Peger på sportschefen: Det er også lidt suspekt

Hvem er egentlig mest under pres i AaB? Ifølge holdets tidligere stopper er det sportschefen, som bør være under pres.



De har spillet 11 kampe i træk uden at vinde, og de er under pres, inden de mandag aften møder Silkeborg IF på udebane. Her skal AaB gerne have point, da man har indledt sæsonen med bare et enkelt i tre kampe.

Naturligvis er der en del snak om træner Lars Friis efter den ringe sæsonstart, men ifølge tv-ekspert og tidligere AaB-forsvarer Kenneth Emil Petersen bør pilen i højere grad pege på Lars Friis' chef, Inge André Olsen.

Sportschefen har siddet i lidt over to år i sædet, og der er flere ting, som ifølge tv-eksperten kan kritiseres.

– Hvis der er et af de sæder, der skal være varmt, er det Inge Andrés. Der har efterhånden været så mange historier, hvor man sidder lidt forundret tilbage. Hele den her Kusk-affære, hvor han røg helt op på tribunen, og det virkede, som om man prøvede at skubbe ham ud af klubben.

– Hele den her sag med Thomas Thomasberg, hvor man har prøvet at hente ham ind. Det endte med, at Randers blev sur på AaB. Så næste klub i rækken, Viborg, blev også sur, fordi man kontaktede Lars Friis. Hele den her sag med Okore. Det er åbenbart sådan, når man handler med Kina, at man skal betale mange penge til en mellemmand. Det er også bare lidt suspekt.

– Én ting, jeg har været vant til i AaB, fordi jeg har været der så mange år, er, at man gør tingene ordentligt. Man er ordentlige. Det er ikke helt den følelse, jeg har med det i øjeblikket med Inge André ved roret, siger Kenneth Emil Petersen til Viaplay.

Du kan se hele klippet i toppen til denne artikel, hvor Kenneth Emil Petersen og Per Frimann også taler om situationen i OB.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Her kan du se de danske hold i Europa

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Slipper for stjerne

I dag er det sidste chance for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Spår FCK-fiasko

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Beijmo med kontant AGF-udmelding

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘De har haft det værste transfervindue’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Randers FC – Silkeborg IF