Optakt: SønderjyskE – Brøndby IF

Der venter en spændende kamp mellem Superligaens nummer fire og et.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Sydbank Park, Haderslev
Dommer: Sandi Putros
På TV: Canal 9
Hashtag: #sjebif #sldk

Holdnyt:
SønderjyskE:
Fire kampe har indtil videre givet SønderjyskE syv point, så man må sige, at det har været en glimrende start på sæsonen for Glen Riddersholm og holdet fra Haderslev. Samtidig har SønderjyskE-træneren fået nye, gode spillere ind, så der både er en stærk startopstilling samt flere gode muligheder fra bænken. 

SønderjyskE spillede senest 2-2 ude mod Lyngby, hvor man nok ærgrer sig, for man burde have vundet.

Nu venter så et opgør mod Superligaens tophold Brøndby, og her skal SønderjyskE forsøge at fortsætte de lovende takter og få point.

Til opgøret er Glen Riddersholm uden anfører Marc Pedersen, der er skadet. Heller ikke nyindkøbet Ogenyi Onazi er i spil til opgøret. Til gengæld er et andet indkøb, Philipp Schmiedl, udtaget, og han får debut, hvis han kommer på banen i opgøret.  

Johan Abaslonsen skulle være startet inde mod Lyngby inden landskampspausen, men måtte melde fra kort inden kampstart. Han er også i spil igen. Omvendt er Rilwan Hassan ikke udtaget, men han bør snart være klar igen.

Brøndby IF:
De har solgt en del dygtige spillere det seneste år, men Brøndby IF’s talenter har vist klasse og er en stor årsag til, at Brøndby IF ligger nummer et i Superligaen.

Jesper Lindstrøm, Morten Frendrup, Anis Slimane og Andreas Bruus er nogle af de spillere, der har løftet spillet og vist vejen for Niels Frederiksens mandskab, der altså noget overraskende har maksimumpoint efter fire kampe.

Klubben har nu også fået et godt alternativ til venstre wing back i form af paraguayanske Blas Riveros, mens også angriber Andrija Pavlovic nærmer sig kampform. Sidstnævnte scorede i reserveholdskampen mod FC København tirsdag, og han kan få Brøndby-debut, hvis han kommer på banen. 

Der er ikke meldinger om skader i Brøndby, men Riveros er ikke udtaget til opgøret og må vente på sin debut.

Karantæne:
SønderjyskE: Ingen
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (3-4-3): Thomas – Banggaard, Kanstrup, Gartenmann – Bah, Albæk, Ekani, Dal Hende – Simonsen, Jacobsen, Eskesen

Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Rosted, Maxsø, Jung – Bruus, Lindstrøm, Frendrup, Radosevic, Mensah – Uhre, Hedlund

Profilen:
Det var i SønderjyskE, at angriber Mikael Uhre fik sit gennembrud som Superliga-spiller, og nu forsøger han så at tage det næste skridt i Brøndby IF. Angriberen har i glimt vist gode ting, og han har da også fået lavet lidt mål i 2020. Konkurrencen i Brøndby-angrebet er dog øget, for Brøndby har hentet Andrija Pavlovic, der begynder at nærme sig kampform.

Vidste du, at..:
Andrija Pavlovic og Blas Riveros er nuværende holdkammerater i Brøndby, og faktisk er de tidligere modstandere. Da Pavlovic var på kontrakt i APOEL var han med i begge møder i Europa League-gruppespillet mod FC Basel og Blas Riveros. Begge gange var det venstrebacken fra Paraguay, der vandt.

Dom:
Brøndby har vundet alle fire kampe i sæsonen, men der venter en meget svær kamp mod et SønderjyskE-hold, der med syv point i fire kampe også er kommet godt fra start. Holdet fra Haderslev har samtidig handlet godt i transfervinduet og ser på papiret stærk ud.

Brøndby går ind til opgøret som favorit, men vi tror, det bliver en meget tæt og målfattig affære mellem to hold, der formentlig stiller med tre centrale forsvarsspillere.

SønderjyskE har indtil videre vundet begge hjemmekampe, og vi tror, at Riddersholm og holdet overrasker Brøndby søndag. Haderslev-klubben vinder kampen med 1-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

LIVE: FC København – FC Nordsjælland

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Jagter Christian Nørgaard

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

FC København – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Stort Brøndby-boost

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Præsenterer Thomas Franks afløser

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

– Enten FCK eller også stopper han?

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Neestrup må undvære profil igen

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Danmark indleder med et brag mod Norge

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Uafgjort i italiensk derby

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

FC København-boss reagerer på tilråb

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

Bud landet: Dansker i sen transfer?