Rasmus Thelander skal pĂĄ jagt efter en ny klub.
Det står klart, efter Silkeborg IF tidligere onsdag offentliggjorde, at parterne ikke fortsætter det samarbejde, som strakte sig på en kort kontrakt henover efteråret.
Sådan var planen mere eller mindre fra start af, fortæller Rasmus Thelander til Tipsbladet.
– Jeg og Silkeborg var klar over, at det ville være en kort aftale. Nu får de to spillere tilbage, så derfor gav det mening for alle parter, at det blev en kort kontrakt. Jeg står et godt sted med en åben fremtid, siger Rasmus Thelander.
Silkeborg IF har manglet forsvarstalentet Alexander Busch og svenske Pontus Rödin på grund af skader, men de nærmer sig et comeback. Derfor gav det mening, at Rasmus Thelander løste et akut hul i Kent Nielsens forsvar.
Et skifte med udbytte for begge parter, og nu stĂĄr forsvarsklippen efter 12 kampe som Silkeborg-spiller et godt sted.
– Jeg er spændt på, hvad det næste bliver. Jeg har prøvet at være kontraktfri et par gange før, så jeg ved også, det kræver tålmodighed. Jeg er spændt på, hvad fremtiden bringer.
Rasmus Thelander har også allerede et møde i bogen med sin agent, hvor man vil drøfte fremtidsplanerne.
– Jeg skal runde af med min agent nu her, og jeg har da hørt, at der er nogle ting i gang. Jeg kender dog ikke alle detaljerne endnu.
Nu har Rasmus Thelander dog sat lyd pĂĄ telefonen og er klar til at lytte til, hvad der mĂĄtte komme.
– Jeg er meget åben. Det kan sagtens være et udlandsophold, men det kan også godt være herhjemme i Superligaen. Det afhænger meget af den enkelte klub og projektet.
Sikkert er det, at den 33-årige stopper holder ferie henover jul og nytår, hvorefter han vil holde sig i gang og træne med Silkeborg IF – klubben starter op igen 8. januar.
– Jeg har nydt tiden i Silkeborg og mødt ind hver dag i en velfungerende klub. Det har været forholdsvist let at falde ind, og nu kender jeg også Kent (Nielsen, red.). For så kort en periode har det været positivt og et ophold, jeg vil se tilbage på med glæde.
Rasmus Thelander var fast mand i ni Superliga-kampe. Det blev også til tre pokaloptrædener.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
BIZART
ForstĂĄr ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE
Forhandler med storklub
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern MĂĽnchen endnu en pokal
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
Reagerer pĂĄ Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
Skylder FCM millioner – kan fĂĄ store konsekvenser
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for StĂĄle
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
EKSKLUSIVT
Vildt forĂĄr i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
TOPNYHED