Randers FC – AGF

Randers’ plads i top-seks er i fare efter blot ét point i forårets to første kampe. Venter der endnu en skuffelse mod brandvarme AGF?



Superliga

Dommer: Jens Maae

Fre 28. feb kl. 19.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

AGF vinder

Odds 2.45

Spil hos Betano

Odds fra maj 25, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Randers FC:

Efter et fremragende og overraskende efterår kunne Randers fortjent holde vinterferie på Superligaens tredjeplads.

I den tætte topstrid er der dog ikke råd til mange fejltrin, og med kun ét point i 2025’s to første kampe mod FCK og Lyngby, ser situationen pludselig noget anderledes ud for kronjyderne.

Rasmus Bertelsens tropper er lynhurtigt dumpet helt ned på sjettepladsen, hvor de nu er i overhængende fare for at trække nitten i kampen om en plads i mesterskabsspillet.

Der er fortsat to point ned til Silkeborg på syvendepladsen, men Randers slutter grundspillet af med tre ubarmhjertige kampe mod AGF, Brøndby og FC Midtjylland, og bedømt ud fra forårets to første kampe, ligger der ikke nødvendigvis mange point og venter i de kampe.

På nær en udmærket anden halvleg i forårspremieren mod FCK har der nemlig ikke været meget at råbe hurra for, hvis man kigger på det spillemæssige.

Oliver Olsen er tilbage fra karantæne, mens Norman Campbell er ny mand i skammekrogen.

AGF:

I Aarhus er der derimod god grund til tilfredshed, for De Hvii’e har været fyr og flamme i 2025 med to knusende sikre sejre på 4-1 og 4-0 over Sønderjyske og AaB.

Jovel, de flotte sejre er måske kommet på en halvbillig baggrund mod to af rækkens bundhold, men det skal ikke tage noget fra AGF, som er kommet ud til det nye år med fornyet energi og flot fodbold.

Gode, gamle Patrick Mortensen er løbet med overskrifterne med hele fem scoringer i to kampe, mens Mikael Anderson ligeledes har vist sig flot frem med to mål og tre oplæg.

De flotte præstationer leder tankerne hen på AGF’s fremragende periode i starten af efterårssæsonen, hvor de i august snuppede fem sejre på stribe.

Den sejsstime er der udmærkede forudsætninger for at tangere i grundspillets tre sidste kampe, som byder på forholdvis overkommelige modstand fra Randers, Viborg og Vejle.

Placeringen i mesterskabsspillet virker ikke til at komme i fare, men det helt store spørgsmål er, om Uwe Röslers tropper også kan spille en rolle i guldkampen?

Jacob Andersen og Kevin Yakob er ude med skader, mens Mads Emil Madsen til gengæld er tilbage fra karantæne.

Karantæner:

Randers FC: Norman Campbell
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Randers FC: (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Björkengren, Rømer – Mahmoud, Greve, Nordli – Toure

AGF: (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Akoto – Beijmo, Anderson, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen

Dom:

AGF har vist storform i årets to første kampe mod hold fra bunden af rækken. Nu er spørgsmålet så, om de også kan levere varen mod et af holdene fra den øverste del af rækken?

Der er tradition for jævnbyrdige kampe, når Randers og AGF ramler sammen til østjysk derby med fire uafgjorte i de seneste syv indbyrdes opgør, og endnu en tæt affære virker sandsynlig fredag på det ikke alt for prangende græstæppe på Cepheus Park.

Uwe Rösler har endnu første nederlag til gode mod lokalrivalerne og ryster nok næppe i bukserne efter at have set Randers to første kampe i 2025.

Jævnbyrdig omgang i vente. 1-0 til AGF.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated maj 25, 2026 20:59 pm

Ligatabel:

Seneste resultater





Hårdt angreb på DBU-boss




LIVE

LIVE: Hvad har du gang i, Mæhle?

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Massefyring i AC Milan



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Fem bud på Brøndbys nye træner

Esbjerg er tilbage i oprykningskampen

Storkamp af Patrick Dorgu

Højlund slutter sæsonen med bravour

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Kommer med frækt bud på dansk mester



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand