Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’

Stig Tøfting giver opsang til Superliga-klubberne.



Spillerne er udbrændte i FC Midtjylland efter et hårdt efterår med mange kampe.

Sådan lød det fra klubbens træner Mike Tullberg efter søndagens pokalkamp mod FC Nordsjælland.

Midtjydernes træner var i Viaplay-studiet til en snak om både kampen men også efteråret, der har budt på tre turneringer og rigtig mange minutter på fodboldbanen.

Og efterfølgende konkluderede fodboldekspert Stig Tøfting, at det ikke handler om, at holdet ikke er sultent. Det er ‘fysisk udmattet’.

– Det er jo, når der bliver drevet rovdrift på spillerne, og det gør man med tre turneringer, lød det fra Tøfting, der dog alligevel kom med en kritik af de danske klubber.

– Men jeg har det også sådan lidt, det er jo sjovt at høre om, når det er Danmark. Når du kigger rundt i Europa, Tyskland, Spanien, England, hvad ved jeg. Mange af storklubberne spiller tre kampe om ugen, og det har de gjort de sidste 20 år.

– Og når vi så snakker om det i Danmark… jeg kalder det ‘Porcelænsligaen’. For de fleste hold vil gerne med i Europa. Når de så kommer med i Europa, skal vi høre på: ‘Uha, vi skal spille to gange om ugen, nogen gange hver tredje dag. Prøv og hør, det er sådan, det er, hvis du vil være med i toppen af europæisk fodbold. Så spiller du hver tredje dag i perioder. Prøv at spørge Lionel Messi. Han har spillet hver tredje dag i 20 år. Kom nu. Det nytter ikke noget, lød opsangen fra Stig Tøfting i Viaplay-studiet.

Han understregede, at sammenligningen med Lionel Messi blot var for at understrege en pointe.

– Det er bare for at sige, at vil vi spille på det højeste niveau… Nu snakker vi FC Midtjylland, der har ambitioner om at vinde Europa League. Det er da på højeste niveau. De kæmper med Lyon, som ligger nummer et, og Aston Villa der er nummer tre. Ovre i England spiller de Carabao Cup, en FA Cup-kamp, Premier League og de spiller i Europa. Tror du, de spiller mindre? Det tror jeg ikke. Midtjylland har da en trup på størrelse med Aston Villas. De har måske ikke ligeså stort budget, men de har en trup, der er bygget til at spille de turneringer, de spiller, og sådan er det bare.

Det er ikke første gang, det tætte kampprogram har været et tema.

Tilbage i august var det FC Københavns Jacob Neestrup, der langede ud efter kampprogrammet i Superligaen i kølvandet på en skade til Elias Achouri.

Her lød det fra Neestrup, at offensivstjernen aldrig var blevet skadet, hvis FCK havde fået flere pauser fra det travle program med europæisk fodbold og Superliga.

FC Midtjylland har i efteråret spillet Superliga, Europa League og pokalturneringen. I sidstnævte tabte Mike Tullbergs mandskab med 1-2 til FC Nordsjælland søndag aften. Det midtjyske mandskab gik dog videre, da de vandt første opgør med 5-1 og dermed tog den samlede sejr.

De møder AGF i to semifinalekampe, der bliver spillet i februar og marts næste år.



Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Bekræfter FC København-historie

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Meldes på vej mod nyt skifte

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Dansk målsluger færdig

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Afviser millionbud fra Brøndby

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Ny cheftræner stort set på plads i United