Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Sydbank Park, Haderslev
Dommer: Sandi Putros
På TV: Canal 9
Hashtag: #sjebif #sldk
Holdnyt:
SønderjyskE:
Fire kampe har indtil videre givet SønderjyskE syv point, så man må sige, at det har været en glimrende start på sæsonen for Glen Riddersholm og holdet fra Haderslev. Samtidig har SønderjyskE-træneren fået nye, gode spillere ind, så der både er en stærk startopstilling samt flere gode muligheder fra bænken.
SønderjyskE spillede senest 2-2 ude mod Lyngby, hvor man nok ærgrer sig, for man burde have vundet.
Nu venter så et opgør mod Superligaens tophold Brøndby, og her skal SønderjyskE forsøge at fortsætte de lovende takter og få point.
Til opgøret er Glen Riddersholm uden anfører Marc Pedersen, der er skadet. Heller ikke nyindkøbet Ogenyi Onazi er i spil til opgøret. Til gengæld er et andet indkøb, Philipp Schmiedl, udtaget, og han får debut, hvis han kommer på banen i opgøret.
Johan Abaslonsen skulle være startet inde mod Lyngby inden landskampspausen, men måtte melde fra kort inden kampstart. Han er også i spil igen. Omvendt er Rilwan Hassan ikke udtaget, men han bør snart være klar igen.
Brøndby IF:
De har solgt en del dygtige spillere det seneste år, men Brøndby IF’s talenter har vist klasse og er en stor årsag til, at Brøndby IF ligger nummer et i Superligaen.
Jesper Lindstrøm, Morten Frendrup, Anis Slimane og Andreas Bruus er nogle af de spillere, der har løftet spillet og vist vejen for Niels Frederiksens mandskab, der altså noget overraskende har maksimumpoint efter fire kampe.
Klubben har nu også fået et godt alternativ til venstre wing back i form af paraguayanske Blas Riveros, mens også angriber Andrija Pavlovic nærmer sig kampform. Sidstnævnte scorede i reserveholdskampen mod FC København tirsdag, og han kan få Brøndby-debut, hvis han kommer på banen.
Der er ikke meldinger om skader i Brøndby, men Riveros er ikke udtaget til opgøret og må vente på sin debut.
Karantæne:
SønderjyskE: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (3-4-3): Thomas – Banggaard, Kanstrup, Gartenmann – Bah, Albæk, Ekani, Dal Hende – Simonsen, Jacobsen, Eskesen
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Rosted, Maxsø, Jung – Bruus, Lindstrøm, Frendrup, Radosevic, Mensah – Uhre, Hedlund
Profilen:
Det var i SønderjyskE, at angriber Mikael Uhre fik sit gennembrud som Superliga-spiller, og nu forsøger han så at tage det næste skridt i Brøndby IF. Angriberen har i glimt vist gode ting, og han har da også fået lavet lidt mål i 2020. Konkurrencen i Brøndby-angrebet er dog øget, for Brøndby har hentet Andrija Pavlovic, der begynder at nærme sig kampform.
Vidste du, at..:
Andrija Pavlovic og Blas Riveros er nuværende holdkammerater i Brøndby, og faktisk er de tidligere modstandere. Da Pavlovic var på kontrakt i APOEL var han med i begge møder i Europa League-gruppespillet mod FC Basel og Blas Riveros. Begge gange var det venstrebacken fra Paraguay, der vandt.
Dom:
Brøndby har vundet alle fire kampe i sæsonen, men der venter en meget svær kamp mod et SønderjyskE-hold, der med syv point i fire kampe også er kommet godt fra start. Holdet fra Haderslev har samtidig handlet godt i transfervinduet og ser på papiret stærk ud.
Brøndby går ind til opgøret som favorit, men vi tror, det bliver en meget tæt og målfattig affære mellem to hold, der formentlig stiller med tre centrale forsvarsspillere.
SønderjyskE har indtil videre vundet begge hjemmekampe, og vi tror, at Riddersholm og holdet overrasker Brøndby søndag. Haderslev-klubben vinder kampen med 1-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
Klar tale: Han bør fyres nu
LIVE: Det er slut
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Av, FCK! Her er de værst af alle
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Kæmpe nyhed i udlandet
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Alexander Lind blæst bagover
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
I chok over Steve Cooper-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
Det har hjemsøgt Højbjerg
Albert Rudé er færdig i Kolding
Mbappé afviser teori
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
BIZART
