Da opkaldet bliver besvaret, er det ikke Bosse Anderssons stemme, undertegnede hører i den anden ende.
– Hej. Det er Bosse, lyder det ellers.
Problemet er bare, at det er på pæredansk, og med al respekt til Djurgården-sportschefens danskkundskaber, var det tydeligvis ikke ham i røret.
Så undertegnede var en smule forvirret, da stemmen i den anden ende i knap et minut påstod at være Djurgården-sportschefen, indtil FaceTime blev slået til, og Djurgårdens danske angriber August Priske storsmilende tonede frem, før han gav telefonen videre til en ligeså glad Bosse Andersson.
Og det siger måske meget godt, at der er god stemning i Djurgården i disse dage. Klubben har således netop hentet Mikael Anderson i AGF, og det er en transfer, der i den grad vækker glæde i klubben.
– Selvfølgelig. Som I ved i Danmark, er han en fantastisk fodboldspiller med gode egenskaber. Han er også en speciel person. Han har en ambition om at komme til den her klub og give sig fuldt ud, siger Bosse Andersson, sportschef i Djurgården, til Tipsbladet.
Hvordan opstod interessen?
– Det startede med, at vi var i Danmark for at se nogle kampe. Vi kiggede ikke specifikt på ham, men han er en god fodboldspiller, så vi lagde mærke til ham. Senere hen opstod muligheden så. Så startede processen for godt tre uger siden, hvor vi blev overbevist om, at det kunne være en god mulighed for os, fortæller Djurgården-bossen.

‘CV’ var ikke glad
Da kommunikationen mellem Bosse Andersson og AGF’s fodbolddirektør, Carsten V. Jensen, så blev indledt, var de to på lidt forskellige bølgelængder.
– Jeg vidste faktisk ikke, at Carsten V. Jensen var i AGF. Så jeg var overrasket, og da jeg ringede til ham på FaceTime var jeg virkelig glad og sagde “hej, min ven!”, men Carsten var ikke så glad for at høre fra mig, da jeg sagde, vi var interesserede i Mikael.
– Men efter han havde sovet på den, var der bedre kommunikation. Jeg kender Carsten og har stor respekt for ham. Jeg var glad for at finde ud af, at han er i AGF, griner Bosse Andersson.
Og det endte som bekendt ud i en transfer. Mikael Anderson har selv fortalt i forbindelse med skiftet, at blandt andre Felix Beijmo har talt godt om Djurgården, hvilket glæder Bosse Andersson.
Nu ser han frem til at få den nu tidligere Superliga-stjerne ind på holdet.
– Mikael er tilbage i Danmark nu, men han er sådan en karakter. Han er virkelig glad og er spændt på at komme tilbage hertil i næste uge for at slutte sig til holdet. Det er en person, der passer rigtig godt ind, for han arbejder hårdt og vil opnå noget.
– Jeg ser meget frem til, at han kommer herop og kommer ind på holdet, for jeg håber, at han bliver en leder, og at han vil tage ansvar som en nøglespiller, lyder det.
Har AGF fået en fair pris for Mikael Anderson?
0 Votes
Djurgårdens største transfer
Der er altså også store forventninger til den islandske landsholdsspiller, der efter sigende har kostet 15 millioner kroner og dermed er blevet Djurgårdens rekordkøb.
Bosse Andersson kan selvsagt ikke afsløre handlens detaljer, men bekræfter dog, at der er tale om en markant transfer for Djurgården.
– Selvfølgelig er det en af vores største transfers. Det er der ingen tvivl om. Vi har også haft stor succes med salg de seneste år, og når man får sådan en mulighed her, skal vi gå efter den. Han skal være en nøglespiller, der skal gøre en forskel. Han ved, hvad vi forventer.
– Så det er utvivlsomt en af vores største transfers, men vi har en god økonomi, og vi skal skabe et hold, der kan konkurrere i ligaen, så vi kan komme tilbage i Europa, siger Djurgården-bossen.
Djurgården er aktuelt på en skuffende niendeplads i Allsvenskan, men klubben har stadig 18 kampe tilbage til at vende skuden og komme længere op i tabellen. Og det skal Mikael Anderson altså hjælpe med.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
NYHEDER
Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
TRANSFER
Arsenal-profil på vej væk? Det koster han
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
LIGE NU