Randers FC sikrede torsdag en plads i årets pokalfinale, da 1-1 hjemme mod AGF viste sig nok til at sikre en samlet sejr på 3-1 i semifinalerne.
Kronjyderne gik nemlig ind til opgøret med en 2-0-føring fra det første opgør, og da AGF trods en 1-0-føring undervejs ikke formåede at komme tilbage, kan Randers nu se frem til at spille finale på AGF’s hjemmebane i Aarhus 13. maj.
Her venter den forsvarende pokalvinder, Sønderjyske, som tidligere torsdag spillede sig i finalen for andet år i træk efter en samlet 3-2-sejr over FC Midtjylland.
En ekstra fjer i hatten for Randers var, at holdet med det uafgjorte resultat udbyggede den ubesejrede stime mod AGF til 16 kampe.
AGF skulle ud og jage fra start, hvis holdet ville gøre sig forhåbningerne om en finale på hjemmebane, og gæsterne fik da også lagt et godt tryk.
Især over venstresiden var aarhusianerne pågående, og lidt over halvvejs i første halvleg headede angriber Patrick Mortensen et hjørnespark i kassen fra samme side.
AGF fortsatte herefter de gode takter, men stik mod spil og chancer var det Randers, der kunne juble kort før pausen.
Her udnyttede østrigske Marvin Egho en skidt returbold fra AGF’s polske keeper, Kamil Grabara, og sendte Randers på 1-1 i kampen og 3-1 samlet.
Den udligning virkede til at have taget lidt af pusten ud af AGF, som efter pausen ikke var ligeså nærgående.
Faktisk var Randers’ Mathias Greve tæt på at lukke kampen endeligt efter 69 minutter, men Grabara gjorde lidt af skaden fra første halvleg god igen med en flot fodparade.
Det sidste AGF-pres udeblev i resten af kampen, og dermed kan Randers FC se frem til klubbens bare tredje pokalfinale nogensinde.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tre AGF-talenter hædret
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Snart kan det give rødt kort
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
Brian Riemer peger på tre årsager
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
