Priske: Handlekraftig ledelse løfter Vejle

Vejles Brian Priske siger til Tipsbladet at Vejle-ledelsens handlekraftighed i transfervinduet har givet spillerne en enorm moral før forårssæsonen.



Vejle Boldklub har i det netop afsluttede transfervindue skilt sig markant ud fra konkurrenterne ved at blandt andet at hente profiler som Allan Gaarde, Baba Collins, Martin Pedersen og Rasmus Würtz. Og mens de færreste havde forventet, at Vejle-ledelsen ville gå så aggressivt ud på transfermarkedet, mener Priske, at det har givet spillerne et helt ekstraordinært boost før forårssæsonen.

Humøret i top
– Hvem skulle have troet, at Vejle i transfervinduet ville hente en række klassespillere? Det betyder utroligt meget for spillene at vide, at bestyrelsen står 100% bag dem ved at give dem optimale arbejdsvilkår. Det giver jo en tro på, at man står sammen i forsøget på at undgå nedrykning. Humøret har fået en ekstra grad i vejret og spillerne giver den lige en ekstra tand ved træningen, siger Priske til tipsbladet.dk

Priske, der lige er vendt hjem fra en to-ugers træningsophold i Fort Lauderdale i USA, anerkender dog, at klubben, med blot tre uger igen før forårssæsonen, er i tidsnød for at få spillerne spillet rigtigt ind på holdet.

– Du har helt ret i, at vi ikke har lang tid, men fordelen er, at mange af spillerne er danske og kender hinanden før og har spillet sammen på forskellige hold før. F.eks skrev Martin Pedersen først under aftenen før transfervinduet lukkede, men han faldt lynhurtigt ind i truppen. Det ville måske have sværere med en udlænding, siger Priske.

Regulær ydmygelse
Den tidligere landsholdsspiller afslører, at stemningen i truppen er fuld af optimisme efter at klubben kronede en perfekt træningslejr med en regulær ydmygelse af de amerikanske mestre fra DC. United med 4-1.

– Vi flyttede bolden fantastisk, havde nogle rigtige gode angreb, og på trods af de mange nye, var det en præstation, som gav masser af optimisme før foråret, siger Priske afslutningsvis til tipsbladet.dk





LIVE

TransferLIVE: Superliga-transfer bekræftet

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasiliansk boost før Norge

‘Den mest magtfulde nogensinde’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Skyder stor FCM-historie ned

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Brasilien – Norge

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Her er 1/8-finalerne ved VM

Dansker på blokken i ny storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Klapper i om stor Superliga-transfer

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Stort FCK-talent er blevet solgt



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mexico – England

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem