Randers FC – AGF

Randers’ plads i top-seks er i fare efter blot ét point i forårets to første kampe. Venter der endnu en skuffelse mod brandvarme AGF?



Superliga

Dommer: Jens Maae

Fre 28. feb kl. 19.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

AGF vinder

Odds 2.45

Spil hos Betano

Odds fra marts 29, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Randers FC:

Efter et fremragende og overraskende efterår kunne Randers fortjent holde vinterferie på Superligaens tredjeplads.

I den tætte topstrid er der dog ikke råd til mange fejltrin, og med kun ét point i 2025’s to første kampe mod FCK og Lyngby, ser situationen pludselig noget anderledes ud for kronjyderne.

Rasmus Bertelsens tropper er lynhurtigt dumpet helt ned på sjettepladsen, hvor de nu er i overhængende fare for at trække nitten i kampen om en plads i mesterskabsspillet.

Der er fortsat to point ned til Silkeborg på syvendepladsen, men Randers slutter grundspillet af med tre ubarmhjertige kampe mod AGF, Brøndby og FC Midtjylland, og bedømt ud fra forårets to første kampe, ligger der ikke nødvendigvis mange point og venter i de kampe.

På nær en udmærket anden halvleg i forårspremieren mod FCK har der nemlig ikke været meget at råbe hurra for, hvis man kigger på det spillemæssige.

Oliver Olsen er tilbage fra karantæne, mens Norman Campbell er ny mand i skammekrogen.

AGF:

I Aarhus er der derimod god grund til tilfredshed, for De Hvii’e har været fyr og flamme i 2025 med to knusende sikre sejre på 4-1 og 4-0 over Sønderjyske og AaB.

Jovel, de flotte sejre er måske kommet på en halvbillig baggrund mod to af rækkens bundhold, men det skal ikke tage noget fra AGF, som er kommet ud til det nye år med fornyet energi og flot fodbold.

Gode, gamle Patrick Mortensen er løbet med overskrifterne med hele fem scoringer i to kampe, mens Mikael Anderson ligeledes har vist sig flot frem med to mål og tre oplæg.

De flotte præstationer leder tankerne hen på AGF’s fremragende periode i starten af efterårssæsonen, hvor de i august snuppede fem sejre på stribe.

Den sejsstime er der udmærkede forudsætninger for at tangere i grundspillets tre sidste kampe, som byder på forholdvis overkommelige modstand fra Randers, Viborg og Vejle.

Placeringen i mesterskabsspillet virker ikke til at komme i fare, men det helt store spørgsmål er, om Uwe Röslers tropper også kan spille en rolle i guldkampen?

Jacob Andersen og Kevin Yakob er ude med skader, mens Mads Emil Madsen til gengæld er tilbage fra karantæne.

Karantæner:

Randers FC: Norman Campbell
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Randers FC: (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Björkengren, Rømer – Mahmoud, Greve, Nordli – Toure

AGF: (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Akoto – Beijmo, Anderson, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen

Dom:

AGF har vist storform i årets to første kampe mod hold fra bunden af rækken. Nu er spørgsmålet så, om de også kan levere varen mod et af holdene fra den øverste del af rækken?

Der er tradition for jævnbyrdige kampe, når Randers og AGF ramler sammen til østjysk derby med fire uafgjorte i de seneste syv indbyrdes opgør, og endnu en tæt affære virker sandsynlig fredag på det ikke alt for prangende græstæppe på Cepheus Park.

Uwe Rösler har endnu første nederlag til gode mod lokalrivalerne og ryster nok næppe i bukserne efter at have set Randers to første kampe i 2025.

Jævnbyrdig omgang i vente. 1-0 til AGF.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated marts 29, 2026 05:51 am

Ligatabel:

Seneste resultater





LIVE

LIVE: Riemer skamroser Nørgaard

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Det skal blive bedre, Isaksen!

Sendt hjem fra FC København-træning

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Stor profil glad for Brøndby

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Klar på United-transfer? Profil har ét krav



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ser I med, Brøndby?

Dansk klub i salg – lægetjek booket

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Landstræner håber på Messi

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

– Hele holdet er trygge ved ham

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

‘Vil du være multimillionær?’

Danmark – Nordmakedonien

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Her begynder næste sæson i Superligaen

– Det er et møghold!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

To spillere frasorteret af Brian Riemer

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Spion? ‘Han kan høre dig’

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Brøndby får stor bøde

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel