– Ramaj skal have en langt hårdere straf

Viaplay-ekspert Peter Sørensen mener, at Diant Ramaj skal have en langt hårdere straf end bare to spilledages karantæne.



Thomas Mikkelsens skæbne efter det dramatiske derby blev tidligere tirsdag beseglet, og hans røde kort står ved magt, selv om Brøndby appellerede det.

Det betyder, at Thomas Mikkelsen er i karantæne i to kampe, og det var utvivlsomt ikke det udfald, som Brøndby havde håbet, da man valgte at appellere det.

Hos Viaplay-eksperten Peter Sørensen er der dog intet mærkeligt i, at Thomas Mikkelsen bliver straffet for sin ageren efter slutfløjt, selv om det var ham, der blev nikket en skalle af Diant Ramaj.

– Jeg synes ikke, det er mærkeligt, at der er en ekstra straf i, at man kommer farende hundrede meter fra åstedet og løber ind og blander sig. Det skulle Thomas Mikkelsen blande sig uden om.

– At han render ind og leger personlig livvagt for Pentz, synes jeg er upassende. Hvad end han har været fredsbevarende styrke, eller hvad han opfatter sig selv om, skulle han have holdt sig væk, siger Peter Sørensen til Viaplay Sports News.

Han er til gengæld langt mere kritisk, når snakken går på Diant Ramaj, der fuldstændig tabte hovedet og som nævnt endte med at nikke Thomas Mikkelsen en skalle.

Ligesom Mikkelsen fik Ramaj et direkte rødt kort, og udgangspunktet er, at han – ligesom Mikkelsen – skal afsone karantæne i to kampe, medmindre der kommer et efterspil, hvilket bestemt ikke er utænkeligt.

Peter Sørensen mener i hvert fald, at Fodboldens Disciplinærinstans skal give FC København-keeperen en langt større straf, end den som Mikkelsen har fået.

– Han bliver bare vred og ophidset og løber derhen. På et eller andet tidspunkt må vi håbe på, at hjernen kan slutte til igen, og at der kommer en smule ilt til hjernen undervejs, men det udebliver. Og så vælger han at hoppe ind over en anden og klappe panden ind i Thomas Mikkelsen.

– Det er så utilstedeligt, at det selvfølgelig skal give en langt hårdere straf end de almindelige to dage, slår Peter Sørensen fast.

Lige nu er der ikke meldt noget ud, så status er pt, at Diant Ramaj afsoner karantæne mod FC Midtjylland og AGF.

Se hele snakken om karantænerne i afspilleren over artiklen.





Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

I dialog om Albert Grønbæk



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Kræver flere hold i Superligaen

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona