Nu klager Real Madrid over racisme-episode

De racistiske tilråb mod Vinicius Junior i Valencia bør efterforskes af statsadvokaten, mener Real Madrid.



Den racisme, som Real Madrids Vinicius Junior angiveligt blev udsat for i Valencia søndag, skal de spanske myndigheder slå ned på.

Sådan lyder det mandag fra Real Madrid, som på sin hjemmeside meddeler, at man har indgivet en klage til statsadvokaturen ovenpå begivenhederne i Valencia.

– Real Madrid viser sin stærkeste afsky og fordømmer begivenhederne, skriver klubben på hjemmesiden.

– Sådanne angreb udgør en hadforbrydelse, hvorfor vi har indgivet en klage til statsadvokaturen, specifikt til anklagemyndigheden mod hadforbrydelser og diskrimination, så de faktiske forhold kan efterforskes.

Mandag eftermiddag skriver nyhedsbureauet AFP, at anklagemyndigheden i Valencia har igangsat en undersøgelse af søndagens begivenheder som en mulig hadforbrydelse.

Den brasilianske stjerneangriber har sæsonen igennem været udsat for racisme fra flere klubbers fans, men på Mestalla i Valencia kogte det for alvor over.

En rasende Vinicius pegede mod og råbte af Valencias fans, mens holdkammerater forsøgte at få ham til at slappe af.

Til sidst kogte det dog over for brasilianeren, som i slutminutterne fik et rødt kort for at slå en modstander, der tog halsgreb på ham under en batalje.

Den brasilianske stjerneangriber sagde efter kampen, at det hverken er “første, anden eller tredje gang. Racisme er normalt i La Liga”.

– Ligaen synes, det er normalt, fodboldforbundet gør det samme, og modstandere opfordrer til det.

Men at ligaen ikke tager affære over for de racistiske tilråb, er ikke rigtigt, mener Javier Tebas, præsident for La Liga.

– Før du kritiserer og fornærmer La Liga, bør du læse op på tingene, Vinicius. Lad ikke dig selv blive manipuleret, og vær sikker på, at du forstår andres kompetencer og det arbejde, vi har lavet sammen, skriver han på Twitter.

Vinicius Junior tog til genmæle på Twitter og svarede præsidenten med, at præsidenten for La Liga endnu en gang angriber “mig på sociale medier i stedet for at kritisere racister”.

– Din ligas image er såret … Jeg er ikke din ven, som du kan snakke om racisme med. Jeg vil have handling og straf, skriver Vinicius.

La Liga har tidligere indgivet klager til domstole over racisme mod Vinicius Junior, skriver The Guardian.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Fyrer landstræner to måneder før VM

Her spiller Lasse Schöne i dag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

OB siger farvel til seks spillere

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Kan koste Brøndby flere millioner

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Det er aldrig sket før

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Ringet op af Brøndby-træner

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Chelsea – Manchester United

Ivan Toney klar på choktransfer

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Nu klager FC Barcelona igen

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Helt vild med Brøndby-profil

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Brøndby IF – Sønderjyske

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’