Superliga
Dommer: Jens Maae
Fre 28. feb kl. 19.00
Stream: TV3 Sport
Spilforslag
AGF vinder
Odds 2.45
Odds fra maj 20, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Randers FC:
Efter et fremragende og overraskende efterår kunne Randers fortjent holde vinterferie på Superligaens tredjeplads.
I den tætte topstrid er der dog ikke råd til mange fejltrin, og med kun ét point i 2025’s to første kampe mod FCK og Lyngby, ser situationen pludselig noget anderledes ud for kronjyderne.
Rasmus Bertelsens tropper er lynhurtigt dumpet helt ned på sjettepladsen, hvor de nu er i overhængende fare for at trække nitten i kampen om en plads i mesterskabsspillet.
Der er fortsat to point ned til Silkeborg på syvendepladsen, men Randers slutter grundspillet af med tre ubarmhjertige kampe mod AGF, Brøndby og FC Midtjylland, og bedømt ud fra forårets to første kampe, ligger der ikke nødvendigvis mange point og venter i de kampe.
På nær en udmærket anden halvleg i forårspremieren mod FCK har der nemlig ikke været meget at råbe hurra for, hvis man kigger på det spillemæssige.
Oliver Olsen er tilbage fra karantæne, mens Norman Campbell er ny mand i skammekrogen.
AGF:
I Aarhus er der derimod god grund til tilfredshed, for De Hvii’e har været fyr og flamme i 2025 med to knusende sikre sejre på 4-1 og 4-0 over Sønderjyske og AaB.
Jovel, de flotte sejre er måske kommet på en halvbillig baggrund mod to af rækkens bundhold, men det skal ikke tage noget fra AGF, som er kommet ud til det nye år med fornyet energi og flot fodbold.
Gode, gamle Patrick Mortensen er løbet med overskrifterne med hele fem scoringer i to kampe, mens Mikael Anderson ligeledes har vist sig flot frem med to mål og tre oplæg.
De flotte præstationer leder tankerne hen på AGF’s fremragende periode i starten af efterårssæsonen, hvor de i august snuppede fem sejre på stribe.
Den sejsstime er der udmærkede forudsætninger for at tangere i grundspillets tre sidste kampe, som byder på forholdvis overkommelige modstand fra Randers, Viborg og Vejle.
Placeringen i mesterskabsspillet virker ikke til at komme i fare, men det helt store spørgsmål er, om Uwe Röslers tropper også kan spille en rolle i guldkampen?
Jacob Andersen og Kevin Yakob er ude med skader, mens Mads Emil Madsen til gengæld er tilbage fra karantæne.
Karantæner:
Randers FC: Norman Campbell
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC: (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Björkengren, Rømer – Mahmoud, Greve, Nordli – Toure
AGF: (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Akoto – Beijmo, Anderson, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen
Dom:
AGF har vist storform i årets to første kampe mod hold fra bunden af rækken. Nu er spørgsmålet så, om de også kan levere varen mod et af holdene fra den øverste del af rækken?
Der er tradition for jævnbyrdige kampe, når Randers og AGF ramler sammen til østjysk derby med fire uafgjorte i de seneste syv indbyrdes opgør, og endnu en tæt affære virker sandsynlig fredag på det ikke alt for prangende græstæppe på Cepheus Park.
Uwe Rösler har endnu første nederlag til gode mod lokalrivalerne og ryster nok næppe i bukserne efter at have set Randers to første kampe i 2025.
Jævnbyrdig omgang i vente. 1-0 til AGF.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated maj 20, 2026 02:09 am
Ligatabel:
Seneste resultater
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
NYHEDER
Napoli-chok på vej
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Fortryder FC Barcelona-transfer
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
Færdig: Nu er han rejst til København
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
OPTAKT