Peger på sportschefen: Det er også lidt suspekt

Hvem er egentlig mest under pres i AaB? Ifølge holdets tidligere stopper er det sportschefen, som bør være under pres.



De har spillet 11 kampe i træk uden at vinde, og de er under pres, inden de mandag aften møder Silkeborg IF på udebane. Her skal AaB gerne have point, da man har indledt sæsonen med bare et enkelt i tre kampe.

Naturligvis er der en del snak om træner Lars Friis efter den ringe sæsonstart, men ifølge tv-ekspert og tidligere AaB-forsvarer Kenneth Emil Petersen bør pilen i højere grad pege på Lars Friis' chef, Inge André Olsen.

Sportschefen har siddet i lidt over to år i sædet, og der er flere ting, som ifølge tv-eksperten kan kritiseres.

– Hvis der er et af de sæder, der skal være varmt, er det Inge Andrés. Der har efterhånden været så mange historier, hvor man sidder lidt forundret tilbage. Hele den her Kusk-affære, hvor han røg helt op på tribunen, og det virkede, som om man prøvede at skubbe ham ud af klubben.

– Hele den her sag med Thomas Thomasberg, hvor man har prøvet at hente ham ind. Det endte med, at Randers blev sur på AaB. Så næste klub i rækken, Viborg, blev også sur, fordi man kontaktede Lars Friis. Hele den her sag med Okore. Det er åbenbart sådan, når man handler med Kina, at man skal betale mange penge til en mellemmand. Det er også bare lidt suspekt.

– Én ting, jeg har været vant til i AaB, fordi jeg har været der så mange år, er, at man gør tingene ordentligt. Man er ordentlige. Det er ikke helt den følelse, jeg har med det i øjeblikket med Inge André ved roret, siger Kenneth Emil Petersen til Viaplay.

Du kan se hele klippet i toppen til denne artikel, hvor Kenneth Emil Petersen og Per Frimann også taler om situationen i OB.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Kan sikre millioner til AGF

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Forlader AGF – her er hans nye klub

Roony vil væk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

FC Barcelona præsenterer stjerne

Mæhle kan hentes for spotpris

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Erik ten Hag jagter dansker

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’