Efter skandaler: Regering vil rydde op i forbund

Det Spanske Fodboldforbund (RFEF) er i en uholdbar forfatning, mener regeringen, som er gået ind i sagen.



Skandalen i Det Spanske Fodboldforbund (RFEF) har nu nået et omfang, hvor landets regering er trådt ind i sagen.

Tirsdag har regeringen kaldt situationen i RFEF for "uacceptabel" og bedyret, at man nu vil bringe orden i det skandaleombruste forbund.

– Sportsrådet (CSD) og regeringen vil gøre alt, hvad der står i deres magt for at rette op på denne uacceptable situation, siger Jose Manuel Uribes, præsident for CSD og statssekretær for sport.

Det hele begyndte med, at RFEF-præsident Luis Rubiales måtte trække sig fra posten efter at have kysset en kvindelig landsholdsspiller på munden mod hendes vilje. Senere fik han også tre års karantæne fra Fifa.

Vicepræsident Pedro Rocha har siden ageret præsident og er eneste kandidat til præsidentvalget 6. maj. Men nu er han blevet hvirvlet ind i den korruptionssag, der har ramt forbundet, og hvor Rubiales igen er i centrum.

Dermed kan det ende med, at Rocha bliver streget fra den valgseddel, som lige nu kun indeholder hans navn.

Korruptionssagen centrerer omkring den aftale, Rubiales indgik med Saudi-Arabien om at flytte Den Spanske Super Cup til oliestaten.

Som om det ikke var nok, så efterforsker man lige nu også, om den midlertidige ledelse er gået ud over sine beføjelser. Blandt andet ved at forlænge kontrakten med herrelandstræner Luis de la Fuente.

– Det er i regeringens interesse, at undersøgelsen af alt dette kommer helt til bunds i sagen, siger Jose Manuel Uribes.

Spanien er medvært til VM i 2030. Ifølge Uribes får de nuværende skandale ingen indflydelse på værtskabet.

/ritzau/





FC København sælger Nathan Trott




Dorgu_Ifenna LIVE

LIVE: Ifenna Dorgu i overraskende transfer

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Viborg FF – Sønderjyske

Barcelona – Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Køber snart Brøndby-angriber

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Yuito Suzuki deler gode nyheder

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Peter Schmeichel lander stort job