Priske: Handlekraftig ledelse løfter Vejle

Vejles Brian Priske siger til Tipsbladet at Vejle-ledelsens handlekraftighed i transfervinduet har givet spillerne en enorm moral før forårssæsonen.



Vejle Boldklub har i det netop afsluttede transfervindue skilt sig markant ud fra konkurrenterne ved at blandt andet at hente profiler som Allan Gaarde, Baba Collins, Martin Pedersen og Rasmus Würtz. Og mens de færreste havde forventet, at Vejle-ledelsen ville gå så aggressivt ud på transfermarkedet, mener Priske, at det har givet spillerne et helt ekstraordinært boost før forårssæsonen.

Humøret i top
– Hvem skulle have troet, at Vejle i transfervinduet ville hente en række klassespillere? Det betyder utroligt meget for spillene at vide, at bestyrelsen står 100% bag dem ved at give dem optimale arbejdsvilkår. Det giver jo en tro på, at man står sammen i forsøget på at undgå nedrykning. Humøret har fået en ekstra grad i vejret og spillerne giver den lige en ekstra tand ved træningen, siger Priske til tipsbladet.dk

Priske, der lige er vendt hjem fra en to-ugers træningsophold i Fort Lauderdale i USA, anerkender dog, at klubben, med blot tre uger igen før forårssæsonen, er i tidsnød for at få spillerne spillet rigtigt ind på holdet.

– Du har helt ret i, at vi ikke har lang tid, men fordelen er, at mange af spillerne er danske og kender hinanden før og har spillet sammen på forskellige hold før. F.eks skrev Martin Pedersen først under aftenen før transfervinduet lukkede, men han faldt lynhurtigt ind i truppen. Det ville måske have sværere med en udlænding, siger Priske.

Regulær ydmygelse
Den tidligere landsholdsspiller afslører, at stemningen i truppen er fuld af optimisme efter at klubben kronede en perfekt træningslejr med en regulær ydmygelse af de amerikanske mestre fra DC. United med 4-1.

– Vi flyttede bolden fantastisk, havde nogle rigtige gode angreb, og på trods af de mange nye, var det en præstation, som gav masser af optimisme før foråret, siger Priske afslutningsvis til tipsbladet.dk



City-ejer sælger klub

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Raser over dansk stjerne

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

‘Den værste transfer nogensinde’

Det har taget røven på Steve Cooper

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

– Han har været en decideret atombombe

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Her er planen for januars transfervindue

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Brøndby-stjerne med stor donation

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Klart ønske fra Ruben Amorim

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Benhård transfermelding

Det er til dumpekarakter

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

AFCON inviterer til gratis fodbold

Eriksen med kontant udmelding

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Magisk aften for FC København-stjerne

Målfattigt lokalderby i Afrika