PC revser forgænger: Brugte ikke pengene godt nok

FC Københavns nye sportsdirektør føler sig sikker på, at han kan få mere ud af budgettet end tidligere i klubben.



Det er nu lidt over en måned siden, at FC København fik Peter Christiansen ind som ny sportsdirektør efter en periode i ingenmandsland efter sit stop i AGF. Her har han nu kunne se et FCK-mandskab, som på andet år er langt efter FC Midtjylland i toppen.

For københavnernes nye sportsdirektør står det klart, at man ikke har været dygtige nok i hovedstadsklubben til at bruge ligaens største budget godt nok. Det fortæller han i et interview på TV3+ i programmet ‘Offside’.

Dengang var det Ståle Solbakken, som havde det overordnede ansvar for, hvordan pengene blev brugt.

– Jeg tror, at der er flere ting, og det er også derfor, jeg starter med at komme ind og observere og lytte. Men udefra set synes jeg, at det blev et vagere FC København med tiden, hvor vi i Aarhus med et budget på 40-45 millioner kroner kunne lave et hold, som kunne vinde to gange i mesterskabsspillet over FCK, siger han og fortsætter:

– Der synes jeg ikke, at man har brugt midlerne godt nok. Det tror jeg, at vi kan gøre markant bedre fremadrettet, lyder det fra Peter Christiansen. 

I samme forbindelse vil ‘PC’ dog ikke åbne så meget op for, hvordan pengene helt konkret vil bruges. Dog slår han fast, at man gerne vil have rykket på det udtryk, som FC København har på banen.

– Det handler lidt mere om typer, tror jeg. Hvordan kan vi skabe et mere dynamisk og vildt – uden at det skal lyde primitivt – spil? Det tror jeg, at Jess (Thorup red.) og jeg har været enige om fra starten, at det er det, som vi skal prøve at åbne mere op for, fortæller FCK-direktøren.

Peter Christiansen kom da også ind på, at han ikke har talt med sin gamle chef i AGF, Jacob Nielsen, siden deres brud. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: De henter Thomas Meunier

Italiensk skandale afblæst

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Er han løsningen i AGF?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Frank: De vinder VM

Begejstret for Jacob Neestrup

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Transferbombe i Manchester United

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

De har spurgt på Gustav Isaksen

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

England – Argentina

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

FC København-transfer bremses af denne årsag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil