Priske: Handlekraftig ledelse løfter Vejle

Vejles Brian Priske siger til Tipsbladet at Vejle-ledelsens handlekraftighed i transfervinduet har givet spillerne en enorm moral før forårssæsonen.



Vejle Boldklub har i det netop afsluttede transfervindue skilt sig markant ud fra konkurrenterne ved at blandt andet at hente profiler som Allan Gaarde, Baba Collins, Martin Pedersen og Rasmus Würtz. Og mens de færreste havde forventet, at Vejle-ledelsen ville gå så aggressivt ud på transfermarkedet, mener Priske, at det har givet spillerne et helt ekstraordinært boost før forårssæsonen.

Humøret i top
– Hvem skulle have troet, at Vejle i transfervinduet ville hente en række klassespillere? Det betyder utroligt meget for spillene at vide, at bestyrelsen står 100% bag dem ved at give dem optimale arbejdsvilkår. Det giver jo en tro på, at man står sammen i forsøget på at undgå nedrykning. Humøret har fået en ekstra grad i vejret og spillerne giver den lige en ekstra tand ved træningen, siger Priske til tipsbladet.dk

Priske, der lige er vendt hjem fra en to-ugers træningsophold i Fort Lauderdale i USA, anerkender dog, at klubben, med blot tre uger igen før forårssæsonen, er i tidsnød for at få spillerne spillet rigtigt ind på holdet.

– Du har helt ret i, at vi ikke har lang tid, men fordelen er, at mange af spillerne er danske og kender hinanden før og har spillet sammen på forskellige hold før. F.eks skrev Martin Pedersen først under aftenen før transfervinduet lukkede, men han faldt lynhurtigt ind i truppen. Det ville måske have sværere med en udlænding, siger Priske.

Regulær ydmygelse
Den tidligere landsholdsspiller afslører, at stemningen i truppen er fuld af optimisme efter at klubben kronede en perfekt træningslejr med en regulær ydmygelse af de amerikanske mestre fra DC. United med 4-1.

– Vi flyttede bolden fantastisk, havde nogle rigtige gode angreb, og på trods af de mange nye, var det en præstation, som gav masser af optimisme før foråret, siger Priske afslutningsvis til tipsbladet.dk







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



Kæmpekøb retur til FC København?

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Bombe på vej i Real Madrid?

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Spår stor transferaktivitet i FC København

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’