Rasmus Jönsson: Har savnet fodboldglæden de seneste par år

Rasmus Jönsson fortæller, at han mistede lidt af fodboldglæden i OB, og at fynboerne brugte ham på en forkert position.



Rasmus Jönsson er tilbage i barndomsklubben Helsingborgs IF efter fem sæsoner i dansk fodbold. Det halve årti var en blandet pose bolsjer for svenskerens vedkommende. Det gik overordnet godt i AaB, som han repræsenterede i tre år, mens de seneste to sæsoner i OB var skuffende med en lille opblomstring i foråret 2017.

Særligt sidste sæson var en stor nedtur for Rasmus Jönsson, der ikke formåede at score et eneste mål for fynboerne. OB hentede svenskeren i 2016 som en stor profil, og han hævede en løn derefter.

Nu forklarer Helsingborg-spilleren, at det ikke altid var lige let at komme op af sengen om morgenen og tage til træning.

– Jeg har haft nogle år, hvor jeg har savnet lidt af glæden ved fodbold. Jeg skal finde den igen. Jeg havde et rigtig godt forår i 2017, og jeg så meget frem til den kommende sæson, men det startede halvskidt, og siden fik jeg problemer med knæet, som gjorde, jeg var ude i fire-fem uger, og så kom jeg ikke rigtig i form.

– Efterfølgende stod det hurtig klart, at vi ikke skulle spille mesterskabsspil, og både klubben og jeg vidste, vi ikke ville fortsætte samarbejdet efter sommerferien, så jeg forstod godt, de ville satse på andre spillere, siger Rasmus Jönsson til Fotbollskanalen.

Han fastslår samtidig, at han ikke var tilhænger af at spille på kanten, som han gjorde en del i OB.

– Det var også en vigtig faktor for mig. Jeg føler ikke, jeg blev brugt rigtigt. Man får ikke det bedste ud af mig ved at placere mig på kanten. Det er også lidt af grunden til, jeg har valgt HIF. De har sagt, at jeg får en mere central rolle som 10’er eller angriber, lyder det fra den tidligere OB-spiller.

Rasmus Jönsson har skrevet kontrakt med Helsingborgs IF for resten af 2018.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Brøndby IF – AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Iran kommer med krav før VM

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

City holder liv i mesterskabsdrømmen

FC København sælger Nathan Trott

Hjulmand og co. taber stort skridt

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Ruben Amorim favorit til dette job



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Monstersalg: FC København-boss jubler

Silkeborg IF – FC København

Atletico Madrid interesseret i dansker

De er tilbage i Superligaen

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Rygtes til topklubber – nu svarer dansk sportschef