Peter Schmeichel sendte sms: Hvem er OB-keeperen?

Den danske landskampsrekordholder sendte en sms til Lars Høgh, da OB mod Brøndby havde en debutant i mål. Resten er historie.



En oktoberaften i 2018 tikkede en sms ind på Lars Høghs telefon.

Det var midt under den sene Superliga-kamp på Brøndby Stadion, hvor hjemmeholdet med 12.185 tilskuere i ryggen var godt i gang med at lægge pres på gæsterne fra OB. Fynboerne holdt imidlertid stand, blandt i kraft af flere redninger og gode aktioner for den debuterende keeper nede i målet.

Og det var netop målmanden, der var emnet for den sms, som Lars Høgh modtog på sin telefon.

“Hvem er ham den lyshårede dreng nede i målet?” stod der i beskeden.

Afsenderen var Peter Schmeichel, og Lars Høgh vidste udmærket, hvem Oliver Christensen var. Som Lars Høgh siden har fortalt til DR:

”Jeg har kendt Oliver, siden han var en lille dreng og gik rundt med aviser nede i Kerteminde, og bare dét var et godt tegn. Det var en rigtig dreng.”

Da Tipsbladet møder Oliver Christensen på OB’s træningslejr i Nyborg i slutningen af juni, smiler Oliver Christensen ved mindet om debuten i Brøndby og sms’en fra Peter Schmeichel.

”Den historie har jeg hørt før, og den er god nok. Et par dage efter min debut sendte Lars mig en besked med historien. Det er da meget fedt. Han skrev vist også noget mere, men det kan jeg så ikke lige huske. Men det er da altid noget at danmarkshistoriens nok største målmand har lagt mærke til en og i så ens allerførste kamp,” siger Oliver Christensen, der med sin højde, fysik og frisure jo faktisk ligner en ung Peter Schmeichel ganske betragteligt.

Målmanden er i gang med at folde sit helt store potentiale ud i OB, og selv om han har kontrakt til 2023, kan fynboerne næppe holde på keeperen så længe. For den dygtige målmand er efterspurgt.

Læs hele interviewet med Oliver Christensen i Tipsbladet fredag. Her fortæller han blandt andet om, at han ikke bliver nervøs når han spiller. Han fortæller om sit nære forhold til sin bror, og så taler han om, at han dag vil være Danmarks førstevalg på landsholdet.

I Tipsbladet fredag kan du også læse et stort interview med Lars Friis, der har fået en glimrende start på Superliga-livet i Viborg. Lørdag møder holdet ærkerivalerne fra FC Midtjylland. Der er også en transferanalyse af de 15 største Superliga-salg, ligesom der er interview med 16-årige Zidan Sertdemir samt Randers-angriber Alhaji Kamara. 

Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen.

Tipsbladet_forside_30juli21



Rundens hold i Superligaen – Runde 17

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Har I tabt sutten, Brøndby?

Nu er han gratis – på vej til OB?

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Storklub meldes interesseret

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

– Han vil være i store problemer

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Rystet over kæmpe nedsmeltning

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Viborg-boss afviser norsk storklub

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Københavns Vestegns Politi rykkede ud

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Danske klubber vil have ham

Banker FCM: Forrygende uge i FC København

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden