Den racisme, som Real Madrids Vinicius Junior angiveligt blev udsat for i Valencia søndag, skal de spanske myndigheder slå ned på.
Sådan lyder det mandag fra Real Madrid, som på sin hjemmeside meddeler, at man har indgivet en klage til statsadvokaturen ovenpå begivenhederne i Valencia.
– Real Madrid viser sin stærkeste afsky og fordømmer begivenhederne, skriver klubben på hjemmesiden.
– Sådanne angreb udgør en hadforbrydelse, hvorfor vi har indgivet en klage til statsadvokaturen, specifikt til anklagemyndigheden mod hadforbrydelser og diskrimination, så de faktiske forhold kan efterforskes.
Mandag eftermiddag skriver nyhedsbureauet AFP, at anklagemyndigheden i Valencia har igangsat en undersøgelse af søndagens begivenheder som en mulig hadforbrydelse.
Den brasilianske stjerneangriber har sæsonen igennem været udsat for racisme fra flere klubbers fans, men på Mestalla i Valencia kogte det for alvor over.
En rasende Vinicius pegede mod og råbte af Valencias fans, mens holdkammerater forsøgte at få ham til at slappe af.
Til sidst kogte det dog over for brasilianeren, som i slutminutterne fik et rødt kort for at slå en modstander, der tog halsgreb på ham under en batalje.
Den brasilianske stjerneangriber sagde efter kampen, at det hverken er “første, anden eller tredje gang. Racisme er normalt i La Liga”.
– Ligaen synes, det er normalt, fodboldforbundet gør det samme, og modstandere opfordrer til det.
Men at ligaen ikke tager affære over for de racistiske tilråb, er ikke rigtigt, mener Javier Tebas, præsident for La Liga.
– Før du kritiserer og fornærmer La Liga, bør du læse op på tingene, Vinicius. Lad ikke dig selv blive manipuleret, og vær sikker på, at du forstår andres kompetencer og det arbejde, vi har lavet sammen, skriver han på Twitter.
Vinicius Junior tog til genmæle på Twitter og svarede præsidenten med, at præsidenten for La Liga endnu en gang angriber “mig på sociale medier i stedet for at kritisere racister”.
– Din ligas image er såret … Jeg er ikke din ven, som du kan snakke om racisme med. Jeg vil have handling og straf, skriver Vinicius.
La Liga har tidligere indgivet klager til domstole over racisme mod Vinicius Junior, skriver The Guardian.
/ritzau/
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
Manchester United – Nottingham Forest
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
Raser: Det er latterligt!
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
NYHEDER
