Superliga-klubben Randers FC tog fredag hul på første testkamp frem mod forårssæsonen i dansk fodbolds bedste række, og mens meget lige nu handler om, hvorvidt Thomas Thomasberg bliver i klubben, er resten af klubben ikke gået i stå.
Randers FC bekræftede over for tipsbladet.dk i efteråret, at man havde interesse i at se nærmere på 18-årige Prince Kwabena Adu. Og fredag var han i kamp for Randers FC – det skriver Randers Amtsavis.
Tidligere har angriberen været på The Guardians liste over de største talenter i verden, hvilket siger noget om, at der på et tidspunkt var pæne forventninger til ham, og han er tilmed uden kontrakt lige nu, så klubben kan frit teste ham.
Den 18-årige frontløber kommer dog fra en længerevarende skadespause, da han i februar sidste år ødelagde menisken i det ene knæ. Så han er ved at bygge på igen efter skaden og får ifølge Randers Amtsavis nogle uger endnu til at vise sig frem.
– Det var ganske fint, uden at han brændte banen af. Han kom i nogle fine situationer, mens det andre gange gik for langsomt. Der er noget fart og fysik i ham, og vi har set på træningsbanen, at han afslutter ganske habilt, siger Thomas Thomasberg til Randers Amtsavis om spilleren.
Prince Kwabena Adu og Randers-holdet endte med at vinde testkampen fredag mod Hobro IK med 3-0 efter scoringer fra Filip Bundgaard, Tosin Kehinde og Simon Graves.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Transferbombe på vej
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
OPTAKT
Colombia – Portugal
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
NYHEDER
