Superliga-klubben Randers FC tog fredag hul på første testkamp frem mod forårssæsonen i dansk fodbolds bedste række, og mens meget lige nu handler om, hvorvidt Thomas Thomasberg bliver i klubben, er resten af klubben ikke gået i stå.
Randers FC bekræftede over for tipsbladet.dk i efteråret, at man havde interesse i at se nærmere på 18-årige Prince Kwabena Adu. Og fredag var han i kamp for Randers FC – det skriver Randers Amtsavis.
Tidligere har angriberen været på The Guardians liste over de største talenter i verden, hvilket siger noget om, at der på et tidspunkt var pæne forventninger til ham, og han er tilmed uden kontrakt lige nu, så klubben kan frit teste ham.
Den 18-årige frontløber kommer dog fra en længerevarende skadespause, da han i februar sidste år ødelagde menisken i det ene knæ. Så han er ved at bygge på igen efter skaden og får ifølge Randers Amtsavis nogle uger endnu til at vise sig frem.
– Det var ganske fint, uden at han brændte banen af. Han kom i nogle fine situationer, mens det andre gange gik for langsomt. Der er noget fart og fysik i ham, og vi har set på træningsbanen, at han afslutter ganske habilt, siger Thomas Thomasberg til Randers Amtsavis om spilleren.
Prince Kwabena Adu og Randers-holdet endte med at vinde testkampen fredag mod Hobro IK med 3-0 efter scoringer fra Filip Bundgaard, Tosin Kehinde og Simon Graves.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
OPTAKT
Bayern – PSG
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
AGF køber dansk profil
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Tv-vært stopper på Viaplay
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
