– Ramaj skal have en langt hårdere straf

Viaplay-ekspert Peter Sørensen mener, at Diant Ramaj skal have en langt hårdere straf end bare to spilledages karantæne.



Thomas Mikkelsens skæbne efter det dramatiske derby blev tidligere tirsdag beseglet, og hans røde kort står ved magt, selv om Brøndby appellerede det.

Det betyder, at Thomas Mikkelsen er i karantæne i to kampe, og det var utvivlsomt ikke det udfald, som Brøndby havde håbet, da man valgte at appellere det.

Hos Viaplay-eksperten Peter Sørensen er der dog intet mærkeligt i, at Thomas Mikkelsen bliver straffet for sin ageren efter slutfløjt, selv om det var ham, der blev nikket en skalle af Diant Ramaj.

– Jeg synes ikke, det er mærkeligt, at der er en ekstra straf i, at man kommer farende hundrede meter fra åstedet og løber ind og blander sig. Det skulle Thomas Mikkelsen blande sig uden om.

– At han render ind og leger personlig livvagt for Pentz, synes jeg er upassende. Hvad end han har været fredsbevarende styrke, eller hvad han opfatter sig selv om, skulle han have holdt sig væk, siger Peter Sørensen til Viaplay Sports News.

Han er til gengæld langt mere kritisk, når snakken går på Diant Ramaj, der fuldstændig tabte hovedet og som nævnt endte med at nikke Thomas Mikkelsen en skalle.

Ligesom Mikkelsen fik Ramaj et direkte rødt kort, og udgangspunktet er, at han – ligesom Mikkelsen – skal afsone karantæne i to kampe, medmindre der kommer et efterspil, hvilket bestemt ikke er utænkeligt.

Peter Sørensen mener i hvert fald, at Fodboldens Disciplinærinstans skal give FC København-keeperen en langt større straf, end den som Mikkelsen har fået.

– Han bliver bare vred og ophidset og løber derhen. På et eller andet tidspunkt må vi håbe på, at hjernen kan slutte til igen, og at der kommer en smule ilt til hjernen undervejs, men det udebliver. Og så vælger han at hoppe ind over en anden og klappe panden ind i Thomas Mikkelsen.

– Det er så utilstedeligt, at det selvfølgelig skal give en langt hårdere straf end de almindelige to dage, slår Peter Sørensen fast.

Lige nu er der ikke meldt noget ud, så status er pt, at Diant Ramaj afsoner karantæne mod FC Midtjylland og AGF.

Se hele snakken om karantænerne i afspilleren over artiklen.





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Andreas Christensen afviser tilbud

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Offentliggøres i dag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Den største genistreg i Superligaen?

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Er det Dolbergs vilde millionløn?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Midtjylland – AGF

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!