– Det er en stor profil, en leder og en fantastisk forsvarsspiller, der tager afsked med dansk landsholdsfodbold.
Ordene tilhører tidligere landstræner Morten Olsen, der i 2009 gav en blot 20-årig Simon Kjær landsholdsdebut i en VM-kvalifikationskamp mod Sverige.
15 år og 132 landskampe senere er det slut med Simon Kjær på landsholdet. Det meddelte han torsdag aften.
Med sine lederegenskaber og sportslige kvaliteter har han sat et markant aftryk på landsholdet, lyder det dagen derpå.
– Fra starten kunne man se, at han var en dedikeret spiller og et dedikeret menneske. Han udviklede sig på klub- og landsholdsplan til at være en forsvarsspiller i verdensklasse, siger Morten Olsen.
Selv om Simon Kjær ikke var anfører under Morten Olsen, understreger den tidligere landstræner, at Kjær lærte meget af landsholdets daværende ledere Daniel Agger og Christian Poulsen. Noget, Kjær tog med sig uden for banen, påpeger Olsen.
Han peger også på, at Kjær har taget en masse med sig fra sin klubkarriere, der allerede i Kjærs unge år bragte ham til italiensk, tysk og fransk fodbold.
Det var Åge Hareide, der i 2016 gjorde Simon Kjær til landsholdsanfører, da Daniel Agger stoppede på landsholdet.
– Da Agger stoppede, var der flere rutinerede spillere, man kunne vælge. Kjær havde nogle særlige egenskaber, og han havde stor interesse i sine holdkammerater, siger Hareide.
Daniel Agger, der spillede på landsholdet med Simon Kjær fra 2009 til 2016 husker særligt den ro, Kjær havde med, første gang han var samlet med landsholdet.
– Det var en stille og rolig type, der kom ind i truppen. Han lod fødderne tale og tog ansvar med det samme.
– Han havde et højt bundniveau, og det er en kæmpe kvalitet. Igennem alle årene har han været en ekstremt dygtig duelspiller, og han ser spillet rigtig godt, siger Agger.
Hareide husker også, hvordan Kjærs ro og tro på holdet hjalp Danmark, da de danske spillere i en EM-kvalifikationskamp i 2019 på udebane mod Schweiz vendte en schweizisk 3-0-føring til slutresultatet 3-3.
Simon Kjærs landsholdskarriere toppede i sommeren 2021, da han spillede en flot EM-slutrunde, hvilket også medførte en nominering ved Ballon d'Or-uddelingen.
Her kom Kjærs ledergenskaber også til udtryk.
– Jeg har altid sat mennesket Simon meget højt. Vi så, hvordan han optrådte i Parken, da Christian Eriksen faldt om, siger Hareide.
Nordmanden fremhæver også en episode fra VM 2018, hvor Simon Kjær orkestrerede en indsamling, så venstrebacken Jonas Knudsen kunne forlade lejren kortvarigt for at se sit nyfødte barn hjemme i Danmark.
Da der i 2018 opstod en konflikt mellem DBU og Spillerforeningen i forsøget på at nå til enighed om en ny overenskomst, var Simon Kjær talsmand for spillerne, som nægtede at stille op til en testkamp mod Slovakiet.
Flere af de spillere, der blev kaldt ind fra lavt rangerende klubber og endte med at udgøre vikarlandsholdet, har siden fortalt, hvordan Simon Kjær og andre store navne fra landsholdet forsøgte at presse dem til at trække sig.
Det har han siden modtaget kritik for. Daniel Agger understreger, at han ikke kender indholdet i den pågældende konflikt. Men det at stå i spidsen – også i modgangstider – siger noget om, hvilken rolle Simon Kjær har spillet på landsholdet.
– Det kendetegner en anfører og en god leder, at man også går forrest uden for banen og tør tage beslutninger, siger Agger.
DBU har endnu ikke meldt ud, hvem der skal være landsholdets nye anfører.
Simon Kjærs kontrakt med AC Milan udløb denne sommer, og han har endnu ikke fundet en ny klub.
/ritzau/
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
Riemer reagerer på stor landsholdschok
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
Fik blackout på Brøndby Stadion
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Her spiller Lasse Schöne i dag
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
OPTAKT