Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Vejle:
De to Superliga-oprykkere Hvidovre og Vejle endte efteråret som nummer 12 og 11, men mens førstnævnte ligner en sikker nedrykker, er der langt mere håb for klubben fra Nørreskoven. Bunden af rækken er nemlig ganske tæt, og i skrivende stund har Vejle kun to point op til Randers over stregen. Ivan Prelec’ tropper starter dog foråret ud med en svær opgave i den jyske klassiker mod AGF.
I bestræbelserne på at sikre overlevelse i Superligaen har Vejle oprustet i løbet af vinteren med tilgang af fem nye spillere. To af dem tidligere Superliga-angribere i Anders K. Jakobsen og Victor Lind, som ligner fine legekammerater til Onugkha helt fremme. Ydermere er Colina, Tyrese Francois og Gustav Granath kommet til fra Augsburg, Fulham og Degerfors.
Udenfor banen har der i vinterpausen været stor ståhej omkring Vejle Boldklub, som var ved at blive solgt til den tysk-tyrkiske forretningsmand Cagdas Senyüre, som dog viste sig ikke rigtig at være den, som han udgav sig for at være… Opkøbet er lagt i graven, og nu skal der bare fuld fokus på mission Superliga-overlevelse.
Prelec må undvære Denis Kolinger, som sidder ude med karantæne, mens der er spørgsmålstegn ud fra Albentosa, som ikke var med i opstartens to sidste kampe.
AGF:
Sidste sæsons bronzevindere AGF spiller igen i denne sæson med i toppen af Superligaen. Aktuelt indtager ’’de hvii’e’’ rækkens fjerdeplads med fem, seks og otte point op til FCK, Brøndby og FC Midtjylland.
Röslers tropper har dog et ganske pænt program foran sig i Grundspillets sidste fem kampe, som blandt andet byder på opgør mod Vejle, OB og Hvidovre fra den nedre del af tabellen, og kan på den baggrund måske mindske lidt af forspringet inden det går løs i Mesterskabsspillet.
AGF har haft et forholdsvist stille transfervindue, men har dog oprustet en smule med tilgange af Tobias Bach fra Fredericia og mest iøjnefaldende Jonas Jensen-Abbew fra FC Nordsjælland, som ligner en stærk tilføjelse til bagkæden. Ydermere er det blevet til kontraktforlængelser med to af efterårets mest lysende profiler i Mølgaard og Frederik ’’TingAir’’.
Bach har gjort det godt i testkampene, og han kan være i spil til at spille venstre wing back.
Rösler må til forårspremieren se bort fra karantæneramte Eric Kahl, mens der er tvivl om Mølgaard og Poulsen, foruden Yakob, som ikke spillede en eneste kamp i efteråret.
Karantæner:
Vejle: Denis Kolinger
AGF: Eric Kahl
Bud på startopstillinger:
Vejle (3-4-3): Trott – Velkov, Albentosa, Provstgaard – Gundelund, Barry, Francois, Albornoz – Lind, Onugkha, Emmanouilidis
AGF (3-5-2): Peacock-Farrell – Jensen-Abbew, Tingager, Akoto – Beijmo, Madsen, Brandhof, Duelund, Links – Bech, Mortensen
Dom:
Både Vejle og AGF spillede et hav af tætte kampe i efteråret. De nedrykningstruede værter tabte kun én gang med mere end et mål, mens alle AGF’s syv sejre var på enten et eller to overskydende mål. Set i det lys bør det blive en tæt affære på Vejle Stadion.
Sæsonens første indbyrdes opgør vandt AGF med 1-0, og en lignende snæver sejr til gæsterne virker realistisk denne gang. Med flere potentielle defensive fravær i begge lejre, og en forbedret Vejle-offensiv, er der dog begrundet håb om flere mål. ’’De hvii’e’’ vinder 2-1.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub jubler over storsalg
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
AVIS
Storklub har taget kontakt
MEDIE
Choktransfer på vej?
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
‘Thomas Frank løber tør for tid’
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
EKSKLUSIVT