AaB har i indeværende superligasæson blot lukket ti mål ind i 12 kampe, hvilket kun er gjort bedre af FC Midtjylland og FC København med henholdsvis syv og ni mål i mod.
Blandt årsagerne til succesen er Jacob Rinne og Rasmus Thelander, som udgør en vital del af AaB’s velfungerende defensiv.
For både målmand Rinne og forsvareren Thelander kan det dog være deres sidste sæson i den bolsjestribede trøje. Begge spillere har kontraktudløb til sommer og dermed kan forhandle frit med andre klubber fra årsskiftet.
Især den svenske keeper lægger ikke skjul på, at han helst vil videre fra AaB.
– Når vi går på vinterpause, bliver jeg nødt til at kigge på, hvad der er af muligheder, for jeg vil selvfølgelig videre. Sådan er det.
– Så skal det lige være det rigtige hold, og alt omkring skal passe med familie, men lige nu tager jeg det, som det kommer, og så må vi som sagt se, hvad der sker, når vi går på vinterferie, siger den 28-årige AaB-målmand.
Thelander, som har været i AaB ad to omgange, vil ikke kommentere på, hvorvidt han ønsker at forlænge sin kontrakt eller ej.
Han siger dog, at han har ambitioner om at komme til en større klub end AaB på et tidspunkt.
– Jeg vil altid have ambitioner om at spille på højeste niveau muligt, men lige nu er jeg i AaB, og det fokuserer jeg på.
– Jeg kan ikke rigtig bruge til noget, at jeg har kontraktudløb til sommer. Det eneste, jeg kan bruge til noget lige nu og her, er at fokusere på, at jeg spiller i AaB, siger den 30-årige midtstopper.
Skulle de to forlade AaB efter kontraktudløb, tjener nordjyderne ikke noget på de to profiler. I sådan et tilfælde kan spilleren dog ikke have ondt af klubben, slår svenske Rinne fast.
– Jeg tænker i hvert fald ikke over, at jeg ikke kan give det tilbage. Fodbold er selvfølgelig en holdsport, men man må også tænke på det individuelle.
– Og jeg spiller for mig selv og selvfølgelig for min familie, så sådan er det, siger han.
Rinne, Thelander og AaB tabte mandag 0-1 i Aarhus og er med ti kampe tilbage af grundspillet nummer tre med 21 point. Syv point færre end FCM på førstepladsen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
LIGE NU
