Priske: Handlekraftig ledelse løfter Vejle

Vejles Brian Priske siger til Tipsbladet at Vejle-ledelsens handlekraftighed i transfervinduet har givet spillerne en enorm moral før forårssæsonen.



Vejle Boldklub har i det netop afsluttede transfervindue skilt sig markant ud fra konkurrenterne ved at blandt andet at hente profiler som Allan Gaarde, Baba Collins, Martin Pedersen og Rasmus Würtz. Og mens de færreste havde forventet, at Vejle-ledelsen ville gå så aggressivt ud på transfermarkedet, mener Priske, at det har givet spillerne et helt ekstraordinært boost før forårssæsonen.

Humøret i top
– Hvem skulle have troet, at Vejle i transfervinduet ville hente en række klassespillere? Det betyder utroligt meget for spillene at vide, at bestyrelsen står 100% bag dem ved at give dem optimale arbejdsvilkår. Det giver jo en tro på, at man står sammen i forsøget på at undgå nedrykning. Humøret har fået en ekstra grad i vejret og spillerne giver den lige en ekstra tand ved træningen, siger Priske til tipsbladet.dk

Priske, der lige er vendt hjem fra en to-ugers træningsophold i Fort Lauderdale i USA, anerkender dog, at klubben, med blot tre uger igen før forårssæsonen, er i tidsnød for at få spillerne spillet rigtigt ind på holdet.

– Du har helt ret i, at vi ikke har lang tid, men fordelen er, at mange af spillerne er danske og kender hinanden før og har spillet sammen på forskellige hold før. F.eks skrev Martin Pedersen først under aftenen før transfervinduet lukkede, men han faldt lynhurtigt ind i truppen. Det ville måske have sværere med en udlænding, siger Priske.

Regulær ydmygelse
Den tidligere landsholdsspiller afslører, at stemningen i truppen er fuld af optimisme efter at klubben kronede en perfekt træningslejr med en regulær ydmygelse af de amerikanske mestre fra DC. United med 4-1.

– Vi flyttede bolden fantastisk, havde nogle rigtige gode angreb, og på trods af de mange nye, var det en præstation, som gav masser af optimisme før foråret, siger Priske afslutningsvis til tipsbladet.dk





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

Kalder tronskifte i Danmark



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Arsenal skal til Danmark

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst