• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Lasse Sylvest Mikkelsen

Randers-direktør: Her vil vi forstærke os

Foto: Getty Images

Der forventes yderligere tilgange i Randers FC, fortæller klubbens sportsdirektør, Søren Pedersen.

Af Lasse Sylvest Mikkelsen

Randrusianerne har allerede præsenteret Nicolai Brock-Madsen og Simon Tibbling, men det stopper slet ikke her.

Det fortæller klubbens sportsdirektør til Randers Amts Avis.

- Vi vil gerne have en ekstra spiller ind til den centrale midtbane. Skulle vi ikke have spillet i Europa, havde vi været fint stillet med Lasse Berg, Frederik Lauenborg, Vito Hammershøy-Mistrati og måske også Simon Tibbling til den centrale midtbane.

- Men med otte europæiske kampe får vi brug for mere at vælge imellem. Desuden er det muligt, at der kommer en angriber, hvis vi finder den rigtige, der passer ind, siger Søren Pedersen.

Sportschefen understreger dog, at man ikke handler for enhver pris, og selvom det er dejligt, at få nye spillere indlemmet i truppen så tidligt som muligt, så kigger man efter spillere, der som minimum er på samme niveau som de nuværende og helst endnu bedre.

- Vi skal op på en anden hylde end for to år siden for at finde spillere, der kan løfte vores niveau. Vi skal ikke bare have en spiller ind, der fylder en ekstra plads ud. Det skal være en, der skal kunne gøre noget for os, og derfor kan det godt komme til at trække ud, lyder det videre fra sportsdirektøren til Randers Amts Avis.

Søren Pedersen afviser heller ikke, at der er spillere i den nuværende trup, der skal videre.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020