FCK’er efter skidt Superliga-start: Klart, vi ikke er oppe at køre

Ståle Solbakken fornemmer, at hans spillere er i et revanchelystent humør før kamp mod kroatiske Rijeka.



FC København kan torsdag aften kvalificere sig til klubbens 14. europæiske gruppespil de seneste 15 år.

Med en sejr i Parken over kroatiske Rijeka kan FCK sikre sig en plads i Europa League-gruppespillet.

Manager Ståle Solbakken tror på, at hans spillere kan rejse sig ovenpå den seneste tids sløje resultater, hvor det blot er blevet til et enkelt point i Superligaen efter tre spillerunder.

– Det er altid nemmere at arbejde i medgang end modgang, men samtidig er det ikke sjovt, hvis der ikke er udfordringer og perioder, hvor sammenholdet bliver testet. Det bliver det nu, siger Solbakken.

Han er tilfreds med spillernes mentale tilstand før kampen mod Rijeka, hvor der er op mod 50 millioner kroner på spil. Sandsynligvis endnu mere.

– Humøret er, hvor det skal være. Det er ikke super, for det vil det aldrig være, når man ikke vinder nok fodboldkampe.

– Men det er et revanche-fint humør, hvor alle tager gode initiativer og ikke er passive. Det er det vigtigste, lyder det fra nordmanden.

I københavnernes seneste kamp i søndags i Superligaen satte holdet en 2-0-føring mod Vejle over styr og spillede 2-2.

Det ramte spillerne hårdt, men nu er de videre, fortæller venstrebacken Nicolai Boilesen.

– Søndag var noget lort. Undskyld mit sprog, og det var mandag også.

– Fra tirsdag morgen har vi haft fokus på den her kamp mod Rijeka. Enten kan vi lægge os ned, pibe og have ondt af os selv over, at det går dårligt, eller vi kan skyde brystet frem og kæmpe.

– For mig er der kun én mulighed, og det er den sidste. Vi skal ud og bevise os selv. Der er pres på, sådan er det i FCK, og det skal vi kunne klare, siger Boilesen.

Han mener dog ikke, at resultaterne i Superligaen er gået ud over stemningen i truppen. Samme melding er der fra angriberen Jonas Wind.

– Det er klart, at vi ikke er oppe at køre, som hvis vi havde vundet tre kampe i træk.

– Men jeg føler ikke, at man kan mærke i truppen, at det fylder noget specielt, siger Wind.

FCK må torsdag undvære den skadede midtbanespiller Rasmus Falk. Derudover er højrebacken Guillermo Varela ikke en del af truppen, da han muligvis står foran et klubskifte.

Jens Stage og Andreas Bjelland vil desuden blive testet.

/ritzau/





Forhandler med Jannik Vestergaard




LIVE

TransferLIVE: Her er ‘VK’s nye klub

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Norsk ekspert håner Danmark

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Uventet transferdrejning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Scorer heftig lønstigning

Bekræfter dansk kæmpetransfer

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Spanien – Belgien

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Superligaen er knækket

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Har droppet stor dansk transfer