Real Madrid-præsident: I dag er Mbappé glemt

Der er ingen grund til at ærgre sig over Kylian Mbappe, siger Florentino Pérez efter Champions League-sejr.



Tilhængere af Real Madrid skal ikke bruge tid på at ærgre sig over, at det ikke lykkedes at hente den franske stjerneangriber Kylian Mbappe til næste sæson.

Real Madrids præsident, Florentino Pérez, siger efter sejren på 1-0 over Liverpool i lørdagens Champions League-finale, at klubbens mislykkede forsøg på at købe Mbappe nu er fortid.

Mbappe valgte at blive hos Paris Saint-Germain, selv om han havde antydet et muligt skifte til den spanske storklub.

– Real Madrid vil altid fortsætte arbejdet med at have de bedste spillere, men i dag er Mbappe allerede glemt. Real Madrid har haft en perfekt sæson, siger Pérez ifølge den spanske sportsavis Marca.

Lørdagens finale blev afgjort på en scoring af den 21-årige Vinicius, og det lover ifølge Marca godt for holdets fremtid – selv om Mbappe ikke indgår i truppen.

– Jeg er rolig og lykkelig. Vi har i hele sæsonen alle arbejdet hårdt for at opnå den position, som vi er i, siger Pérez.

Real Madrid sikrede sig også mesterskabet i indeværende sæson ud over den 14. titel som Europas bedste klubhold.

– Vi har haft en god sæson. Vi har spillet mod alle de bedste hold, og vi har besejret det ene efter det andet, siger præsidenten, der betegner Champions League-sejren som “velfortjent”.

– Det er et resultat skabt af spillerne, træneren og tilhængerne. Disse spillere er blevet hjulpet af tilhængerne, siger han.

Real Madrid var i Champions League-turneringen på hælene mod Paris Saint-Germain, Chelsea og Manchester City, men alle tre gange endte det alligevel med en samlet sejr til spanierne.

Florentino Pérez fremhæver målmand Thibaut Courtois’ præstation i finalen. Belgieren afværgede blandt andet forsøg fra Liverpools normalt skarpe angribere Mohamed Salah og Sadio Mane.

– Han har haft en spektakulær sæson. Han er verdens bedste målmand, siger klubpræsidenten.

/ritzau/





Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Marcondes afviser tilbud, men…

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Holland – Sverige



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden

Superliga-boss med spændende transfermelding

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Interessant melding om VM-profil

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tordner mod VM-træner

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tyskland – Elfenbenskysten

Dame N’Doye scorer nyt job

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej