Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 18.00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport og Viaplay
Hashtag: #rfcaab #sldk
Holdnyt:
Randers FC:
Thomas Thomasbergs mandskab var meget tæt på at få et flot point med fra Silkeborg i fredags, men en Nicklas Helenius-scoring dybt inde i overtiden spolerede udsigten til point.
Det ændrer dog ikke på en meget flot Randers-sæson, hvor holdet lige nu er placeret som nummer fem i Superligaen – to point fra AaB på fjerdepladsen. Og det er til trods for flere europæiske kampe i løbet af sæsonen.
Onsdagens hjemmekamp mod AaB er meget vigtig for Randers, da en sejr vil sende dem op på fjerdepladsen, som kan give nye eventyr i Europa i næste sæson.
Heldigvis for Thomas Thomasberg fik Superliga-holdet hverken karantæner eller skader i Silkeborg, men cheftræneren må fortsat undvære Egho, Kabongo, Kallesøe og Kamara, som alle er ude med skader.
AaB:
Det kører bestemt ikke på skinner for den bolsjestribede fodboldklub i øjeblikket. Fire nederlag på stribe er således de barske realiteter for Lars Friis’ mandskab. Senest tabte man søndag med 2-1 til FC Midtjylland i Aalborg.
Det betyder, at afstanden til tredjepladsen og bronzemedaljer i skrivende stund er på fem point. Men intet er afgjort endnu, og hvis AaB kan slå Randers, mens Silkeborg taber i Parken, så er kampen om metal helt åbent igen.
Desværre for AaB røg både Anders Hagelskjær og Malthe Højholt i karantæne søndag aften, da de modtog et gult kort mod Bo Henriksens mandskab. Derudover må Lars Friis ligeledes se bort fra Magnus Christensen, Rufo og Rasmus Thelander.
Pedro Ferreira er tilbage i truppen en lang skadespause.
Karantæne:
Randers FC: Stephen Odey.
AaB: Anders Hagelskjær og Malthe Højholt.
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kopplin, Piesinger, Graves, Bundgaard – Ankersen, Lauenborg, Johnsen, Kehinde – Hammershøy-Mistrati, Brock-Madsen.
AaB (3-5-2): Rinne – Granli, Ross, Ahlmann – Pallesen, Fossum, Kusk, Andersen, Thorarinsson – Prip, Makaric.
Profilen:
Iver Fossum kom på måltavlen mod FC Midtjylland, da han reducerede til 1-2 i anden halvleg. Nordmanden har et meget højt niveau, og hvis scoringen har skudt lidt mere selvtillid ind i kroppen, så kan han sagtens blive afgørende i udekampen mod Randers.
Vidste du, at…
Randers har ikke haft godt fat i AaB i de seneste sæsoner. Hjemmeholdet har således ikke slået udeholdet i de seneste seks Superliga-opgør, de har spillet mod hinanden. Senest Randers-triumf var den 29. september 2019. Her vandt kronjyderne med 3-0.
Dom:
Det ligner som udgangspunkt et ogør, som kan gå begge veje. Holdene står godt til hinanden, og da ingen af mandskaberne kommer med en sejr i bagagen, kunne de sagtens dele i porten. Vi skyder på 1-1.
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Skuffer igen
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
MEDIE
Storklub meldes interesseret
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
Her trækkes der lod til VM
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
Her kan du se Skotland mod Danmark
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
Vejen tilbage?
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
Stor dansk chance!
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
NYHEDER
Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen
NYHEDER
Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker
NYHEDER
