Optakt: SønderjyskE – FC København

SønderjyskE har sikret sig overlevelse i Superligaen, og FC København er sikker på sølv. Nu skal sæsonen spilles færdig for de to mandskaber. Først akt bliver i Haderslev.



Kampfakta:
Spillested: Sydbank Park, Haderslev
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
Kampstart: Søndag klokken 16.00
På tv: TV3 Sport 1
Twitter: #sjefck

Holdnyt:
SønderjyskE
Et point skulle der til, og et point kom der på tavlen for Sønderjyske, da sønderjyderne søndag sikrede endnu en sæson i Superligaen. 1-1 spillede mandskabet mod FC Vestsjælland, og før de sidste to kampe har Lars Søndergaards hold nu syv point ned til netop FCV, hvilket naturligvis betyder, at de ikke kan indhentes med så få spilleminutter tilbage på programmet.

Overlevelsen er naturligvis et nyt højdepunkt for Søndergaards tid i SønderjyskE, men snart render cheftrænerens tid ud, og efter sommerpausen skal han overtage tøjlerne i AaB som afløser for Kent Nielsen, der som bekendt drager til OB. Dermed er kampen mod FC Københavns sidste optræden på hjemmebanen for Lars Søndergaard, og det er helt sikkert en fin anledning til at slå københavnerne på hjemmebane.

Johan Absalonsen er tilbage fra karantæne, mens Adama Guira er skadet. Erik Marxen har været tvivlsom, men er udtaget til kampen.

FC København
Også hos gæsterne kom der ro på etablissementet efter en hård sæson. Sølvmedaljerne bliver facit for FC København, og det kan ingen fravriste holdet her to kampe før sommerpausen. Senest er det blevet til to 1-0-sejre hjemme i Parken over AaB og OB, så det virker også til, at holdet så småt har flyttet fokus mod den vigtige næste sæson, hvor FC Midtjylland igen skal henvises til en sekundær placering i Superligaen.

Skaderne har sat sit præg på FCK-truppen her mod sæsonens slutning, og det har givet godt med spilletid til truppens yngre medlemmer. Brandur Olsen blev matchvinder mod OB, og så fik Mikkel Wohlgemuth comeback mod fynboerne efter en lang skadespause. Yones Felfel har også fået indhop i de seneste fire kampe, og Berat Beciri og Marcus Mathisen har  været på bænken. I en kamp mod SønderjyskE ligner det igen, at et par af de yngre kræfter endnu engang vil få tillid fra manager Ståle Solbakken og igen få et par Superliga-minutter i benene.

Der er fortsat en del skader hos FC København forud for kampen mod SønderjyskE. Danny Amankwaa, Andreas Cornelius, Bashkim Kadrii, Youssef Toutouh, Kris Stadsgaard, Mikael Antonsson er fortsat ude af fodboldmæssig drift. Også Per Nilsson, Nicolai Jørgensen og Ludwig Augustinsson må sidde udenfor, mens Kevin Foley igen er kampklar, og Thomas Delaney vender tilbage på holdet efter karantæne.

Karantæne:
SønderjyskE: Ingen
FC København: Ingen

Superliga-form:
SønderjyskE: U-U-U-V-U
FC København: V-V-T-V-V

Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (4-5-1): Skender – Sigurdsson, Kanstrup, Mussman, Marxen – Paulsen, Hansen, Lodberg, Jensen, Songani – Pourié
FC København (4-4-2): Andersen – Foley, Remmer, Zanka, Høgli – Sigurdarson, Amartey, Delaney, Gíslason – Olsen, De Ridder

Vidste du, at…:
SønderjyskE aldrig har vundet over FC København i Superligaen. I pokalturneringen er det ganske vist blevet til et par sejre, men i 26 forsøg har SønderjyskE aldrig taget tre point mod FCK i den hjemlige liga. Det vil værterne selvfølgelig gøre alt for at ændre på, når københavnerne gæster Sydbank Park søndag eftermiddag.

Dom:
SønderjyskE kan med sejre i de sidste to kampe – mod FC København og FC Midtjylland – lægge et gevaldigt pres på de hold, der er over dem i Superliga-tabellen, mens FC København sejler i sin egen sø med et uoverstigeligt forspring ned til Brøndby IF på tredjepladsen. Kampen bliver på SønderjyskEs præmisser, men den får aldrig den store nerve. 1-1 ender det i Haderslev.

Følg kampen LIVE på tipsbladet.dk – klik her

 







LIVE

TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn

Voldsom lønnedgang i Brøndby

– Det er forfærdeligt

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Brøndby-profil skadet

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

I chok over Tottenham

Storklub lurer på Jonas Wind



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Legender med dyster melding

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Arbejder på angriber-exit

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Danskerklub meldes interesseret

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Como indtager hovedstaden

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Kongerne af transfervinduet

Den værste i 18 år – de overvejer det