Den racisme, som Real Madrids Vinicius Junior angiveligt blev udsat for i Valencia søndag, skal de spanske myndigheder slå ned på.
Sådan lyder det mandag fra Real Madrid, som på sin hjemmeside meddeler, at man har indgivet en klage til statsadvokaturen ovenpå begivenhederne i Valencia.
– Real Madrid viser sin stærkeste afsky og fordømmer begivenhederne, skriver klubben på hjemmesiden.
– Sådanne angreb udgør en hadforbrydelse, hvorfor vi har indgivet en klage til statsadvokaturen, specifikt til anklagemyndigheden mod hadforbrydelser og diskrimination, så de faktiske forhold kan efterforskes.
Mandag eftermiddag skriver nyhedsbureauet AFP, at anklagemyndigheden i Valencia har igangsat en undersøgelse af søndagens begivenheder som en mulig hadforbrydelse.
Den brasilianske stjerneangriber har sæsonen igennem været udsat for racisme fra flere klubbers fans, men på Mestalla i Valencia kogte det for alvor over.
En rasende Vinicius pegede mod og råbte af Valencias fans, mens holdkammerater forsøgte at få ham til at slappe af.
Til sidst kogte det dog over for brasilianeren, som i slutminutterne fik et rødt kort for at slå en modstander, der tog halsgreb på ham under en batalje.
Den brasilianske stjerneangriber sagde efter kampen, at det hverken er “første, anden eller tredje gang. Racisme er normalt i La Liga”.
– Ligaen synes, det er normalt, fodboldforbundet gør det samme, og modstandere opfordrer til det.
Men at ligaen ikke tager affære over for de racistiske tilråb, er ikke rigtigt, mener Javier Tebas, præsident for La Liga.
– Før du kritiserer og fornærmer La Liga, bør du læse op på tingene, Vinicius. Lad ikke dig selv blive manipuleret, og vær sikker på, at du forstår andres kompetencer og det arbejde, vi har lavet sammen, skriver han på Twitter.
Vinicius Junior tog til genmæle på Twitter og svarede præsidenten med, at præsidenten for La Liga endnu en gang angriber “mig på sociale medier i stedet for at kritisere racister”.
– Din ligas image er såret … Jeg er ikke din ven, som du kan snakke om racisme med. Jeg vil have handling og straf, skriver Vinicius.
La Liga har tidligere indgivet klager til domstole over racisme mod Vinicius Junior, skriver The Guardian.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Ståle Solbakken overvejede at sige op
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
TIPSBLADET SPECIAL
