Tilhængere af Real Madrid skal ikke bruge tid på at ærgre sig over, at det ikke lykkedes at hente den franske stjerneangriber Kylian Mbappe til næste sæson.
Real Madrids præsident, Florentino Pérez, siger efter sejren på 1-0 over Liverpool i lørdagens Champions League-finale, at klubbens mislykkede forsøg på at købe Mbappe nu er fortid.
Mbappe valgte at blive hos Paris Saint-Germain, selv om han havde antydet et muligt skifte til den spanske storklub.
– Real Madrid vil altid fortsætte arbejdet med at have de bedste spillere, men i dag er Mbappe allerede glemt. Real Madrid har haft en perfekt sæson, siger Pérez ifølge den spanske sportsavis Marca.
Lørdagens finale blev afgjort på en scoring af den 21-årige Vinicius, og det lover ifølge Marca godt for holdets fremtid – selv om Mbappe ikke indgår i truppen.
– Jeg er rolig og lykkelig. Vi har i hele sæsonen alle arbejdet hårdt for at opnå den position, som vi er i, siger Pérez.
Real Madrid sikrede sig også mesterskabet i indeværende sæson ud over den 14. titel som Europas bedste klubhold.
– Vi har haft en god sæson. Vi har spillet mod alle de bedste hold, og vi har besejret det ene efter det andet, siger præsidenten, der betegner Champions League-sejren som “velfortjent”.
– Det er et resultat skabt af spillerne, træneren og tilhængerne. Disse spillere er blevet hjulpet af tilhængerne, siger han.
Real Madrid var i Champions League-turneringen på hælene mod Paris Saint-Germain, Chelsea og Manchester City, men alle tre gange endte det alligevel med en samlet sejr til spanierne.
Florentino Pérez fremhæver målmand Thibaut Courtois’ præstation i finalen. Belgieren afværgede blandt andet forsøg fra Liverpools normalt skarpe angribere Mohamed Salah og Sadio Mane.
– Han har haft en spektakulær sæson. Han er verdens bedste målmand, siger klubpræsidenten.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Schelderup får USA-visum trods dansk dom
EKSKLUSIVT
