Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Vejle:
De to Superliga-oprykkere Hvidovre og Vejle endte efteråret som nummer 12 og 11, men mens førstnævnte ligner en sikker nedrykker, er der langt mere håb for klubben fra Nørreskoven. Bunden af rækken er nemlig ganske tæt, og i skrivende stund har Vejle kun to point op til Randers over stregen. Ivan Prelec’ tropper starter dog foråret ud med en svær opgave i den jyske klassiker mod AGF.
I bestræbelserne på at sikre overlevelse i Superligaen har Vejle oprustet i løbet af vinteren med tilgang af fem nye spillere. To af dem tidligere Superliga-angribere i Anders K. Jakobsen og Victor Lind, som ligner fine legekammerater til Onugkha helt fremme. Ydermere er Colina, Tyrese Francois og Gustav Granath kommet til fra Augsburg, Fulham og Degerfors.
Udenfor banen har der i vinterpausen været stor ståhej omkring Vejle Boldklub, som var ved at blive solgt til den tysk-tyrkiske forretningsmand Cagdas Senyüre, som dog viste sig ikke rigtig at være den, som han udgav sig for at være… Opkøbet er lagt i graven, og nu skal der bare fuld fokus på mission Superliga-overlevelse.
Prelec må undvære Denis Kolinger, som sidder ude med karantæne, mens der er spørgsmålstegn ud fra Albentosa, som ikke var med i opstartens to sidste kampe.
AGF:
Sidste sæsons bronzevindere AGF spiller igen i denne sæson med i toppen af Superligaen. Aktuelt indtager ’’de hvii’e’’ rækkens fjerdeplads med fem, seks og otte point op til FCK, Brøndby og FC Midtjylland.
Röslers tropper har dog et ganske pænt program foran sig i Grundspillets sidste fem kampe, som blandt andet byder på opgør mod Vejle, OB og Hvidovre fra den nedre del af tabellen, og kan på den baggrund måske mindske lidt af forspringet inden det går løs i Mesterskabsspillet.
AGF har haft et forholdsvist stille transfervindue, men har dog oprustet en smule med tilgange af Tobias Bach fra Fredericia og mest iøjnefaldende Jonas Jensen-Abbew fra FC Nordsjælland, som ligner en stærk tilføjelse til bagkæden. Ydermere er det blevet til kontraktforlængelser med to af efterårets mest lysende profiler i Mølgaard og Frederik ’’TingAir’’.
Bach har gjort det godt i testkampene, og han kan være i spil til at spille venstre wing back.
Rösler må til forårspremieren se bort fra karantæneramte Eric Kahl, mens der er tvivl om Mølgaard og Poulsen, foruden Yakob, som ikke spillede en eneste kamp i efteråret.
Karantæner:
Vejle: Denis Kolinger
AGF: Eric Kahl
Bud på startopstillinger:
Vejle (3-4-3): Trott – Velkov, Albentosa, Provstgaard – Gundelund, Barry, Francois, Albornoz – Lind, Onugkha, Emmanouilidis
AGF (3-5-2): Peacock-Farrell – Jensen-Abbew, Tingager, Akoto – Beijmo, Madsen, Brandhof, Duelund, Links – Bech, Mortensen
Dom:
Både Vejle og AGF spillede et hav af tætte kampe i efteråret. De nedrykningstruede værter tabte kun én gang med mere end et mål, mens alle AGF’s syv sejre var på enten et eller to overskydende mål. Set i det lys bør det blive en tæt affære på Vejle Stadion.
Sæsonens første indbyrdes opgør vandt AGF med 1-0, og en lignende snæver sejr til gæsterne virker realistisk denne gang. Med flere potentielle defensive fravær i begge lejre, og en forbedret Vejle-offensiv, er der dog begrundet håb om flere mål. ’’De hvii’e’’ vinder 2-1.
LIVE
TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB
TOPNYHED
Reagerer på katastrofalt rødt kort
TIPSBLADETS DOM
– Et gigantisk problem for Danmark
TOPNYHED
Brøndby præsenterer stor profil
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Her kan du se FC København mod Napoli
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
TOPNYHED
Dansker bomber løs mod Manchester City
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler
TOPNYHED
17-årig starter for FCK mod Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig med Rosenborg
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
TOPNYHED
FC Midtjylland forlænger med stjernespiller
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
EKSKLUSIVT
Dansk klub har ham på radaren
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København lejer Amir Richardson
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer
TRANSFER
Norwich har budt på stor dansk profil
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
EKSKLUSIVT
Brøndby vil holde på stjerne
TOPNYHED
Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
INTERVIEW
Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
MEDIE
Storklub forhandler om Oscar Højlund
MEDIE
FC København byder på kantspiller
INTERVIEW
Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere
NYHEDER
Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub
AVIS
Club Brugge-spiller skifter til dansk klub
INTERVIEW
Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’