Kampfakta:
Spillested: Sydbank Park, Haderslev
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
Kampstart: Søndag klokken 16.00
På tv: TV3 Sport 1
Twitter: #sjefck
Holdnyt:
SønderjyskE
Et point skulle der til, og et point kom der på tavlen for Sønderjyske, da sønderjyderne søndag sikrede endnu en sæson i Superligaen. 1-1 spillede mandskabet mod FC Vestsjælland, og før de sidste to kampe har Lars Søndergaards hold nu syv point ned til netop FCV, hvilket naturligvis betyder, at de ikke kan indhentes med så få spilleminutter tilbage på programmet.
Overlevelsen er naturligvis et nyt højdepunkt for Søndergaards tid i SønderjyskE, men snart render cheftrænerens tid ud, og efter sommerpausen skal han overtage tøjlerne i AaB som afløser for Kent Nielsen, der som bekendt drager til OB. Dermed er kampen mod FC Københavns sidste optræden på hjemmebanen for Lars Søndergaard, og det er helt sikkert en fin anledning til at slå københavnerne på hjemmebane.
Johan Absalonsen er tilbage fra karantæne, mens Adama Guira er skadet. Erik Marxen har været tvivlsom, men er udtaget til kampen.
FC København
Også hos gæsterne kom der ro på etablissementet efter en hård sæson. Sølvmedaljerne bliver facit for FC København, og det kan ingen fravriste holdet her to kampe før sommerpausen. Senest er det blevet til to 1-0-sejre hjemme i Parken over AaB og OB, så det virker også til, at holdet så småt har flyttet fokus mod den vigtige næste sæson, hvor FC Midtjylland igen skal henvises til en sekundær placering i Superligaen.
Skaderne har sat sit præg på FCK-truppen her mod sæsonens slutning, og det har givet godt med spilletid til truppens yngre medlemmer. Brandur Olsen blev matchvinder mod OB, og så fik Mikkel Wohlgemuth comeback mod fynboerne efter en lang skadespause. Yones Felfel har også fået indhop i de seneste fire kampe, og Berat Beciri og Marcus Mathisen har været på bænken. I en kamp mod SønderjyskE ligner det igen, at et par af de yngre kræfter endnu engang vil få tillid fra manager Ståle Solbakken og igen få et par Superliga-minutter i benene.
Der er fortsat en del skader hos FC København forud for kampen mod SønderjyskE. Danny Amankwaa, Andreas Cornelius, Bashkim Kadrii, Youssef Toutouh, Kris Stadsgaard, Mikael Antonsson er fortsat ude af fodboldmæssig drift. Også Per Nilsson, Nicolai Jørgensen og Ludwig Augustinsson må sidde udenfor, mens Kevin Foley igen er kampklar, og Thomas Delaney vender tilbage på holdet efter karantæne.
Karantæne:
SønderjyskE: Ingen
FC København: Ingen
Superliga-form:
SønderjyskE: U-U-U-V-U
FC København: V-V-T-V-V
Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (4-5-1): Skender – Sigurdsson, Kanstrup, Mussman, Marxen – Paulsen, Hansen, Lodberg, Jensen, Songani – Pourié
FC København (4-4-2): Andersen – Foley, Remmer, Zanka, Høgli – Sigurdarson, Amartey, Delaney, Gíslason – Olsen, De Ridder
Vidste du, at…:
SønderjyskE aldrig har vundet over FC København i Superligaen. I pokalturneringen er det ganske vist blevet til et par sejre, men i 26 forsøg har SønderjyskE aldrig taget tre point mod FCK i den hjemlige liga. Det vil værterne selvfølgelig gøre alt for at ændre på, når københavnerne gæster Sydbank Park søndag eftermiddag.
Dom:
SønderjyskE kan med sejre i de sidste to kampe – mod FC København og FC Midtjylland – lægge et gevaldigt pres på de hold, der er over dem i Superliga-tabellen, mens FC København sejler i sin egen sø med et uoverstigeligt forspring ned til Brøndby IF på tredjepladsen. Kampen bliver på SønderjyskEs præmisser, men den får aldrig den store nerve. 1-1 ender det i Haderslev.
Følg kampen LIVE på tipsbladet.dk – klik her
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
FCK-krise: Det her er min største frustration
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
FCK-bænken var rasende!
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
AVIS Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
TOPNYHED
Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
FANKLUBBEN Jeg er overrasket over, at han er den eneste
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
