Randers FC sikrede sig tre nye point, da de fredag aften slog OB på hjemmebane i Superligaen, og dermed byggede kronjyderne videre på deres flotte sejr over FC København tidligere på ugen.
Fredagens kamp var ellers ikke en kamp med meget flot fodboldspil, mener Vito Hammershøy-Mistrati fra Randers FC. I stedet vandt de bolden med hårdt arbejde mod et OB-mandskab, der ikke var på toppen.
– Jeg synes, vi vil det mest. Vi knokler røven ud af bukserne, og OB virker lidt modløse. Vi spiller ikke smuk fodbold, men det er også snart december, så det er der måske ikke så meget plads til, men vi knokler og giver alt, hvad vi har, siger Vito Hammershøy-Mistrati til TV3 Sport efter kampen.
Randers FC kom foran knap ti minutter før pausen, men ifølge midtbanespilleren var der ikke meget glæde at spore hos cheftræner Thomas Thomasberg i pausen.
– Hvis jeg skal være helt ærlig, giver han os en kæmpe skideballe. Vi kommer ind i omklædningsrummet og der er okay stemning, og så kommer han ind og sviner os til. Det tror jeg egentlig var meget godt, for vi kommer ud til anden halvleg og presser på for det andet mål. Det kunne godt have været en anden halvleg, hvor vi ville prøve at forsvare den. Det var godt arbejde af ham, griner Vito Hammershøy-Mistrati.
Med sejren over OB kravler Randers FC over fynboerne i Superligaen og op på ottendepladsen. De har imidlertid blot ét point op til Vejle Boldklub på sjettepladsen.
LIVE
LIVE: OB-angriber helt ude af truppen
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
DAGENS SPILFORSLAG
Kedeligt kryds i betydningsløs kamp
OPTAKT
Randers FC – OB
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
EKSKLUSIVT
