Optakt: SønderjyskE – Lyngby Boldklub

SønderjyskE skal forsøge at rejse sig efter tre nederlag i træk. Modstanderen er Lyngby, der kommer med et godt resultat mod FCK i bagagen.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00 
Spillested: Sydbank Park, Haderslev 
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV3 Sport 
Hashtag: #sjelbk #sldk

Holdnyt:
SønderjyskE:
Pokalvinderne har haft et vanskeligt startprogram mod FC Midtjylland, Vejle Boldklub, FC København og AGF. Nu venter en kamp, hvor SønderjyskE ikke kan løbe fra favoritværdigheden.

Den har de brug for at leve op til. Efter tre nederlag i træk trænger Glen Riddersholms mandskab til en sejr, og det vil også give holdet et tiltrængt rygstød i tabellen. SønderjyskE er lige nu det sjette og sidste hold, der står til at ryge i mesterskabsspillet.

VAR har for alvor været et tema for SønderjyskE i de seneste par kampe – nu håber Haderslev-klubben helt sikkert på et opgør uden video-dramatik.

SønderjyskE har Stefan Gartenmann i karantæne, men derudover er alle mand klar til mandagskampen mod Lyngby. Adama Guira er også med og kan få spilletid. 

Lyngby Boldklub:
Man kan udlægge Lyngbys opgør mod FC København i seneste runde på to måder – den gode og den grusomme.

Den gode er naturligvis, at 2-2 mod FC København er et stort resultat for Lyngby, og sådan en skalp vil uden tvivl give noget moral. Den grusomme er, at et point reelt ikke rykker noget som helst for de kongeblå i overlevelseskampen. Kun sejre tæller.

Lyngby skal naturligivs hæfte sig ved den gode udlægning.

Carit Falchs mandskab har indkasseret flest mål i Superligaen i denne sæson, og det er et vedvarende tema for bundholdet. 37 gange har Thomas Mikkelsen samlet bolden op i nettet bag sig. I den modsatte ende er der også problemer. Lyngby er det hold, der er noteret for klar færrest afslutninger af de 12 hold.

Skadeslisten i Lyngby tæller fortsat Frederik Gytkjær og Brian Hamalainen. Tilbage er Frederik Winther dog. 

Karantæner:
SønderjyskE: Stefan Gartenmann
Lyngby Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (3-4-3): Thomas – Kanstrup, Banggaard, Schmiedl – Simonsen, Albæk, Ekani, Dal Hende – Jacobsen, Wright, Finne

Lyngby Boldklub (4-3-3): Mikkelsen – Crone, Enghardt, Tshiembe, Jørgensen – Kornvig, Rømer, Hebo – Gammelby, Torp, Warming

Profilen:
Jeppe Simonsen er arvtageren for Alexander Bah, og det er selvsagt nogle store sko, han skal udfylde. Det har han ikke kunnet indtil videre i foråret, og de færreste regnede også med, at Simonsen ville være en en-til-en-afløser med det samme. Der er dog næppe tvivl om, at Jeppe Simonsen tørster efter at vise flaget og levere en stor præstation.

Vidste du, at…:
Lyngby Boldklub er det eneste hold i Superligaen, der ikke har ramt stolpen i denne sæson. Overliggeren har holdet dog testet – det gjorde Emil Kornvig i seneste runde mod FC København.

Dom:
SønderjyskE trænger til en sejr, og det gør Lyngby i lige så høj grad, så man kan håbe, at begge mandskaber vil angribe kampen, og at det bliver en åben slagudveksling. Vi satser på, at de to hold leverer solid mandagsunderholdning. SønderjyskE vinder 2-1 over Lyngby.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Henter FC København-spiller

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Joakim Mæhle åbner op

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Tottenham præsenterer ny træner

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Chelsea med historiens største PL-underskud

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Kæk Wass: Han filmede!

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Undskylder efter italiensk fiasko

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer