Optakt: Silkeborg – SønderjyskE

Silkeborg tabte, mens SønderjyskE vandt i sidste runde. Søndag klokken 14 mødes de to jyske klubber i en intern duel.



Status
Søndagens tidlige Superliga-kamp er et opgør mellem to jyske mandskaber, der i dén grad har etableret sig i den bedste danske fodboldrække, siden de rykkede op i henholdsvis 2009 og 2008. Silkeborg betragtes i dag som et midterhold under kyndig ledelse af Troels Bech, mens SønderjyskE har haft bemærkelsesværdig succes for få midler i nu tre sæsoner.

Silkeborg kan formentlig se frem til endnu en sæson som midterhold, men for SønderjyskE ligner det endnu en sæson med hårde slag i bunden af ligaen. Det var derfor så meget desto vigtigere, Lars Søndergaards mandskab i sidste runde formåede at vinde i Lyngby ved hjælp af en sen scoring fra Halgrimur Jonasson. Sønderjyderne står dermed på to point efter Superligaens første to runder.

Det samme gør hjemmeholdet fra Silkeborg, som i første runde imponerede med en udesejr i Herning, men i sidste weekend blev mandskabet fra Søhøjlandet snydt af Brøndby og Jan Kristiansen. Midtbanespilleren scorede kampens enlige mål i overtiden, og dermed måtte Silkeborg gå fra en hjemmekamp mod Brøndby uden på point for første gang siden 2004.

Det skal hævnes, og her står SønderjyskE for skud. Ingen af de to hold har nævneværdige fravær, så alt starter fra nul søndag eftermiddag på Silkeborg Stadion.

Profil:
Den store kamp skal kæmpes på midtbanen i opgøret mellem de to jyske hold, og her får Kasper Risgård en nøglerolle. Spiller han op til sit bedste, kan han sætte sig på midtbanen med sin dynamik og sit store løbepensum.

Dommen:
Silkeborg ligner umiddelbart det stærkeste af de to mandskaber, og med en hjemmebanefordel oven i købet, er midtjyderne favoritter. Troels Bechs hold udnytter favoritværdigheden til en sejr på 2-0.

Bud på startopstillinger:
Silkeborg (4-4-2)
Heinze – Flinta,Holst Rasmussen, Jakobsen, Poulsen – Hansen, Ørnskov, Risgård, Holst – Bech,  Saag.    

Skader: Huldgaard
Karantæne: Ingen

SønderjyskE (4-5-1):
Coe – Larsen, Østli, Troest, Storbæk – Bechmann, T. Hansen, H. Hansen, Jonasson, Hedinsson – Fabricius.

Skader:
Ingen
Karantæne: Ingen





Thomas-Delaney FCK Superligaen FC-Koebenhavn FC-København LIVE

LIVE: Delaney bliver – så lang er den nye kontrakt

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

UEFA med vild ændring

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

José Mourinho vil have dansk stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Afsløring: De er færdige i Randers

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Tiden er ved at rinde ud

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Felix Beijmo er færdig i AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Sats på disse ni spillere, FCK!