Peter Schmeichel sendte sms: Hvem er OB-keeperen?

Den danske landskampsrekordholder sendte en sms til Lars Høgh, da OB mod Brøndby havde en debutant i mål. Resten er historie.



En oktoberaften i 2018 tikkede en sms ind på Lars Høghs telefon.

Det var midt under den sene Superliga-kamp på Brøndby Stadion, hvor hjemmeholdet med 12.185 tilskuere i ryggen var godt i gang med at lægge pres på gæsterne fra OB. Fynboerne holdt imidlertid stand, blandt i kraft af flere redninger og gode aktioner for den debuterende keeper nede i målet.

Og det var netop målmanden, der var emnet for den sms, som Lars Høgh modtog på sin telefon.

“Hvem er ham den lyshårede dreng nede i målet?” stod der i beskeden.

Afsenderen var Peter Schmeichel, og Lars Høgh vidste udmærket, hvem Oliver Christensen var. Som Lars Høgh siden har fortalt til DR:

”Jeg har kendt Oliver, siden han var en lille dreng og gik rundt med aviser nede i Kerteminde, og bare dét var et godt tegn. Det var en rigtig dreng.”

Da Tipsbladet møder Oliver Christensen på OB’s træningslejr i Nyborg i slutningen af juni, smiler Oliver Christensen ved mindet om debuten i Brøndby og sms’en fra Peter Schmeichel.

”Den historie har jeg hørt før, og den er god nok. Et par dage efter min debut sendte Lars mig en besked med historien. Det er da meget fedt. Han skrev vist også noget mere, men det kan jeg så ikke lige huske. Men det er da altid noget at danmarkshistoriens nok største målmand har lagt mærke til en og i så ens allerførste kamp,” siger Oliver Christensen, der med sin højde, fysik og frisure jo faktisk ligner en ung Peter Schmeichel ganske betragteligt.

Målmanden er i gang med at folde sit helt store potentiale ud i OB, og selv om han har kontrakt til 2023, kan fynboerne næppe holde på keeperen så længe. For den dygtige målmand er efterspurgt.

Læs hele interviewet med Oliver Christensen i Tipsbladet fredag. Her fortæller han blandt andet om, at han ikke bliver nervøs når han spiller. Han fortæller om sit nære forhold til sin bror, og så taler han om, at han dag vil være Danmarks førstevalg på landsholdet.

I Tipsbladet fredag kan du også læse et stort interview med Lars Friis, der har fået en glimrende start på Superliga-livet i Viborg. Lørdag møder holdet ærkerivalerne fra FC Midtjylland. Der er også en transferanalyse af de 15 største Superliga-salg, ligesom der er interview med 16-årige Zidan Sertdemir samt Randers-angriber Alhaji Kamara. 

Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen.

Tipsbladet_forside_30juli21





LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Chok i Wolfsburg

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Raser over Brian Riemer-interview

Martin Jørgensen lander nyt job

Tottenham jagter choktransfer

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Arsenal – Fulham

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse