Thelander på klubjagt: Spændt på det næste

Rasmus Thelander skal på klubjagt, da aftalen med Silkeborg IF ikke bliver forlænget. Tipsbladet har talt med centerforsvareren om fremtiden.



Rasmus Thelander skal på jagt efter en ny klub.

Det står klart, efter Silkeborg IF tidligere onsdag offentliggjorde, at parterne ikke fortsætter det samarbejde, som strakte sig på en kort kontrakt henover efteråret.

Sådan var planen mere eller mindre fra start af, fortæller Rasmus Thelander til Tipsbladet.

– Jeg og Silkeborg var klar over, at det ville være en kort aftale. Nu får de to spillere tilbage, så derfor gav det mening for alle parter, at det blev en kort kontrakt. Jeg står et godt sted med en åben fremtid, siger Rasmus Thelander.

Silkeborg IF har manglet forsvarstalentet Alexander Busch og svenske Pontus Rödin på grund af skader, men de nærmer sig et comeback. Derfor gav det mening, at Rasmus Thelander løste et akut hul i Kent Nielsens forsvar.

Et skifte med udbytte for begge parter, og nu står forsvarsklippen efter 12 kampe som Silkeborg-spiller et godt sted.

– Jeg er spændt på, hvad det næste bliver. Jeg har prøvet at være kontraktfri et par gange før, så jeg ved også, det kræver tålmodighed. Jeg er spændt på, hvad fremtiden bringer.

Rasmus Thelander har også allerede et møde i bogen med sin agent, hvor man vil drøfte fremtidsplanerne.

– Jeg skal runde af med min agent nu her, og jeg har da hørt, at der er nogle ting i gang. Jeg kender dog ikke alle detaljerne endnu.

Nu har Rasmus Thelander dog sat lyd på telefonen og er klar til at lytte til, hvad der måtte komme.

– Jeg er meget åben. Det kan sagtens være et udlandsophold, men det kan også godt være herhjemme i Superligaen. Det afhænger meget af den enkelte klub og projektet.

Sikkert er det, at den 33-årige stopper holder ferie henover jul og nytår, hvorefter han vil holde sig i gang og træne med Silkeborg IF – klubben starter op igen 8. januar.

– Jeg har nydt tiden i Silkeborg og mødt ind hver dag i en velfungerende klub. Det har været forholdsvist let at falde ind, og nu kender jeg også Kent (Nielsen, red.). For så kort en periode har det været positivt og et ophold, jeg vil se tilbage på med glæde.

Rasmus Thelander var fast mand i ni Superliga-kampe. Det blev også til tre pokaloptrædener.







LIVE

TransferLIVE: Katastrofe for Viborg

Transferbombe i Manchester United

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

De har spurgt på Gustav Isaksen

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

FC København-transfer bremses af denne årsag

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Melder ud om Mbappé

Maxsø træner med i Brøndby

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Frankrig – Spanien

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afslører kæmpe VM-chok

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Så meget kræver Ajax for Gaaei

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan