Nu klager Real Madrid over racisme-episode

De racistiske tilråb mod Vinicius Junior i Valencia bør efterforskes af statsadvokaten, mener Real Madrid.



Den racisme, som Real Madrids Vinicius Junior angiveligt blev udsat for i Valencia søndag, skal de spanske myndigheder slå ned på.

Sådan lyder det mandag fra Real Madrid, som på sin hjemmeside meddeler, at man har indgivet en klage til statsadvokaturen ovenpå begivenhederne i Valencia.

– Real Madrid viser sin stærkeste afsky og fordømmer begivenhederne, skriver klubben på hjemmesiden.

– Sådanne angreb udgør en hadforbrydelse, hvorfor vi har indgivet en klage til statsadvokaturen, specifikt til anklagemyndigheden mod hadforbrydelser og diskrimination, så de faktiske forhold kan efterforskes.

Mandag eftermiddag skriver nyhedsbureauet AFP, at anklagemyndigheden i Valencia har igangsat en undersøgelse af søndagens begivenheder som en mulig hadforbrydelse.

Den brasilianske stjerneangriber har sæsonen igennem været udsat for racisme fra flere klubbers fans, men på Mestalla i Valencia kogte det for alvor over.

En rasende Vinicius pegede mod og råbte af Valencias fans, mens holdkammerater forsøgte at få ham til at slappe af.

Til sidst kogte det dog over for brasilianeren, som i slutminutterne fik et rødt kort for at slå en modstander, der tog halsgreb på ham under en batalje.

Den brasilianske stjerneangriber sagde efter kampen, at det hverken er “første, anden eller tredje gang. Racisme er normalt i La Liga”.

– Ligaen synes, det er normalt, fodboldforbundet gør det samme, og modstandere opfordrer til det.

Men at ligaen ikke tager affære over for de racistiske tilråb, er ikke rigtigt, mener Javier Tebas, præsident for La Liga.

– Før du kritiserer og fornærmer La Liga, bør du læse op på tingene, Vinicius. Lad ikke dig selv blive manipuleret, og vær sikker på, at du forstår andres kompetencer og det arbejde, vi har lavet sammen, skriver han på Twitter.

Vinicius Junior tog til genmæle på Twitter og svarede præsidenten med, at præsidenten for La Liga endnu en gang angriber “mig på sociale medier i stedet for at kritisere racister”.

– Din ligas image er såret … Jeg er ikke din ven, som du kan snakke om racisme med. Jeg vil have handling og straf, skriver Vinicius.

La Liga har tidligere indgivet klager til domstole over racisme mod Vinicius Junior, skriver The Guardian.

/ritzau/





Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’


Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Medie med dyster Dorgu-melding

Stort medie fremhæver FCM-flop

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

‘Sur over Brøndby-transfer’

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Legende med chokmelding

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Stor skuffelse

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

– De lignede lort!

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København viser interesse for Udinese-spiller