Randers FC sikrede torsdag en plads i årets pokalfinale, da 1-1 hjemme mod AGF viste sig nok til at sikre en samlet sejr på 3-1 i semifinalerne.
Kronjyderne gik nemlig ind til opgøret med en 2-0-føring fra det første opgør, og da AGF trods en 1-0-føring undervejs ikke formåede at komme tilbage, kan Randers nu se frem til at spille finale på AGF’s hjemmebane i Aarhus 13. maj.
Her venter den forsvarende pokalvinder, Sønderjyske, som tidligere torsdag spillede sig i finalen for andet år i træk efter en samlet 3-2-sejr over FC Midtjylland.
En ekstra fjer i hatten for Randers var, at holdet med det uafgjorte resultat udbyggede den ubesejrede stime mod AGF til 16 kampe.
AGF skulle ud og jage fra start, hvis holdet ville gøre sig forhåbningerne om en finale på hjemmebane, og gæsterne fik da også lagt et godt tryk.
Især over venstresiden var aarhusianerne pågående, og lidt over halvvejs i første halvleg headede angriber Patrick Mortensen et hjørnespark i kassen fra samme side.
AGF fortsatte herefter de gode takter, men stik mod spil og chancer var det Randers, der kunne juble kort før pausen.
Her udnyttede østrigske Marvin Egho en skidt returbold fra AGF’s polske keeper, Kamil Grabara, og sendte Randers på 1-1 i kampen og 3-1 samlet.
Den udligning virkede til at have taget lidt af pusten ud af AGF, som efter pausen ikke var ligeså nærgående.
Faktisk var Randers’ Mathias Greve tæt på at lukke kampen endeligt efter 69 minutter, men Grabara gjorde lidt af skaden fra første halvleg god igen med en flot fodparade.
Det sidste AGF-pres udeblev i resten af kampen, og dermed kan Randers FC se frem til klubbens bare tredje pokalfinale nogensinde.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Arsenal-træner er rasende
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
AVIS
