Rangers og Frankfurt er klar til EL-finale

Rangers ordnede RB Leipzig på hjemmebane, mens Frankfurt gjorde det af med West Ham i EL-semifinalerne.



Sæsonens Europa League-finale i fodbold bliver et opgør mellem skotske Rangers FC og tyske Eintracht Frankfurt.

Det står klart efter torsdagens retursemifinaler i Europas næstbedste klubturnering.

Her formåede Rangers at vinde 3-1 hjemme over RB Leipzig, og dermed avancerer Rangers med samlet 4-3. Samtidig vandt Eintracht Frankfurt med 1-0 hjemme over West Ham og avancerer med samlet 3-1.

Europa League-finalen bliver spillet på Ramon Sanchez Pizjuan i Sevilla onsdag 18. maj. Vinderen af opgøret bliver belønnet med en plads i Champions Leagues gruppespil i næste sæson.

Mest spænding var der i Glasgow, hvor der blev bidt negle helt frem til det sidste fløjt. Yussuf Poulsen startede i front for Leipzig, men danskeren spillede ikke sin bedste kamp og blev pillet ud de sidste ti minutter, da Leipzig forgæves jagtede en udligning.

Rangers gik ind til hjemmekampen mod RB Leipzig som underdogs og havde samtidig tabt den første semifinale med 0-1 i Tyskland.

Det blev dog vendt på hovedet i løbet af en periode på fem minutter midt i første halvleg.

Først blev James Tavernier spillet fri bagest i feltet, så han ikke kunne undgå at score i et tomt mål, og dernæst gjorde Glen Kamara det til 2-0 med et skud fra kanten af feltet.

Også i anden halvleg faldt der to mål, et til hvert hold.

Efter 70 minutters spil diskede 40-årige Allan McGregor op med en pragtredning, men mindre end et minut senere måtte han alligevel hive bolden ud af nettet. Christopher Nkunku helflugtede bolden i mål til 1-2, og dermed var den samlede stilling 2-2.

Ti minutter senere kom Rangers så atter i front. Efter lidt kaos i Leipzig-feltet kunne John Lundstram til sidst sparke bolden i mål og sende Ibrox i ekstase.

I 2008 var Rangers i finalen i Uefa Cuppen, forløberen for Europa League, men tabte til russiske Zenit.

I Frankfurt kom der aldrig stor spænding torsdag aften.

Hjemmeholdet var uden en skadet Jesper Lindstrøm, og allerede efter få minutters spil blev Frankfurt ramt af endnu en skade, så forsvarskrumtappen Martin Hinteregger måtte lade sig udskifte.

Det fik dog aldrig nogen stor betydning, for vilkårene blev alligevel gunstige for Frankfurt efter et kvarters spil. Her rev West Hams Aaron Cresswell nordmanden Jens Petter Hauge ned som sidste markspiller, og så måtte Cresswell gå tidligt i bad.

Under ti minutter senere gjorde Rafael Borre det så til 1-0, efter at han klogt løb sig fri i feltet og sparkede bolden i mål.

Med en samlet 3-1-føring og en mand i overtal kunne Frankfurt roligt kontrollere resten af kampen og sikre finalebilletten hjemme på et propfyldt og højlydt stadion.

Udsigten til europæisk exit var med til at frustrere West Ham-manager David Moyes så meget, at hans iltre temperament kostede ham et rødt kort ude på bænken med lidt over ti minutter tilbage af opgøret.

I 1980 vandt Eintracht Frankfurt Uefa Cuppen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Riemer reagerer på stor landsholdschok

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Nedtur for Højlund og Napoli

Fyrer landstræner to måneder før VM



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Her spiller Lasse Schöne i dag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

‘Så brænder hele København ned’

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Fik blackout på Brøndby Stadion

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Steve Cooper storroser stjerne



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ringet op af Brøndby-træner

Det er aldrig sket før

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Kan koste Brøndby flere millioner

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

OB siger farvel til seks spillere

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Nu klager FC Barcelona igen

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Chelsea – Manchester United

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Fifa kritiserer transportpriser under

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig