Rasmus Thelander skal på jagt efter en ny klub.
Det står klart, efter Silkeborg IF tidligere onsdag offentliggjorde, at parterne ikke fortsætter det samarbejde, som strakte sig på en kort kontrakt henover efteråret.
Sådan var planen mere eller mindre fra start af, fortæller Rasmus Thelander til Tipsbladet.
– Jeg og Silkeborg var klar over, at det ville være en kort aftale. Nu får de to spillere tilbage, så derfor gav det mening for alle parter, at det blev en kort kontrakt. Jeg står et godt sted med en åben fremtid, siger Rasmus Thelander.
Silkeborg IF har manglet forsvarstalentet Alexander Busch og svenske Pontus Rödin på grund af skader, men de nærmer sig et comeback. Derfor gav det mening, at Rasmus Thelander løste et akut hul i Kent Nielsens forsvar.
Et skifte med udbytte for begge parter, og nu står forsvarsklippen efter 12 kampe som Silkeborg-spiller et godt sted.
– Jeg er spændt på, hvad det næste bliver. Jeg har prøvet at være kontraktfri et par gange før, så jeg ved også, det kræver tålmodighed. Jeg er spændt på, hvad fremtiden bringer.
Rasmus Thelander har også allerede et møde i bogen med sin agent, hvor man vil drøfte fremtidsplanerne.
– Jeg skal runde af med min agent nu her, og jeg har da hørt, at der er nogle ting i gang. Jeg kender dog ikke alle detaljerne endnu.
Nu har Rasmus Thelander dog sat lyd på telefonen og er klar til at lytte til, hvad der måtte komme.
– Jeg er meget åben. Det kan sagtens være et udlandsophold, men det kan også godt være herhjemme i Superligaen. Det afhænger meget af den enkelte klub og projektet.
Sikkert er det, at den 33-årige stopper holder ferie henover jul og nytår, hvorefter han vil holde sig i gang og træne med Silkeborg IF – klubben starter op igen 8. januar.
– Jeg har nydt tiden i Silkeborg og mødt ind hver dag i en velfungerende klub. Det har været forholdsvist let at falde ind, og nu kender jeg også Kent (Nielsen, red.). For så kort en periode har det været positivt og et ophold, jeg vil se tilbage på med glæde.
Rasmus Thelander var fast mand i ni Superliga-kampe. Det blev også til tre pokaloptrædener.
LIVE
LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
Dansk træner vinder stor pris
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE