Rangers og Frankfurt er klar til EL-finale

Rangers ordnede RB Leipzig på hjemmebane, mens Frankfurt gjorde det af med West Ham i EL-semifinalerne.



Sæsonens Europa League-finale i fodbold bliver et opgør mellem skotske Rangers FC og tyske Eintracht Frankfurt.

Det står klart efter torsdagens retursemifinaler i Europas næstbedste klubturnering.

Her formåede Rangers at vinde 3-1 hjemme over RB Leipzig, og dermed avancerer Rangers med samlet 4-3. Samtidig vandt Eintracht Frankfurt med 1-0 hjemme over West Ham og avancerer med samlet 3-1.

Europa League-finalen bliver spillet på Ramon Sanchez Pizjuan i Sevilla onsdag 18. maj. Vinderen af opgøret bliver belønnet med en plads i Champions Leagues gruppespil i næste sæson.

Mest spænding var der i Glasgow, hvor der blev bidt negle helt frem til det sidste fløjt. Yussuf Poulsen startede i front for Leipzig, men danskeren spillede ikke sin bedste kamp og blev pillet ud de sidste ti minutter, da Leipzig forgæves jagtede en udligning.

Rangers gik ind til hjemmekampen mod RB Leipzig som underdogs og havde samtidig tabt den første semifinale med 0-1 i Tyskland.

Det blev dog vendt på hovedet i løbet af en periode på fem minutter midt i første halvleg.

Først blev James Tavernier spillet fri bagest i feltet, så han ikke kunne undgå at score i et tomt mål, og dernæst gjorde Glen Kamara det til 2-0 med et skud fra kanten af feltet.

Også i anden halvleg faldt der to mål, et til hvert hold.

Efter 70 minutters spil diskede 40-årige Allan McGregor op med en pragtredning, men mindre end et minut senere måtte han alligevel hive bolden ud af nettet. Christopher Nkunku helflugtede bolden i mål til 1-2, og dermed var den samlede stilling 2-2.

Ti minutter senere kom Rangers så atter i front. Efter lidt kaos i Leipzig-feltet kunne John Lundstram til sidst sparke bolden i mål og sende Ibrox i ekstase.

I 2008 var Rangers i finalen i Uefa Cuppen, forløberen for Europa League, men tabte til russiske Zenit.

I Frankfurt kom der aldrig stor spænding torsdag aften.

Hjemmeholdet var uden en skadet Jesper Lindstrøm, og allerede efter få minutters spil blev Frankfurt ramt af endnu en skade, så forsvarskrumtappen Martin Hinteregger måtte lade sig udskifte.

Det fik dog aldrig nogen stor betydning, for vilkårene blev alligevel gunstige for Frankfurt efter et kvarters spil. Her rev West Hams Aaron Cresswell nordmanden Jens Petter Hauge ned som sidste markspiller, og så måtte Cresswell gå tidligt i bad.

Under ti minutter senere gjorde Rafael Borre det så til 1-0, efter at han klogt løb sig fri i feltet og sparkede bolden i mål.

Med en samlet 3-1-føring og en mand i overtal kunne Frankfurt roligt kontrollere resten af kampen og sikre finalebilletten hjemme på et propfyldt og højlydt stadion.

Udsigten til europæisk exit var med til at frustrere West Ham-manager David Moyes så meget, at hans iltre temperament kostede ham et rødt kort ude på bænken med lidt over ti minutter tilbage af opgøret.

I 1980 vandt Eintracht Frankfurt Uefa Cuppen.

/ritzau/





Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser




LIVE

TransferLIVE: Celtic jagter dansk bomber

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

FC København er uden Andreas Cornelius

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

Vil væk fra Brøndby

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Transferudmelding fra Vallys

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Storklub har taget kontakt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’

Henter Kamil Wilczek

AaB-angriber på vej til Serie A

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

– Han er bare ren verdensklasse!

Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub

Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op

Como pokalprygler Fiorentina i Firenze

Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’

Cooper med kontant transfermelding

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

– Han leder efter et sted at eksplodere