Randers FC – AGF

Randers’ plads i top-seks er i fare efter blot ét point i forårets to første kampe. Venter der endnu en skuffelse mod brandvarme AGF?



Superliga

Dommer: Jens Maae

Fre 28. feb kl. 19.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

AGF vinder

Odds 2.45

Spil hos Betano

Odds fra februar 9, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Randers FC:

Efter et fremragende og overraskende efterår kunne Randers fortjent holde vinterferie på Superligaens tredjeplads.

I den tætte topstrid er der dog ikke råd til mange fejltrin, og med kun ét point i 2025’s to første kampe mod FCK og Lyngby, ser situationen pludselig noget anderledes ud for kronjyderne.

Rasmus Bertelsens tropper er lynhurtigt dumpet helt ned på sjettepladsen, hvor de nu er i overhængende fare for at trække nitten i kampen om en plads i mesterskabsspillet.

Der er fortsat to point ned til Silkeborg på syvendepladsen, men Randers slutter grundspillet af med tre ubarmhjertige kampe mod AGF, Brøndby og FC Midtjylland, og bedømt ud fra forårets to første kampe, ligger der ikke nødvendigvis mange point og venter i de kampe.

På nær en udmærket anden halvleg i forårspremieren mod FCK har der nemlig ikke været meget at råbe hurra for, hvis man kigger på det spillemæssige.

Oliver Olsen er tilbage fra karantæne, mens Norman Campbell er ny mand i skammekrogen.

AGF:

I Aarhus er der derimod god grund til tilfredshed, for De Hvii’e har været fyr og flamme i 2025 med to knusende sikre sejre på 4-1 og 4-0 over Sønderjyske og AaB.

Jovel, de flotte sejre er måske kommet på en halvbillig baggrund mod to af rækkens bundhold, men det skal ikke tage noget fra AGF, som er kommet ud til det nye år med fornyet energi og flot fodbold.

Gode, gamle Patrick Mortensen er løbet med overskrifterne med hele fem scoringer i to kampe, mens Mikael Anderson ligeledes har vist sig flot frem med to mål og tre oplæg.

De flotte præstationer leder tankerne hen på AGF’s fremragende periode i starten af efterårssæsonen, hvor de i august snuppede fem sejre på stribe.

Den sejsstime er der udmærkede forudsætninger for at tangere i grundspillets tre sidste kampe, som byder på forholdvis overkommelige modstand fra Randers, Viborg og Vejle.

Placeringen i mesterskabsspillet virker ikke til at komme i fare, men det helt store spørgsmål er, om Uwe Röslers tropper også kan spille en rolle i guldkampen?

Jacob Andersen og Kevin Yakob er ude med skader, mens Mads Emil Madsen til gengæld er tilbage fra karantæne.

Karantæner:

Randers FC: Norman Campbell
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Randers FC: (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Björkengren, Rømer – Mahmoud, Greve, Nordli – Toure

AGF: (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Akoto – Beijmo, Anderson, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen

Dom:

AGF har vist storform i årets to første kampe mod hold fra bunden af rækken. Nu er spørgsmålet så, om de også kan levere varen mod et af holdene fra den øverste del af rækken?

Der er tradition for jævnbyrdige kampe, når Randers og AGF ramler sammen til østjysk derby med fire uafgjorte i de seneste syv indbyrdes opgør, og endnu en tæt affære virker sandsynlig fredag på det ikke alt for prangende græstæppe på Cepheus Park.

Uwe Rösler har endnu første nederlag til gode mod lokalrivalerne og ryster nok næppe i bukserne efter at have set Randers to første kampe i 2025.

Jævnbyrdig omgang i vente. 1-0 til AGF.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated februar 9, 2026 05:09 am

Ligatabel:

Seneste resultater





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Rådvild i Rom

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Han kan blive en topspiller for Brøndby

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Højlund med helterolle for Napoli

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Brian Riemer giver råd til storklub

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

‘Det virker fuldstændig gakket!’

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

Til tider virkede han modløs og opgivende

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Viaplay-boss langer ud efter AGF



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Tæt på utrolig kamprekord

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

Spændende OB-nyhed

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Er han den nye Rurik Gislason?

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

Peger på særligt problem for Superligaen

FC Nordsjælland – Sønderjyske

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar