Optakt: Silkeborg – SønderjyskE

Silkeborg tabte, mens SønderjyskE vandt i sidste runde. Søndag klokken 14 mødes de to jyske klubber i en intern duel.



Status
Søndagens tidlige Superliga-kamp er et opgør mellem to jyske mandskaber, der i dén grad har etableret sig i den bedste danske fodboldrække, siden de rykkede op i henholdsvis 2009 og 2008. Silkeborg betragtes i dag som et midterhold under kyndig ledelse af Troels Bech, mens SønderjyskE har haft bemærkelsesværdig succes for få midler i nu tre sæsoner.

Silkeborg kan formentlig se frem til endnu en sæson som midterhold, men for SønderjyskE ligner det endnu en sæson med hårde slag i bunden af ligaen. Det var derfor så meget desto vigtigere, Lars Søndergaards mandskab i sidste runde formåede at vinde i Lyngby ved hjælp af en sen scoring fra Halgrimur Jonasson. Sønderjyderne står dermed på to point efter Superligaens første to runder.

Det samme gør hjemmeholdet fra Silkeborg, som i første runde imponerede med en udesejr i Herning, men i sidste weekend blev mandskabet fra Søhøjlandet snydt af Brøndby og Jan Kristiansen. Midtbanespilleren scorede kampens enlige mål i overtiden, og dermed måtte Silkeborg gå fra en hjemmekamp mod Brøndby uden på point for første gang siden 2004.

Det skal hævnes, og her står SønderjyskE for skud. Ingen af de to hold har nævneværdige fravær, så alt starter fra nul søndag eftermiddag på Silkeborg Stadion.

Profil:
Den store kamp skal kæmpes på midtbanen i opgøret mellem de to jyske hold, og her får Kasper Risgård en nøglerolle. Spiller han op til sit bedste, kan han sætte sig på midtbanen med sin dynamik og sit store løbepensum.

Dommen:
Silkeborg ligner umiddelbart det stærkeste af de to mandskaber, og med en hjemmebanefordel oven i købet, er midtjyderne favoritter. Troels Bechs hold udnytter favoritværdigheden til en sejr på 2-0.

Bud på startopstillinger:
Silkeborg (4-4-2)
Heinze – Flinta,Holst Rasmussen, Jakobsen, Poulsen – Hansen, Ørnskov, Risgård, Holst – Bech,  Saag.    

Skader: Huldgaard
Karantæne: Ingen

SønderjyskE (4-5-1):
Coe – Larsen, Østli, Troest, Storbæk – Bechmann, T. Hansen, H. Hansen, Jonasson, Hedinsson – Fabricius.

Skader:
Ingen
Karantæne: Ingen






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-træner tilknytter agent

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Vender tilbage til skærmen

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Riemer lover: De får debut

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Uventet skifte?

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Jagter tidligere AGF’er

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Fatter intet af Brøndby-bombe

Landsholdet forsinket