Thelander på klubjagt: Spændt på det næste

Rasmus Thelander skal på klubjagt, da aftalen med Silkeborg IF ikke bliver forlænget. Tipsbladet har talt med centerforsvareren om fremtiden.



Rasmus Thelander skal på jagt efter en ny klub.

Det står klart, efter Silkeborg IF tidligere onsdag offentliggjorde, at parterne ikke fortsætter det samarbejde, som strakte sig på en kort kontrakt henover efteråret.

Sådan var planen mere eller mindre fra start af, fortæller Rasmus Thelander til Tipsbladet.

– Jeg og Silkeborg var klar over, at det ville være en kort aftale. Nu får de to spillere tilbage, så derfor gav det mening for alle parter, at det blev en kort kontrakt. Jeg står et godt sted med en åben fremtid, siger Rasmus Thelander.

Silkeborg IF har manglet forsvarstalentet Alexander Busch og svenske Pontus Rödin på grund af skader, men de nærmer sig et comeback. Derfor gav det mening, at Rasmus Thelander løste et akut hul i Kent Nielsens forsvar.

Et skifte med udbytte for begge parter, og nu står forsvarsklippen efter 12 kampe som Silkeborg-spiller et godt sted.

– Jeg er spændt på, hvad det næste bliver. Jeg har prøvet at være kontraktfri et par gange før, så jeg ved også, det kræver tålmodighed. Jeg er spændt på, hvad fremtiden bringer.

Rasmus Thelander har også allerede et møde i bogen med sin agent, hvor man vil drøfte fremtidsplanerne.

– Jeg skal runde af med min agent nu her, og jeg har da hørt, at der er nogle ting i gang. Jeg kender dog ikke alle detaljerne endnu.

Nu har Rasmus Thelander dog sat lyd på telefonen og er klar til at lytte til, hvad der måtte komme.

– Jeg er meget åben. Det kan sagtens være et udlandsophold, men det kan også godt være herhjemme i Superligaen. Det afhænger meget af den enkelte klub og projektet.

Sikkert er det, at den 33-årige stopper holder ferie henover jul og nytår, hvorefter han vil holde sig i gang og træne med Silkeborg IF – klubben starter op igen 8. januar.

– Jeg har nydt tiden i Silkeborg og mødt ind hver dag i en velfungerende klub. Det har været forholdsvist let at falde ind, og nu kender jeg også Kent (Nielsen, red.). For så kort en periode har det været positivt og et ophold, jeg vil se tilbage på med glæde.

Rasmus Thelander var fast mand i ni Superliga-kampe. Det blev også til tre pokaloptrædener.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Viborg FF – Brøndby IF

Vejle Boldklub – Silkeborg IF



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC København – OB

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Afslører samtale med Roony Bardghji

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Offentliggøres i dag

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’