Sæsonens Europa League-finale i fodbold bliver et opgør mellem skotske Rangers FC og tyske Eintracht Frankfurt.
Det står klart efter torsdagens retursemifinaler i Europas næstbedste klubturnering.
Her formåede Rangers at vinde 3-1 hjemme over RB Leipzig, og dermed avancerer Rangers med samlet 4-3. Samtidig vandt Eintracht Frankfurt med 1-0 hjemme over West Ham og avancerer med samlet 3-1.
Europa League-finalen bliver spillet på Ramon Sanchez Pizjuan i Sevilla onsdag 18. maj. Vinderen af opgøret bliver belønnet med en plads i Champions Leagues gruppespil i næste sæson.
Mest spænding var der i Glasgow, hvor der blev bidt negle helt frem til det sidste fløjt. Yussuf Poulsen startede i front for Leipzig, men danskeren spillede ikke sin bedste kamp og blev pillet ud de sidste ti minutter, da Leipzig forgæves jagtede en udligning.
Rangers gik ind til hjemmekampen mod RB Leipzig som underdogs og havde samtidig tabt den første semifinale med 0-1 i Tyskland.
Det blev dog vendt på hovedet i løbet af en periode på fem minutter midt i første halvleg.
Først blev James Tavernier spillet fri bagest i feltet, så han ikke kunne undgå at score i et tomt mål, og dernæst gjorde Glen Kamara det til 2-0 med et skud fra kanten af feltet.
Også i anden halvleg faldt der to mål, et til hvert hold.
Efter 70 minutters spil diskede 40-årige Allan McGregor op med en pragtredning, men mindre end et minut senere måtte han alligevel hive bolden ud af nettet. Christopher Nkunku helflugtede bolden i mål til 1-2, og dermed var den samlede stilling 2-2.
Ti minutter senere kom Rangers så atter i front. Efter lidt kaos i Leipzig-feltet kunne John Lundstram til sidst sparke bolden i mål og sende Ibrox i ekstase.
I 2008 var Rangers i finalen i Uefa Cuppen, forløberen for Europa League, men tabte til russiske Zenit.
I Frankfurt kom der aldrig stor spænding torsdag aften.
Hjemmeholdet var uden en skadet Jesper Lindstrøm, og allerede efter få minutters spil blev Frankfurt ramt af endnu en skade, så forsvarskrumtappen Martin Hinteregger måtte lade sig udskifte.
Det fik dog aldrig nogen stor betydning, for vilkårene blev alligevel gunstige for Frankfurt efter et kvarters spil. Her rev West Hams Aaron Cresswell nordmanden Jens Petter Hauge ned som sidste markspiller, og så måtte Cresswell gå tidligt i bad.
Under ti minutter senere gjorde Rafael Borre det så til 1-0, efter at han klogt løb sig fri i feltet og sparkede bolden i mål.
Med en samlet 3-1-føring og en mand i overtal kunne Frankfurt roligt kontrollere resten af kampen og sikre finalebilletten hjemme på et propfyldt og højlydt stadion.
Udsigten til europæisk exit var med til at frustrere West Ham-manager David Moyes så meget, at hans iltre temperament kostede ham et rødt kort ude på bænken med lidt over ti minutter tilbage af opgøret.
I 1980 vandt Eintracht Frankfurt Uefa Cuppen.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
HELT VILDT
Hold da op – den er helt gal
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
Forlænger med to Superliga-talenter
City-ejer sælger klub
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
Supercomputer: Værste nogensinde!
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT
