Status
Søndagens tidlige Superliga-kamp er et opgør mellem to jyske mandskaber, der i dén grad har etableret sig i den bedste danske fodboldrække, siden de rykkede op i henholdsvis 2009 og 2008. Silkeborg betragtes i dag som et midterhold under kyndig ledelse af Troels Bech, mens SønderjyskE har haft bemærkelsesværdig succes for få midler i nu tre sæsoner.
Silkeborg kan formentlig se frem til endnu en sæson som midterhold, men for SønderjyskE ligner det endnu en sæson med hårde slag i bunden af ligaen. Det var derfor så meget desto vigtigere, Lars Søndergaards mandskab i sidste runde formåede at vinde i Lyngby ved hjælp af en sen scoring fra Halgrimur Jonasson. Sønderjyderne står dermed på to point efter Superligaens første to runder.
Det samme gør hjemmeholdet fra Silkeborg, som i første runde imponerede med en udesejr i Herning, men i sidste weekend blev mandskabet fra Søhøjlandet snydt af Brøndby og Jan Kristiansen. Midtbanespilleren scorede kampens enlige mål i overtiden, og dermed måtte Silkeborg gå fra en hjemmekamp mod Brøndby uden på point for første gang siden 2004.
Det skal hævnes, og her står SønderjyskE for skud. Ingen af de to hold har nævneværdige fravær, så alt starter fra nul søndag eftermiddag på Silkeborg Stadion.
Profil:
Den store kamp skal kæmpes på midtbanen i opgøret mellem de to jyske hold, og her får Kasper Risgård en nøglerolle. Spiller han op til sit bedste, kan han sætte sig på midtbanen med sin dynamik og sit store løbepensum.
Dommen:
Silkeborg ligner umiddelbart det stærkeste af de to mandskaber, og med en hjemmebanefordel oven i købet, er midtjyderne favoritter. Troels Bechs hold udnytter favoritværdigheden til en sejr på 2-0.
Bud på startopstillinger:
Silkeborg (4-4-2)
Heinze – Flinta,Holst Rasmussen, Jakobsen, Poulsen – Hansen, Ørnskov, Risgård, Holst – Bech, Saag.
Skader: Huldgaard
Karantæne: Ingen
SønderjyskE (4-5-1):
Coe – Larsen, Østli, Troest, Storbæk – Bechmann, T. Hansen, H. Hansen, Jonasson, Hedinsson – Fabricius.
Skader: Ingen
Karantæne: Ingen
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER