FC København kan torsdag aften kvalificere sig til klubbens 14. europæiske gruppespil de seneste 15 år.
Med en sejr i Parken over kroatiske Rijeka kan FCK sikre sig en plads i Europa League-gruppespillet.
Manager Ståle Solbakken tror på, at hans spillere kan rejse sig ovenpå den seneste tids sløje resultater, hvor det blot er blevet til et enkelt point i Superligaen efter tre spillerunder.
– Det er altid nemmere at arbejde i medgang end modgang, men samtidig er det ikke sjovt, hvis der ikke er udfordringer og perioder, hvor sammenholdet bliver testet. Det bliver det nu, siger Solbakken.
Han er tilfreds med spillernes mentale tilstand før kampen mod Rijeka, hvor der er op mod 50 millioner kroner på spil. Sandsynligvis endnu mere.
– Humøret er, hvor det skal være. Det er ikke super, for det vil det aldrig være, når man ikke vinder nok fodboldkampe.
– Men det er et revanche-fint humør, hvor alle tager gode initiativer og ikke er passive. Det er det vigtigste, lyder det fra nordmanden.
I københavnernes seneste kamp i søndags i Superligaen satte holdet en 2-0-føring mod Vejle over styr og spillede 2-2.
Det ramte spillerne hårdt, men nu er de videre, fortæller venstrebacken Nicolai Boilesen.
– Søndag var noget lort. Undskyld mit sprog, og det var mandag også.
– Fra tirsdag morgen har vi haft fokus på den her kamp mod Rijeka. Enten kan vi lægge os ned, pibe og have ondt af os selv over, at det går dårligt, eller vi kan skyde brystet frem og kæmpe.
– For mig er der kun én mulighed, og det er den sidste. Vi skal ud og bevise os selv. Der er pres på, sådan er det i FCK, og det skal vi kunne klare, siger Boilesen.
Han mener dog ikke, at resultaterne i Superligaen er gået ud over stemningen i truppen. Samme melding er der fra angriberen Jonas Wind.
– Det er klart, at vi ikke er oppe at køre, som hvis vi havde vundet tre kampe i træk.
– Men jeg føler ikke, at man kan mærke i truppen, at det fylder noget specielt, siger Wind.
FCK må torsdag undvære den skadede midtbanespiller Rasmus Falk. Derudover er højrebacken Guillermo Varela ikke en del af truppen, da han muligvis står foran et klubskifte.
Jens Stage og Andreas Bjelland vil desuden blive testet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Napoli-chok på vej
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
EKSKLUSIVT
