Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 16.00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Anders Poulsen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vfffcm #sldk
Holdnyt:
Viborg FF:
Oprykkerne fra Viborg har fået en forrygende start på sæsonen i Superligaen. To svære udekampe mod sidste sæsons top seks-hold FC Nordsjælland samt de danske mestre fra Brøndby har kastet fire point af sig.
Viborg har vist, at det er et hold med et godt og klart koncept, som man har taget med sig op i Superligaen, og både VFF og SIF ligner hold, der kan bide sig fast i dansk fodbolds bedste række. Det bør få nogle af konkurrenterne i bunden til at ryste i bukserne, for der skal jo som bekendt findes to nedrykkere.
Mod ærkerivalerne fra FC Midtjylland bliver der med sikkerhed gået til makronerne, og Viborg er ikke blege for at gå til den. Fem gule kort fik man ude mod Brøndby, og man kan spille hårdt, hvis der er brug for det mod det fysiske stærke FCM-hold.
Lars Friis gav senest Daniel Anyembe debut, mens angriber Jay-Rot Grot sad ude med den mindre skade, han plejer – han bør så småt være ved at være klar igen.
FC Midtjylland:
For anden sæson i træk sikrede FC Midtjylland sig et europæisk gruppespil, da man onsdag slog Celtic ud af Champions League-kvalifikationen. Dermed er FCM som minimum sikret et Europa League-gruppespil, og det kaster en del millioner af sig.
De danske vicemestre fik en ringe start under Bo Henriksen med 0-1 hjemme mod OB, men der er blevet lagt lag på i de senere kampe. Mod AaB for en uge siden spillede man en god kamp og vandt fortjent, og i midtugen mod Celtic åd man sig ind i kampen og sad på spillet i den sidste del af anden halvleg og i hele den forlængede spilletid.
Til opgøret er FC Midtjylland fortsat uden Sory Kaba, der ikke har været i spil i denne sæson, og det samme gælder svenske Jens-Lys Cajuste. Ude har Gustav Isaksen også været på det seneste med en mindre skade. Anders Dreyer er med, efter han sad over i midtugen med karantæne.
Karantæne:
Viborg FF: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Lund – Putros, Kramer, Lauritsen, Sørensen – Lonwijk, J. Grønning, Bonde – Bech, S. Grønning, Bakiz
FC Midtjylland (3-4-3): Lössl – Dalsgaard, Sviatchenko, Juninho – Andersson, Charles, Evander, Paulinho – Dreyer, Brumado, Sisto
Profilen:
Erik Sviatchenko er født og opvokset i Viborg, og han startede også som ungdomsspiller i VFF, inden han var forbi Houlkær og Søndermarken IK. I 2006 rykkede han som 15-årig til FCM, hvor han nu er anfører for førsteholdet. Det husker de stadig Sviatchenko for i Viborg.
Vidste du, at..:
Bare et af de seneste 15 kampe mellem de to mandskaber i Superligaen har Viborg FF vundet. Det var i 2015, hvor man vandt 4-2 i Herning. FCM har vundet otte af de 15 kampe, og så er der altså seks, der er endt uden vinder. Viborg har ikke siden 2004 vundet en ligakamp over Midtjylland på hjemmebane.
Dom:
Viborg er kommet glimrende fra start i Superligaen, og samtidig kommer FCM måske med lidt tunge stænger, efter man skulle bruge 120 minutters fodbold på at slå Celtic ud.
FCM kommer til opgøret som favorit, men da det er opgør mellem to rivaler, kan det sagtens gå hen og blive en meget lige og duelpræget kamp. Sådan noget er en disciplin, Viborg er stærke i, ligesom FCM normalt er det. Og det samme gælder standardsituationer, hvor begge hold har kvaliteter.
Vi tror på, at Viborg fortsætter de gode takter og har kvalitet nok til at holde FCM fra sejren. 1-1 ender det i Viborg.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
Interessen er eksploderet på grund af FC København
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
FC København-boss reagerer på tilråb
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
Arteta er utilfreds med disciplinen
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
TIPSBLADET SPECIAL
