– Ramaj skal have en langt hårdere straf

Viaplay-ekspert Peter Sørensen mener, at Diant Ramaj skal have en langt hårdere straf end bare to spilledages karantæne.



Thomas Mikkelsens skæbne efter det dramatiske derby blev tidligere tirsdag beseglet, og hans røde kort står ved magt, selv om Brøndby appellerede det.

Det betyder, at Thomas Mikkelsen er i karantæne i to kampe, og det var utvivlsomt ikke det udfald, som Brøndby havde håbet, da man valgte at appellere det.

Hos Viaplay-eksperten Peter Sørensen er der dog intet mærkeligt i, at Thomas Mikkelsen bliver straffet for sin ageren efter slutfløjt, selv om det var ham, der blev nikket en skalle af Diant Ramaj.

– Jeg synes ikke, det er mærkeligt, at der er en ekstra straf i, at man kommer farende hundrede meter fra åstedet og løber ind og blander sig. Det skulle Thomas Mikkelsen blande sig uden om.

– At han render ind og leger personlig livvagt for Pentz, synes jeg er upassende. Hvad end han har været fredsbevarende styrke, eller hvad han opfatter sig selv om, skulle han have holdt sig væk, siger Peter Sørensen til Viaplay Sports News.

Han er til gengæld langt mere kritisk, når snakken går på Diant Ramaj, der fuldstændig tabte hovedet og som nævnt endte med at nikke Thomas Mikkelsen en skalle.

Ligesom Mikkelsen fik Ramaj et direkte rødt kort, og udgangspunktet er, at han – ligesom Mikkelsen – skal afsone karantæne i to kampe, medmindre der kommer et efterspil, hvilket bestemt ikke er utænkeligt.

Peter Sørensen mener i hvert fald, at Fodboldens Disciplinærinstans skal give FC København-keeperen en langt større straf, end den som Mikkelsen har fået.

– Han bliver bare vred og ophidset og løber derhen. På et eller andet tidspunkt må vi håbe på, at hjernen kan slutte til igen, og at der kommer en smule ilt til hjernen undervejs, men det udebliver. Og så vælger han at hoppe ind over en anden og klappe panden ind i Thomas Mikkelsen.

– Det er så utilstedeligt, at det selvfølgelig skal give en langt hårdere straf end de almindelige to dage, slår Peter Sørensen fast.

Lige nu er der ikke meldt noget ud, så status er pt, at Diant Ramaj afsoner karantæne mod FC Midtjylland og AGF.

Se hele snakken om karantænerne i afspilleren over artiklen.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kæmpekøb retur til FC København?

Bombe på vej i Real Madrid?

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kalder tronskifte i Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Arsenal skal til Danmark

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Randers kæmper sig tilbage to gange

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC Nordsjælland – AGF

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby