Thomas Mikkelsens skæbne efter det dramatiske derby blev tidligere tirsdag beseglet, og hans røde kort står ved magt, selv om Brøndby appellerede det.
Det betyder, at Thomas Mikkelsen er i karantæne i to kampe, og det var utvivlsomt ikke det udfald, som Brøndby havde håbet, da man valgte at appellere det.
Hos Viaplay-eksperten Peter Sørensen er der dog intet mærkeligt i, at Thomas Mikkelsen bliver straffet for sin ageren efter slutfløjt, selv om det var ham, der blev nikket en skalle af Diant Ramaj.
– Jeg synes ikke, det er mærkeligt, at der er en ekstra straf i, at man kommer farende hundrede meter fra åstedet og løber ind og blander sig. Det skulle Thomas Mikkelsen blande sig uden om.
– At han render ind og leger personlig livvagt for Pentz, synes jeg er upassende. Hvad end han har været fredsbevarende styrke, eller hvad han opfatter sig selv om, skulle han have holdt sig væk, siger Peter Sørensen til Viaplay Sports News.
Han er til gengæld langt mere kritisk, når snakken går på Diant Ramaj, der fuldstændig tabte hovedet og som nævnt endte med at nikke Thomas Mikkelsen en skalle.
Ligesom Mikkelsen fik Ramaj et direkte rødt kort, og udgangspunktet er, at han – ligesom Mikkelsen – skal afsone karantæne i to kampe, medmindre der kommer et efterspil, hvilket bestemt ikke er utænkeligt.
Peter Sørensen mener i hvert fald, at Fodboldens Disciplinærinstans skal give FC København-keeperen en langt større straf, end den som Mikkelsen har fået.
– Han bliver bare vred og ophidset og løber derhen. På et eller andet tidspunkt må vi håbe på, at hjernen kan slutte til igen, og at der kommer en smule ilt til hjernen undervejs, men det udebliver. Og så vælger han at hoppe ind over en anden og klappe panden ind i Thomas Mikkelsen.
– Det er så utilstedeligt, at det selvfølgelig skal give en langt hårdere straf end de almindelige to dage, slår Peter Sørensen fast.
Lige nu er der ikke meldt noget ud, så status er pt, at Diant Ramaj afsoner karantæne mod FC Midtjylland og AGF.
Se hele snakken om karantænerne i afspilleren over artiklen.
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
EKSKLUSIVT
Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
INTERVIEW