Superliga
Dommer: Jens Maae
Fre 28. feb kl. 19.00
Stream: TV3 Sport
Spilforslag
AGF vinder
Odds 2.45
Odds fra februar 8, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Randers FC:
Efter et fremragende og overraskende efterår kunne Randers fortjent holde vinterferie på Superligaens tredjeplads.
I den tætte topstrid er der dog ikke råd til mange fejltrin, og med kun ét point i 2025’s to første kampe mod FCK og Lyngby, ser situationen pludselig noget anderledes ud for kronjyderne.
Rasmus Bertelsens tropper er lynhurtigt dumpet helt ned på sjettepladsen, hvor de nu er i overhængende fare for at trække nitten i kampen om en plads i mesterskabsspillet.
Der er fortsat to point ned til Silkeborg på syvendepladsen, men Randers slutter grundspillet af med tre ubarmhjertige kampe mod AGF, Brøndby og FC Midtjylland, og bedømt ud fra forårets to første kampe, ligger der ikke nødvendigvis mange point og venter i de kampe.
På nær en udmærket anden halvleg i forårspremieren mod FCK har der nemlig ikke været meget at råbe hurra for, hvis man kigger på det spillemæssige.
Oliver Olsen er tilbage fra karantæne, mens Norman Campbell er ny mand i skammekrogen.
AGF:
I Aarhus er der derimod god grund til tilfredshed, for De Hvii’e har været fyr og flamme i 2025 med to knusende sikre sejre på 4-1 og 4-0 over Sønderjyske og AaB.
Jovel, de flotte sejre er måske kommet på en halvbillig baggrund mod to af rækkens bundhold, men det skal ikke tage noget fra AGF, som er kommet ud til det nye år med fornyet energi og flot fodbold.
Gode, gamle Patrick Mortensen er løbet med overskrifterne med hele fem scoringer i to kampe, mens Mikael Anderson ligeledes har vist sig flot frem med to mål og tre oplæg.
De flotte præstationer leder tankerne hen på AGF’s fremragende periode i starten af efterårssæsonen, hvor de i august snuppede fem sejre på stribe.
Den sejsstime er der udmærkede forudsætninger for at tangere i grundspillets tre sidste kampe, som byder på forholdvis overkommelige modstand fra Randers, Viborg og Vejle.
Placeringen i mesterskabsspillet virker ikke til at komme i fare, men det helt store spørgsmål er, om Uwe Röslers tropper også kan spille en rolle i guldkampen?
Jacob Andersen og Kevin Yakob er ude med skader, mens Mads Emil Madsen til gengæld er tilbage fra karantæne.
Karantæner:
Randers FC: Norman Campbell
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC: (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Björkengren, Rømer – Mahmoud, Greve, Nordli – Toure
AGF: (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Akoto – Beijmo, Anderson, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen
Dom:
AGF har vist storform i årets to første kampe mod hold fra bunden af rækken. Nu er spørgsmålet så, om de også kan levere varen mod et af holdene fra den øverste del af rækken?
Der er tradition for jævnbyrdige kampe, når Randers og AGF ramler sammen til østjysk derby med fire uafgjorte i de seneste syv indbyrdes opgør, og endnu en tæt affære virker sandsynlig fredag på det ikke alt for prangende græstæppe på Cepheus Park.
Uwe Rösler har endnu første nederlag til gode mod lokalrivalerne og ryster nok næppe i bukserne efter at have set Randers to første kampe i 2025.
Jævnbyrdig omgang i vente. 1-0 til AGF.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated februar 8, 2026 04:16 am
Ligatabel:
Seneste resultater
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
NYHEDER
Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
Tæt på utrolig kamprekord
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
NYHEDER
FC Barcelona vinder stort over Mallorca
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
TOPNYHED