Optakt: Silkeborg – SønderjyskE

Silkeborg tabte, mens SønderjyskE vandt i sidste runde. Søndag klokken 14 mødes de to jyske klubber i en intern duel.



Status
Søndagens tidlige Superliga-kamp er et opgør mellem to jyske mandskaber, der i dén grad har etableret sig i den bedste danske fodboldrække, siden de rykkede op i henholdsvis 2009 og 2008. Silkeborg betragtes i dag som et midterhold under kyndig ledelse af Troels Bech, mens SønderjyskE har haft bemærkelsesværdig succes for få midler i nu tre sæsoner.

Silkeborg kan formentlig se frem til endnu en sæson som midterhold, men for SønderjyskE ligner det endnu en sæson med hårde slag i bunden af ligaen. Det var derfor så meget desto vigtigere, Lars Søndergaards mandskab i sidste runde formåede at vinde i Lyngby ved hjælp af en sen scoring fra Halgrimur Jonasson. Sønderjyderne står dermed på to point efter Superligaens første to runder.

Det samme gør hjemmeholdet fra Silkeborg, som i første runde imponerede med en udesejr i Herning, men i sidste weekend blev mandskabet fra Søhøjlandet snydt af Brøndby og Jan Kristiansen. Midtbanespilleren scorede kampens enlige mål i overtiden, og dermed måtte Silkeborg gå fra en hjemmekamp mod Brøndby uden på point for første gang siden 2004.

Det skal hævnes, og her står SønderjyskE for skud. Ingen af de to hold har nævneværdige fravær, så alt starter fra nul søndag eftermiddag på Silkeborg Stadion.

Profil:
Den store kamp skal kæmpes på midtbanen i opgøret mellem de to jyske hold, og her får Kasper Risgård en nøglerolle. Spiller han op til sit bedste, kan han sætte sig på midtbanen med sin dynamik og sit store løbepensum.

Dommen:
Silkeborg ligner umiddelbart det stærkeste af de to mandskaber, og med en hjemmebanefordel oven i købet, er midtjyderne favoritter. Troels Bechs hold udnytter favoritværdigheden til en sejr på 2-0.

Bud på startopstillinger:
Silkeborg (4-4-2)
Heinze – Flinta,Holst Rasmussen, Jakobsen, Poulsen – Hansen, Ørnskov, Risgård, Holst – Bech,  Saag.    

Skader: Huldgaard
Karantæne: Ingen

SønderjyskE (4-5-1):
Coe – Larsen, Østli, Troest, Storbæk – Bechmann, T. Hansen, H. Hansen, Jonasson, Hedinsson – Fabricius.

Skader:
Ingen
Karantæne: Ingen





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

De er interesseret i Christian Eriksen

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

– Neestrup kan blive næste landstræner

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han vender hjem til FC København

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Historisk finale! Han er verdens bedste

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De vil gerne have Jens Jønsson

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Patrick Mortensen færdig i AGF

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub