Thomas Mikkelsens skæbne efter det dramatiske derby blev tidligere tirsdag beseglet, og hans røde kort står ved magt, selv om Brøndby appellerede det.
Det betyder, at Thomas Mikkelsen er i karantæne i to kampe, og det var utvivlsomt ikke det udfald, som Brøndby havde håbet, da man valgte at appellere det.
Hos Viaplay-eksperten Peter Sørensen er der dog intet mærkeligt i, at Thomas Mikkelsen bliver straffet for sin ageren efter slutfløjt, selv om det var ham, der blev nikket en skalle af Diant Ramaj.
– Jeg synes ikke, det er mærkeligt, at der er en ekstra straf i, at man kommer farende hundrede meter fra åstedet og løber ind og blander sig. Det skulle Thomas Mikkelsen blande sig uden om.
– At han render ind og leger personlig livvagt for Pentz, synes jeg er upassende. Hvad end han har været fredsbevarende styrke, eller hvad han opfatter sig selv om, skulle han have holdt sig væk, siger Peter Sørensen til Viaplay Sports News.
Han er til gengæld langt mere kritisk, når snakken går på Diant Ramaj, der fuldstændig tabte hovedet og som nævnt endte med at nikke Thomas Mikkelsen en skalle.
Ligesom Mikkelsen fik Ramaj et direkte rødt kort, og udgangspunktet er, at han – ligesom Mikkelsen – skal afsone karantæne i to kampe, medmindre der kommer et efterspil, hvilket bestemt ikke er utænkeligt.
Peter Sørensen mener i hvert fald, at Fodboldens Disciplinærinstans skal give FC København-keeperen en langt større straf, end den som Mikkelsen har fået.
– Han bliver bare vred og ophidset og løber derhen. På et eller andet tidspunkt må vi håbe på, at hjernen kan slutte til igen, og at der kommer en smule ilt til hjernen undervejs, men det udebliver. Og så vælger han at hoppe ind over en anden og klappe panden ind i Thomas Mikkelsen.
– Det er så utilstedeligt, at det selvfølgelig skal give en langt hårdere straf end de almindelige to dage, slår Peter Sørensen fast.
Lige nu er der ikke meldt noget ud, så status er pt, at Diant Ramaj afsoner karantæne mod FC Midtjylland og AGF.
Se hele snakken om karantænerne i afspilleren over artiklen.
LIVE
LIVE: FC København-talent målamok
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
AVIS
Færdig i Real Madrid
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
10. gang i træk
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
AVIS