Priske: Handlekraftig ledelse løfter Vejle

Vejles Brian Priske siger til Tipsbladet at Vejle-ledelsens handlekraftighed i transfervinduet har givet spillerne en enorm moral før forårssæsonen.



Vejle Boldklub har i det netop afsluttede transfervindue skilt sig markant ud fra konkurrenterne ved at blandt andet at hente profiler som Allan Gaarde, Baba Collins, Martin Pedersen og Rasmus Würtz. Og mens de færreste havde forventet, at Vejle-ledelsen ville gå så aggressivt ud på transfermarkedet, mener Priske, at det har givet spillerne et helt ekstraordinært boost før forårssæsonen.

Humøret i top
– Hvem skulle have troet, at Vejle i transfervinduet ville hente en række klassespillere? Det betyder utroligt meget for spillene at vide, at bestyrelsen står 100% bag dem ved at give dem optimale arbejdsvilkår. Det giver jo en tro på, at man står sammen i forsøget på at undgå nedrykning. Humøret har fået en ekstra grad i vejret og spillerne giver den lige en ekstra tand ved træningen, siger Priske til tipsbladet.dk

Priske, der lige er vendt hjem fra en to-ugers træningsophold i Fort Lauderdale i USA, anerkender dog, at klubben, med blot tre uger igen før forårssæsonen, er i tidsnød for at få spillerne spillet rigtigt ind på holdet.

– Du har helt ret i, at vi ikke har lang tid, men fordelen er, at mange af spillerne er danske og kender hinanden før og har spillet sammen på forskellige hold før. F.eks skrev Martin Pedersen først under aftenen før transfervinduet lukkede, men han faldt lynhurtigt ind i truppen. Det ville måske have sværere med en udlænding, siger Priske.

Regulær ydmygelse
Den tidligere landsholdsspiller afslører, at stemningen i truppen er fuld af optimisme efter at klubben kronede en perfekt træningslejr med en regulær ydmygelse af de amerikanske mestre fra DC. United med 4-1.

– Vi flyttede bolden fantastisk, havde nogle rigtige gode angreb, og på trods af de mange nye, var det en præstation, som gav masser af optimisme før foråret, siger Priske afslutningsvis til tipsbladet.dk





– Vi bør være favoritter

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

FC København scorer millionbeløb

Klar besked til FCK-fans

Storhylder Christian Nørgaard

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Vild med ny Eriksen-løsning

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

FC København interesseret i denne angriber

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Køber sig ind i dansk klub

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Trist Kvistgaarden-melding

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Brøndbys store karantænemareridt

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Lothar Matthaüs storroser dansker

FCM-stjerne færdig for i år

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Peger på mulig gave til FCK

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Pogba investerer i kamelvæddeløb