FCK’er efter skidt Superliga-start: Klart, vi ikke er oppe at køre

Ståle Solbakken fornemmer, at hans spillere er i et revanchelystent humør før kamp mod kroatiske Rijeka.



FC København kan torsdag aften kvalificere sig til klubbens 14. europæiske gruppespil de seneste 15 år.

Med en sejr i Parken over kroatiske Rijeka kan FCK sikre sig en plads i Europa League-gruppespillet.

Manager Ståle Solbakken tror på, at hans spillere kan rejse sig ovenpå den seneste tids sløje resultater, hvor det blot er blevet til et enkelt point i Superligaen efter tre spillerunder.

– Det er altid nemmere at arbejde i medgang end modgang, men samtidig er det ikke sjovt, hvis der ikke er udfordringer og perioder, hvor sammenholdet bliver testet. Det bliver det nu, siger Solbakken.

Han er tilfreds med spillernes mentale tilstand før kampen mod Rijeka, hvor der er op mod 50 millioner kroner på spil. Sandsynligvis endnu mere.

– Humøret er, hvor det skal være. Det er ikke super, for det vil det aldrig være, når man ikke vinder nok fodboldkampe.

– Men det er et revanche-fint humør, hvor alle tager gode initiativer og ikke er passive. Det er det vigtigste, lyder det fra nordmanden.

I københavnernes seneste kamp i søndags i Superligaen satte holdet en 2-0-føring mod Vejle over styr og spillede 2-2.

Det ramte spillerne hårdt, men nu er de videre, fortæller venstrebacken Nicolai Boilesen.

– Søndag var noget lort. Undskyld mit sprog, og det var mandag også.

– Fra tirsdag morgen har vi haft fokus på den her kamp mod Rijeka. Enten kan vi lægge os ned, pibe og have ondt af os selv over, at det går dårligt, eller vi kan skyde brystet frem og kæmpe.

– For mig er der kun én mulighed, og det er den sidste. Vi skal ud og bevise os selv. Der er pres på, sådan er det i FCK, og det skal vi kunne klare, siger Boilesen.

Han mener dog ikke, at resultaterne i Superligaen er gået ud over stemningen i truppen. Samme melding er der fra angriberen Jonas Wind.

– Det er klart, at vi ikke er oppe at køre, som hvis vi havde vundet tre kampe i træk.

– Men jeg føler ikke, at man kan mærke i truppen, at det fylder noget specielt, siger Wind.

FCK må torsdag undvære den skadede midtbanespiller Rasmus Falk. Derudover er højrebacken Guillermo Varela ikke en del af truppen, da han muligvis står foran et klubskifte.

Jens Stage og Andreas Bjelland vil desuden blive testet.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Enig med FC Midtjylland-angriber

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

AGF-spiller idømt karantæne

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Voldsom europæisk kritik af FIFA

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen