Roland Nilsson får svensk assistent i FCK

FC København skal have endnu en assistenttræner. En tidligere landsholdsforward – og Benfica-spiller – er manden, mestrene vil have.



Da Ståle Solbakken forlod FC København til fordel for tyske FC Köln medførte det naturligvis omfattende ændringer i FC Københavns trænerstab. Solbakken selv blev erstattet af svenske Roland Nilsson, men da den hidtidige assistent, Bård Wiggen, tog med til Tyskland skulle der også ske udskiftninger her.

Den nu tidligere ITU-træner Johan Lange overtog Bård Wiggens tjans som assistent, men da Lange i forvejen havde sin vante gang i førsteholdstruppen som en form for assistent nummer to, mangler der nu en mand i FCK’s trænerteam. Det bekræfter klubbens sportsdirektør.

– Som det ser ud nu, er vi to hænder og to fødder i underskud i forhold til hvordan vores team normalt er skruet sammen. Så det er bestemt et område vi kigger på, siger Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk.

Noget tyder imidlertid på, at Carsten V. Jensen er færdig med at kigge. Han har fundet sin mand lige syd for den svenske storby Göteborg. Her træner den tidligere svenske landsholdsspiller Martin Pringle klubben Västra Frölunda i den fjerdebedste række. Det gør han dog næppe længe endnu. Pringle ligner FCK’s nye assistenttræner.

– Vi har snakket sammen, og hvem er ikke interesseret i et sådant job? Det er Nordens største klub, så det er naturligvis et drømmejob. Jeg har arbejdet sammen med Roland Nilsson tidligere, og det kunne være fantastisk at genoptage dét samarbejde, siger Martin Pringle.

Martin Pringle, der i sin aktive karriere var angriber i klubber som Helsingborg, portugisiske Benfica og engelske Charlton, arbejdede sammen med Roland Nilsson fra 2003 til 2004 i Göteborg-klubben GAIS. Siden har han trænet IFK Göteborgs kvinder og været assistent i Örgryte, inden han i 2009 kom til Västra Frölunda.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Raser over Brian Riemer-interview

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Chok i Wolfsburg

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Martin Jørgensen lander nyt job

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Arsenal-træner er rasende

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

AC Milan kigger på dansker

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansk viking på vej mod trist afslutning

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker