Positive ting overskygger fyringer

Der er forventninger om fremgang under Steve Cooper fra dag ét, fastslår fodbolddirektør Benjamin Schmedes.



Den nyudnævnte Brøndby-træner, Steve Cooper, har forladt sine tre hidtidige job som klubtræner før tid.

Men det er ikke nødvendigvis en hæmsko, snarere en fordel at have den erfaring, mener fodbolddirektør Benjamin Schmedes og påpeger, at hovedparten af trænerkontrakter ender før tid.

I sin research har tyskeren kigget nærmere på årsagerne til Coopers afgange i Swansea, Nottingham og Leicester, og han er ikke skræmt.

– Afgange før tid er ikke altid positivt, men det er en del branchen. Jeg har fokuseret på de positive ting ved Steve, og de overskygger i den grad de ting, man kan tolke som negative.

– Ingen har et CV, som man ikke kan sætte spørgsmålstegn ved, siger Schmedes.

Coopers energi, evne til at samle trup og stab om fælles mål og store erfaring med udvikling af unge spillere fra tiden som ungdomstræner for engelske ungdomslandshold er store plusser i Schmedes’ bog.

Og spillemæssigt ligger waliseren meget tæt op af Brøndbys filosofi, mener tyskeren.

– Den spillestil, han praktiserede i Nottingham, er meget tæt på den, vi ønsker at have i Brøndby, siger Schmedes med henvisning til godt to år i Nottingham, som Cooper førte op i Premier League og til overlevelse, inden han fik sparket på grund af svigtende resultater.

Senest blev Cooper efter mindre end et halvt år af en treårig kontrakt fyret i Leicester

– I Leicester overtog han en oprykker og var meget pragmatisk, og det kan jeg godt lide ved ham. Han er ekstrem pragmatisk, men har samtidigt en meget klar idé om, hvordan han vil spille.

– Det inkluderer en meget intens spillestil baseret på boldbesiddelse og med højt pres. Det er nogle af de ting, vi har hele tiden har villet have i Brøndby, og det er en del af klubbens værdier, siger Schmedes.

Forgængeren Frederik Birk fik otte måneder som Brøndbys cheftræner, og Cooper skal meget gerne præstere fremgang med det samme, fastslår Schmedes.

Første opgave bliver et derby mod FC København på hjemmebane lørdag.

– Det er en del af spillet og underholdningsdelen af spillet at blive bedømt. På lørdag kommer folk på stadion og forventer den bedst mulige præstation. Det gør vi (ledelsen, red.) også, uanset hvad der er sket de seneste dage.

– Han bliver bedømt fra første øjeblik, men selvfølgelig vil man se tingene udvikle sig i løbet af de næste uger og måneder, siger Schmedes uden at blive speciel konkret omkring sine forventninger.

Cooper skal få Brøndby i Superligaens mesterskabsspil, vinde så mange kampe som muligt og skabe fremgang, så man kan “tage skridt mod holdene i toppen”, lyder det fra fodbolddirektøren.

Han medgiver, at Birks otte måneder i jobbet var kort tid. Men efter en evaluering med bestyrelsen i sidste uge blev konklusionen, at der manglede stabilitet og udvikling, ligesom resultaterne også var en del af vurderingen.

Og afskeden med bærende profiler som Mathias Kvistgaarden, Yuito Suzuki og Jacob Rasmussen var en del af evalueringen.

– Det var helt sikkert med i overvejelserne. Truppen skulle bygges op, for der var mange handler i transfervinduet.

– Det var ikke en nem beslutning, og det var ikke sort og hvidt. Vi ved godt, at tingene ikke ændrer sig øjeblikkeligt, fordi vi skifter én mand ud. Vi er ikke naive, siger Schmedes.

Cooper har indtil videre taget assistenten Alan Tate med sig til Danmark, men Schmedes udelukker ikke, at der kommer flere udskiftninger i staben på sigt.

/ritzau/







KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

En historisk katastrofe for Danmark



LIVE

LIVE: Derfor var Roony Bardghji ude af truppen

Undskylder efter italiensk fiasko

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Rasmus Højlund har ikke set det før



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Kæmpe stjerne besøger København

Tottenham præsenterer ny træner

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Stor profil glad for Brøndby

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Pinligt! Danmark brænder på stribe

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind