Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Sydbank Park, Haderslev
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #sjelbk #sldk
Holdnyt:
SønderjyskE:
Pokalvinderne har haft et vanskeligt startprogram mod FC Midtjylland, Vejle Boldklub, FC København og AGF. Nu venter en kamp, hvor SønderjyskE ikke kan løbe fra favoritværdigheden.
Den har de brug for at leve op til. Efter tre nederlag i træk trænger Glen Riddersholms mandskab til en sejr, og det vil også give holdet et tiltrængt rygstød i tabellen. SønderjyskE er lige nu det sjette og sidste hold, der står til at ryge i mesterskabsspillet.
VAR har for alvor været et tema for SønderjyskE i de seneste par kampe – nu håber Haderslev-klubben helt sikkert på et opgør uden video-dramatik.
SønderjyskE har Stefan Gartenmann i karantæne, men derudover er alle mand klar til mandagskampen mod Lyngby. Adama Guira er også med og kan få spilletid.
Lyngby Boldklub:
Man kan udlægge Lyngbys opgør mod FC København i seneste runde på to måder – den gode og den grusomme.
Den gode er naturligvis, at 2-2 mod FC København er et stort resultat for Lyngby, og sådan en skalp vil uden tvivl give noget moral. Den grusomme er, at et point reelt ikke rykker noget som helst for de kongeblå i overlevelseskampen. Kun sejre tæller.
Lyngby skal naturligivs hæfte sig ved den gode udlægning.
Carit Falchs mandskab har indkasseret flest mål i Superligaen i denne sæson, og det er et vedvarende tema for bundholdet. 37 gange har Thomas Mikkelsen samlet bolden op i nettet bag sig. I den modsatte ende er der også problemer. Lyngby er det hold, der er noteret for klar færrest afslutninger af de 12 hold.
Skadeslisten i Lyngby tæller fortsat Frederik Gytkjær og Brian Hamalainen. Tilbage er Frederik Winther dog.
Karantæner:
SønderjyskE: Stefan Gartenmann
Lyngby Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (3-4-3): Thomas – Kanstrup, Banggaard, Schmiedl – Simonsen, Albæk, Ekani, Dal Hende – Jacobsen, Wright, Finne
Lyngby Boldklub (4-3-3): Mikkelsen – Crone, Enghardt, Tshiembe, Jørgensen – Kornvig, Rømer, Hebo – Gammelby, Torp, Warming
Profilen:
Jeppe Simonsen er arvtageren for Alexander Bah, og det er selvsagt nogle store sko, han skal udfylde. Det har han ikke kunnet indtil videre i foråret, og de færreste regnede også med, at Simonsen ville være en en-til-en-afløser med det samme. Der er dog næppe tvivl om, at Jeppe Simonsen tørster efter at vise flaget og levere en stor præstation.
Vidste du, at…:
Lyngby Boldklub er det eneste hold i Superligaen, der ikke har ramt stolpen i denne sæson. Overliggeren har holdet dog testet – det gjorde Emil Kornvig i seneste runde mod FC København.
Dom:
SønderjyskE trænger til en sejr, og det gør Lyngby i lige så høj grad, så man kan håbe, at begge mandskaber vil angribe kampen, og at det bliver en åben slagudveksling. Vi satser på, at de to hold leverer solid mandagsunderholdning. SønderjyskE vinder 2-1 over Lyngby.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

TransferLIVE: Højlund er meget tæt på skifte

Viborg taber igen – FCN er væk fra sidstepladsen

Vild forudsigelse: ‘Jeg tror, der kommer en bombe’

Afsløring: Lukas Lerager tilbudt flere kontrakter

Her er Pione Sistos løn

Basel henter svensk stjernetalent inden FCK-brag

Nyt efterspil – kræver kompensation fra Brøndby

Afsløring: Historisk bombe – Billing ny FCM-profil

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Landstrænerens kanin: Han er en ‘late bloomer’

Fanget på video – Superliga-stjerne til lægetjek

Skriver historie: Vanvittig start af Nathan Trott

Transferbombe: ‘Han ville hellere til FCK’

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Fik sms: ‘Jeg har aldrig set noget lignende’

Kæmpe millionbud på Mads Bidstrup

Ny Superliga-stjerne? Han er i en klasse for sig!

Her er Brian Riemers landsholdstrup

Klokkeklar Højlund-besked

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Kæmpetransfer inden Brøndby-brag

Afsløring: OB meget tæt på Ismahila Ouédraogo

Så fik han hul på bylden

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

Er det Christian Eriksens næste klub?

FC København har taget kontakt

‘Tæt på at være det største dilemma, jeg har haft’

Superliga-bombe: ‘Et klogt skifte’

Afsløring: Tjener kassen – derfor skal Billing væk

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

Intet ved Philip Billing skiller sig ud

Stor overraskelse: Eriksen sat af!

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Randers FC har modtaget bud på stor profil

Derfor er Eriksen ikke udtaget

Afsløring: FC Nordsjælland forhøjer bud på Norheim

Blæst bagover af Thomas Frank

Franskmand banker Vingegaard og Pedersen

Åben for at forlænge med FC København

Fremhæver Brøndby-trio

Afsløring: FC København henter Geovanni Vianney

Ny melding: FCM betaler monsterpris for Billing

SL-klub tæt på ny spiller fra ‘meget høj hylde’

Minus i PS&E – fastholder forventningerne

FC Nordsjælland stopper blødningen

Roser Yuito Suzuki – trods kæmpe brøler

Meget, meget store forventninger til FCN-juvel

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Mathias Veltz

Dansk toptræners søn i triumf mod FCK og storhold

Brøndby-træner: ‘Jacob Neestrup har en pointe’

‘Et kæmpe plus for Superligaen’

Lurer på dansk angrebskomet

Afsløring: Philip Billing til lægetjek i FCM i nat

Birk fremhæver rædselsstatistik: Den siger noget

Drømmedag for Jonas Vingegaard