Rasmus Thelander skal på jagt efter en ny klub.
Det står klart, efter Silkeborg IF tidligere onsdag offentliggjorde, at parterne ikke fortsætter det samarbejde, som strakte sig på en kort kontrakt henover efteråret.
Sådan var planen mere eller mindre fra start af, fortæller Rasmus Thelander til Tipsbladet.
– Jeg og Silkeborg var klar over, at det ville være en kort aftale. Nu får de to spillere tilbage, så derfor gav det mening for alle parter, at det blev en kort kontrakt. Jeg står et godt sted med en åben fremtid, siger Rasmus Thelander.
Silkeborg IF har manglet forsvarstalentet Alexander Busch og svenske Pontus Rödin på grund af skader, men de nærmer sig et comeback. Derfor gav det mening, at Rasmus Thelander løste et akut hul i Kent Nielsens forsvar.
Et skifte med udbytte for begge parter, og nu står forsvarsklippen efter 12 kampe som Silkeborg-spiller et godt sted.
– Jeg er spændt på, hvad det næste bliver. Jeg har prøvet at være kontraktfri et par gange før, så jeg ved også, det kræver tålmodighed. Jeg er spændt på, hvad fremtiden bringer.
Rasmus Thelander har også allerede et møde i bogen med sin agent, hvor man vil drøfte fremtidsplanerne.
– Jeg skal runde af med min agent nu her, og jeg har da hørt, at der er nogle ting i gang. Jeg kender dog ikke alle detaljerne endnu.
Nu har Rasmus Thelander dog sat lyd på telefonen og er klar til at lytte til, hvad der måtte komme.
– Jeg er meget åben. Det kan sagtens være et udlandsophold, men det kan også godt være herhjemme i Superligaen. Det afhænger meget af den enkelte klub og projektet.
Sikkert er det, at den 33-årige stopper holder ferie henover jul og nytår, hvorefter han vil holde sig i gang og træne med Silkeborg IF – klubben starter op igen 8. januar.
– Jeg har nydt tiden i Silkeborg og mødt ind hver dag i en velfungerende klub. Det har været forholdsvist let at falde ind, og nu kender jeg også Kent (Nielsen, red.). For så kort en periode har det været positivt og et ophold, jeg vil se tilbage på med glæde.
Rasmus Thelander var fast mand i ni Superliga-kampe. Det blev også til tre pokaloptrædener.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
AVIS
Dansk klub ‘brandvarm’ på Nicolai Larsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
INTERVIEW