Slog AGF ud: Randers i finalen mod SønderjyskE

SønderjyskE venter i pokalfinalen for Randers FC, der avancerede efter samlet sejr over AGF.



Randers FC sikrede torsdag en plads i årets pokalfinale, da 1-1 hjemme mod AGF viste sig nok til at sikre en samlet sejr på 3-1 i semifinalerne.

Kronjyderne gik nemlig ind til opgøret med en 2-0-føring fra det første opgør, og da AGF trods en 1-0-føring undervejs ikke formåede at komme tilbage, kan Randers nu se frem til at spille finale på AGF’s hjemmebane i Aarhus 13. maj.

Her venter den forsvarende pokalvinder, Sønderjyske, som tidligere torsdag spillede sig i finalen for andet år i træk efter en samlet 3-2-sejr over FC Midtjylland.

En ekstra fjer i hatten for Randers var, at holdet med det uafgjorte resultat udbyggede den ubesejrede stime mod AGF til 16 kampe.

AGF skulle ud og jage fra start, hvis holdet ville gøre sig forhåbningerne om en finale på hjemmebane, og gæsterne fik da også lagt et godt tryk.

Især over venstresiden var aarhusianerne pågående, og lidt over halvvejs i første halvleg headede angriber Patrick Mortensen et hjørnespark i kassen fra samme side.

AGF fortsatte herefter de gode takter, men stik mod spil og chancer var det Randers, der kunne juble kort før pausen.

Her udnyttede østrigske Marvin Egho en skidt returbold fra AGF’s polske keeper, Kamil Grabara, og sendte Randers på 1-1 i kampen og 3-1 samlet.

Den udligning virkede til at have taget lidt af pusten ud af AGF, som efter pausen ikke var ligeså nærgående.

Faktisk var Randers’ Mathias Greve tæt på at lukke kampen endeligt efter 69 minutter, men Grabara gjorde lidt af skaden fra første halvleg god igen med en flot fodparade.

Det sidste AGF-pres udeblev i resten af kampen, og dermed kan Randers FC se frem til klubbens bare tredje pokalfinale nogensinde.

/ritzau/






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Superliga-træner tilknytter agent

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer lover: De får debut

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Uventet skifte?

Vender tilbage til skærmen

Fatter intet af Brøndby-bombe

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Premier League-dansker skal have ny manager

Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!