Superliga-klubben Randers FC tog fredag hul på første testkamp frem mod forårssæsonen i dansk fodbolds bedste række, og mens meget lige nu handler om, hvorvidt Thomas Thomasberg bliver i klubben, er resten af klubben ikke gået i stå.
Randers FC bekræftede over for tipsbladet.dk i efteråret, at man havde interesse i at se nærmere på 18-årige Prince Kwabena Adu. Og fredag var han i kamp for Randers FC – det skriver Randers Amtsavis.
Tidligere har angriberen været på The Guardians liste over de største talenter i verden, hvilket siger noget om, at der på et tidspunkt var pæne forventninger til ham, og han er tilmed uden kontrakt lige nu, så klubben kan frit teste ham.
Den 18-årige frontløber kommer dog fra en længerevarende skadespause, da han i februar sidste år ødelagde menisken i det ene knæ. Så han er ved at bygge på igen efter skaden og får ifølge Randers Amtsavis nogle uger endnu til at vise sig frem.
– Det var ganske fint, uden at han brændte banen af. Han kom i nogle fine situationer, mens det andre gange gik for langsomt. Der er noget fart og fysik i ham, og vi har set på træningsbanen, at han afslutter ganske habilt, siger Thomas Thomasberg til Randers Amtsavis om spilleren.
Prince Kwabena Adu og Randers-holdet endte med at vinde testkampen fredag mod Hobro IK med 3-0 efter scoringer fra Filip Bundgaard, Tosin Kehinde og Simon Graves.
LIVE
LIVE: Han kunne have ændret Man Utds plan
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
NYHEDER
