Real Madrid-præsident: I dag er Mbappé glemt

Der er ingen grund til at ærgre sig over Kylian Mbappe, siger Florentino Pérez efter Champions League-sejr.



Tilhængere af Real Madrid skal ikke bruge tid på at ærgre sig over, at det ikke lykkedes at hente den franske stjerneangriber Kylian Mbappe til næste sæson.

Real Madrids præsident, Florentino Pérez, siger efter sejren på 1-0 over Liverpool i lørdagens Champions League-finale, at klubbens mislykkede forsøg på at købe Mbappe nu er fortid.

Mbappe valgte at blive hos Paris Saint-Germain, selv om han havde antydet et muligt skifte til den spanske storklub.

– Real Madrid vil altid fortsætte arbejdet med at have de bedste spillere, men i dag er Mbappe allerede glemt. Real Madrid har haft en perfekt sæson, siger Pérez ifølge den spanske sportsavis Marca.

Lørdagens finale blev afgjort på en scoring af den 21-årige Vinicius, og det lover ifølge Marca godt for holdets fremtid – selv om Mbappe ikke indgår i truppen.

– Jeg er rolig og lykkelig. Vi har i hele sæsonen alle arbejdet hårdt for at opnå den position, som vi er i, siger Pérez.

Real Madrid sikrede sig også mesterskabet i indeværende sæson ud over den 14. titel som Europas bedste klubhold.

– Vi har haft en god sæson. Vi har spillet mod alle de bedste hold, og vi har besejret det ene efter det andet, siger præsidenten, der betegner Champions League-sejren som “velfortjent”.

– Det er et resultat skabt af spillerne, træneren og tilhængerne. Disse spillere er blevet hjulpet af tilhængerne, siger han.

Real Madrid var i Champions League-turneringen på hælene mod Paris Saint-Germain, Chelsea og Manchester City, men alle tre gange endte det alligevel med en samlet sejr til spanierne.

Florentino Pérez fremhæver målmand Thibaut Courtois’ præstation i finalen. Belgieren afværgede blandt andet forsøg fra Liverpools normalt skarpe angribere Mohamed Salah og Sadio Mane.

– Han har haft en spektakulær sæson. Han er verdens bedste målmand, siger klubpræsidenten.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Viborg FF – Brøndby IF

FC København – OB

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Vil have dansk stjerne til Brøndby



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent