Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 18.00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport og Viaplay
Hashtag: #rfcaab #sldk
Holdnyt:
Randers FC:
Thomas Thomasbergs mandskab var meget tæt på at få et flot point med fra Silkeborg i fredags, men en Nicklas Helenius-scoring dybt inde i overtiden spolerede udsigten til point.
Det ændrer dog ikke på en meget flot Randers-sæson, hvor holdet lige nu er placeret som nummer fem i Superligaen – to point fra AaB på fjerdepladsen. Og det er til trods for flere europæiske kampe i løbet af sæsonen.
Onsdagens hjemmekamp mod AaB er meget vigtig for Randers, da en sejr vil sende dem op på fjerdepladsen, som kan give nye eventyr i Europa i næste sæson.
Heldigvis for Thomas Thomasberg fik Superliga-holdet hverken karantæner eller skader i Silkeborg, men cheftræneren må fortsat undvære Egho, Kabongo, Kallesøe og Kamara, som alle er ude med skader.
AaB:
Det kører bestemt ikke på skinner for den bolsjestribede fodboldklub i øjeblikket. Fire nederlag på stribe er således de barske realiteter for Lars Friis’ mandskab. Senest tabte man søndag med 2-1 til FC Midtjylland i Aalborg.
Det betyder, at afstanden til tredjepladsen og bronzemedaljer i skrivende stund er på fem point. Men intet er afgjort endnu, og hvis AaB kan slå Randers, mens Silkeborg taber i Parken, så er kampen om metal helt åbent igen.
Desværre for AaB røg både Anders Hagelskjær og Malthe Højholt i karantæne søndag aften, da de modtog et gult kort mod Bo Henriksens mandskab. Derudover må Lars Friis ligeledes se bort fra Magnus Christensen, Rufo og Rasmus Thelander.
Pedro Ferreira er tilbage i truppen en lang skadespause.
Karantæne:
Randers FC: Stephen Odey.
AaB: Anders Hagelskjær og Malthe Højholt.
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kopplin, Piesinger, Graves, Bundgaard – Ankersen, Lauenborg, Johnsen, Kehinde – Hammershøy-Mistrati, Brock-Madsen.
AaB (3-5-2): Rinne – Granli, Ross, Ahlmann – Pallesen, Fossum, Kusk, Andersen, Thorarinsson – Prip, Makaric.
Profilen:
Iver Fossum kom på måltavlen mod FC Midtjylland, da han reducerede til 1-2 i anden halvleg. Nordmanden har et meget højt niveau, og hvis scoringen har skudt lidt mere selvtillid ind i kroppen, så kan han sagtens blive afgørende i udekampen mod Randers.
Vidste du, at…
Randers har ikke haft godt fat i AaB i de seneste sæsoner. Hjemmeholdet har således ikke slået udeholdet i de seneste seks Superliga-opgør, de har spillet mod hinanden. Senest Randers-triumf var den 29. september 2019. Her vandt kronjyderne med 3-0.
Dom:
Det ligner som udgangspunkt et ogør, som kan gå begge veje. Holdene står godt til hinanden, og da ingen af mandskaberne kommer med en sejr i bagagen, kunne de sagtens dele i porten. Vi skyder på 1-1.
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
– Det er et møghold!
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
Her begynder næste sæson i Superligaen
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
TRANSFER
