PC revser forgænger: Brugte ikke pengene godt nok

FC Københavns nye sportsdirektør føler sig sikker på, at han kan få mere ud af budgettet end tidligere i klubben.



Det er nu lidt over en måned siden, at FC København fik Peter Christiansen ind som ny sportsdirektør efter en periode i ingenmandsland efter sit stop i AGF. Her har han nu kunne se et FCK-mandskab, som på andet år er langt efter FC Midtjylland i toppen.

For københavnernes nye sportsdirektør står det klart, at man ikke har været dygtige nok i hovedstadsklubben til at bruge ligaens største budget godt nok. Det fortæller han i et interview på TV3+ i programmet ‘Offside’.

Dengang var det Ståle Solbakken, som havde det overordnede ansvar for, hvordan pengene blev brugt.

– Jeg tror, at der er flere ting, og det er også derfor, jeg starter med at komme ind og observere og lytte. Men udefra set synes jeg, at det blev et vagere FC København med tiden, hvor vi i Aarhus med et budget på 40-45 millioner kroner kunne lave et hold, som kunne vinde to gange i mesterskabsspillet over FCK, siger han og fortsætter:

– Der synes jeg ikke, at man har brugt midlerne godt nok. Det tror jeg, at vi kan gøre markant bedre fremadrettet, lyder det fra Peter Christiansen. 

I samme forbindelse vil ‘PC’ dog ikke åbne så meget op for, hvordan pengene helt konkret vil bruges. Dog slår han fast, at man gerne vil have rykket på det udtryk, som FC København har på banen.

– Det handler lidt mere om typer, tror jeg. Hvordan kan vi skabe et mere dynamisk og vildt – uden at det skal lyde primitivt – spil? Det tror jeg, at Jess (Thorup red.) og jeg har været enige om fra starten, at det er det, som vi skal prøve at åbne mere op for, fortæller FCK-direktøren.

Peter Christiansen kom da også ind på, at han ikke har talt med sin gamle chef i AGF, Jacob Nielsen, siden deres brud. Læs mere om det her.





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Gaveregn over FC Midtjylland

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Vil ikke juble i Parken

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Supercomputer: De vinder Superligaen