Qatar har i foråret været udsat for kritik på grund af VM-værtens behandling af gæstearbejdere.
Landsholdene fra Danmark, Norge, Tyskland og Holland markerede i marts deres holdninger til forholdene i Qatar på protesttrøjer før kampe i VM-kvalifikationen.
Protesterne og markeringerne rammer dog forbi skiven, lyder det fra sheik Thamer Al Thani, der er vicedirektør for kommunikationskontoret i Qatars regering.
– Vi støtter forbund og spillere, der bruger deres platform til at kæmpe for menneskerettigheder.
– Men deres kritik af VM i 2022 er fejlplaceret, siger Thamer Al Thani i et interview med nyhedsbureauet dpa.
I februar skrev avisen The Guardian, at 6500 migrantarbejdere fra Indien, Pakistan, Nepal, Bangladesh og Sri Lanka er døde i Qatar, siden landet i 2010 fik tilkendt værtskabet for VM.
Det fik straks kritikken af Qatar til at blusse op. Flere norske klubber opfordrede Det Norske Fodboldforbund til en VM-boykot, og samme melding kom fra danske fans.
Før en VM-kvalifikationskamp mod Moldova trak det danske landshold efter samtaler med Amnesty i en trøje med budskabet “Football supports change” (fodbold støtter forandring).
Det norske landshold lavede også en markering på trøjerne før en udekamp mod Gibraltar med ordene “Human rights – on and off the pitch” (menneskerettigheder – på og uden for banen).
Hollands og Tysklands landshold valgte også at iføre sig trøjer for at lave en markering over for Qatar.
Ifølge sheik Thamer Al Thani er der dog mange, der ikke er bekendt med alle de ændringer, der er sket hos den kommende VM-vært. Thamer Al Thani fortæller, at der sker betydelige fremskridt.
– Vi vil gerne have, at fodboldforeninger, fanforeninger og spillere engagerer sig mere med Qatar for at forsøge at forstå den proces, et land som Qatar skal igennem for at revidere sine arbejdslove, siger han.
På kommunikationskontorets hjemmeside uddyber Thamer Al Thani nogle af de samme pointer.
Her fortæller sheiken, at arbejdet på byggepladser i de varmeste timer nu er blevet forbudt, og at ny teknologi hjælper med at køle temperaturen omkring arbejderne ned.
Arbejderne bliver desuden indkvarteret i mere moderne byggerier, fortæller han, mens kvalifikationerne hos de inspektører, der skal tilse arbejdet på byggepladserne, er højnet.
Der er også lavet et system, der skal sikre, at lønnen bliver betalt, og at det sker til tiden, fortæller han.
Når det kommer til avisen The Guardians opgørelse af 6500 dødsfald blandt gæstearbejdere fra Indien, Pakistan, Nepal, Bangladesh og Sri Lanka, har Thamer Al Thani desuden en tilføjelse.
– Migranter fra disse lande inkluderer også studerende, ældre og ansatte på kontorer, i butikker, skoler og hospitaler.
– Qatar har mere end 1,4 millioner migranter fra disse lande. Kun 20 procent af dem er ansat i byggesektoren, som tegner sig for mindre end 10 procent af dødsfaldene fra 2014 til 2019, siger han.
Næste års VM afholdes i november og december.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Chokmelding om Guardiola
Optur før FC København-brag
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
Dorgu lyner! Manchester United slår City
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
Verdensstjernes søn landet i København
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
Nyt tilbageslag for Hjulmand
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
MEDIE
Nærmer sig aftale
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
