FCK’er efter skidt Superliga-start: Klart, vi ikke er oppe at køre

Ståle Solbakken fornemmer, at hans spillere er i et revanchelystent humør før kamp mod kroatiske Rijeka.



FC København kan torsdag aften kvalificere sig til klubbens 14. europæiske gruppespil de seneste 15 år.

Med en sejr i Parken over kroatiske Rijeka kan FCK sikre sig en plads i Europa League-gruppespillet.

Manager Ståle Solbakken tror på, at hans spillere kan rejse sig ovenpå den seneste tids sløje resultater, hvor det blot er blevet til et enkelt point i Superligaen efter tre spillerunder.

– Det er altid nemmere at arbejde i medgang end modgang, men samtidig er det ikke sjovt, hvis der ikke er udfordringer og perioder, hvor sammenholdet bliver testet. Det bliver det nu, siger Solbakken.

Han er tilfreds med spillernes mentale tilstand før kampen mod Rijeka, hvor der er op mod 50 millioner kroner på spil. Sandsynligvis endnu mere.

– Humøret er, hvor det skal være. Det er ikke super, for det vil det aldrig være, når man ikke vinder nok fodboldkampe.

– Men det er et revanche-fint humør, hvor alle tager gode initiativer og ikke er passive. Det er det vigtigste, lyder det fra nordmanden.

I københavnernes seneste kamp i søndags i Superligaen satte holdet en 2-0-føring mod Vejle over styr og spillede 2-2.

Det ramte spillerne hårdt, men nu er de videre, fortæller venstrebacken Nicolai Boilesen.

– Søndag var noget lort. Undskyld mit sprog, og det var mandag også.

– Fra tirsdag morgen har vi haft fokus på den her kamp mod Rijeka. Enten kan vi lægge os ned, pibe og have ondt af os selv over, at det går dårligt, eller vi kan skyde brystet frem og kæmpe.

– For mig er der kun én mulighed, og det er den sidste. Vi skal ud og bevise os selv. Der er pres på, sådan er det i FCK, og det skal vi kunne klare, siger Boilesen.

Han mener dog ikke, at resultaterne i Superligaen er gået ud over stemningen i truppen. Samme melding er der fra angriberen Jonas Wind.

– Det er klart, at vi ikke er oppe at køre, som hvis vi havde vundet tre kampe i træk.

– Men jeg føler ikke, at man kan mærke i truppen, at det fylder noget specielt, siger Wind.

FCK må torsdag undvære den skadede midtbanespiller Rasmus Falk. Derudover er højrebacken Guillermo Varela ikke en del af truppen, da han muligvis står foran et klubskifte.

Jens Stage og Andreas Bjelland vil desuden blive testet.

/ritzau/





Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Superliga-profiler topper international liste

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stort medie hylder AGF-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

FC Midtjylland henter ny back

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Overvejer AGF-forlængelse

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa