Rasmus Jönsson er tilbage i barndomsklubben Helsingborgs IF efter fem sæsoner i dansk fodbold. Det halve årti var en blandet pose bolsjer for svenskerens vedkommende. Det gik overordnet godt i AaB, som han repræsenterede i tre år, mens de seneste to sæsoner i OB var skuffende med en lille opblomstring i foråret 2017.
Særligt sidste sæson var en stor nedtur for Rasmus Jönsson, der ikke formåede at score et eneste mål for fynboerne. OB hentede svenskeren i 2016 som en stor profil, og han hævede en løn derefter.
Nu forklarer Helsingborg-spilleren, at det ikke altid var lige let at komme op af sengen om morgenen og tage til træning.
– Jeg har haft nogle år, hvor jeg har savnet lidt af glæden ved fodbold. Jeg skal finde den igen. Jeg havde et rigtig godt forår i 2017, og jeg så meget frem til den kommende sæson, men det startede halvskidt, og siden fik jeg problemer med knæet, som gjorde, jeg var ude i fire-fem uger, og så kom jeg ikke rigtig i form.
– Efterfølgende stod det hurtig klart, at vi ikke skulle spille mesterskabsspil, og både klubben og jeg vidste, vi ikke ville fortsætte samarbejdet efter sommerferien, så jeg forstod godt, de ville satse på andre spillere, siger Rasmus Jönsson til Fotbollskanalen.
Han fastslår samtidig, at han ikke var tilhænger af at spille på kanten, som han gjorde en del i OB.
– Det var også en vigtig faktor for mig. Jeg føler ikke, jeg blev brugt rigtigt. Man får ikke det bedste ud af mig ved at placere mig på kanten. Det er også lidt af grunden til, jeg har valgt HIF. De har sagt, at jeg får en mere central rolle som 10’er eller angriber, lyder det fra den tidligere OB-spiller.
Rasmus Jönsson har skrevet kontrakt med Helsingborgs IF for resten af 2018.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
EKSKLUSIVT
– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TOPNYHED
