en sejr vil sende dem op på fjerdepladsen, som kan give nye eventyr i Europa i næste sæson.
Heldigvis for Thomas Thomasberg fik Superliga-holdet hverken karantæner eller skader i Silkeborg, men cheftræneren må fortsat undvære Egho, Kabongo, Kallesøe og Kamara, som alle er ude med skader.
AaB:
Det kører bestemt ikke på skinner for den bolsjestribede fodboldklub i øjeblikket. Fire nederlag på stribe er således de barske realiteter for Lars Friis’ mandskab. Senest tabte man søndag med 2-1 til FC Midtjylland i Aalborg.
Det betyder, at afstanden til tredjepladsen og bronzemedaljer i skrivende stund er på fem point. Men intet er afgjort endnu, og hvis AaB kan slå Randers, mens Silkeborg taber i Parken, så er kampen om metal helt åbent igen.
Desværre for AaB røg både Anders Hagelskjær og Malthe Højholt i karantæne søndag aften, da de modtog et gult kort mod Bo Henriksens mandskab. Derudover må Lars Friis ligeledes se bort fra Magnus Christensen, Rufo og Rasmus Thelander.
Pedro Ferreira er tilbage i truppen en lang skadespause.
Karantæne:
Randers FC: Stephen Odey.
AaB: Anders Hagelskjær og Malthe Højholt.
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kopplin, Piesinger, Graves, Bundgaard – Ankersen, Lauenborg, Johnsen, Kehinde – Hammershøy-Mistrati, Brock-Madsen.
AaB (3-5-2): Rinne – Granli, Ross, Ahlmann – Pallesen, Fossum, Kusk, Andersen, Thorarinsson – Prip, Makaric.
Profilen:
Iver Fossum kom på måltavlen mod FC Midtjylland, da han reducerede til 1-2 i anden halvleg. Nordmanden har et meget højt niveau, og hvis scoringen har skudt lidt mere selvtillid ind i kroppen, så kan han sagtens blive afgørende i udekampen mod Randers.
Vidste du, at…
Randers har ikke haft godt fat i AaB i de seneste sæsoner. Hjemmeholdet har således ikke slået udeholdet i de seneste seks Superliga-opgør, de har spillet mod hinanden. Senest Randers-triumf var den 29. september 2019. Her vandt kronjyderne med 3-0.
Dom:
Det ligner som udgangspunkt et ogør, som kan gå begge veje. Holdene står godt til hinanden, og da ingen af mandskaberne kommer med en sejr i bagagen, kunne de sagtens dele i porten. Vi skyder på 1-1.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Sigter 32 personer for matchfixing
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Riemer melder stjerne klar
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
LIVE: Gigantisk underskud
Hvem holder partilederne med i fodbold?
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
Klar besked til danske debutanter
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Kæmpe nyhed i udlandet
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
I chok over Steve Cooper-historie
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
Av, FCK! Her er de værst af alle
Det har hjemsøgt Højbjerg
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
Albert Rudé er færdig i Kolding
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
