Da Ståle Solbakken forlod FC København til fordel for tyske FC Köln medførte det naturligvis omfattende ændringer i FC Københavns trænerstab. Solbakken selv blev erstattet af svenske Roland Nilsson, men da den hidtidige assistent, Bård Wiggen, tog med til Tyskland skulle der også ske udskiftninger her.
Den nu tidligere ITU-træner Johan Lange overtog Bård Wiggens tjans som assistent, men da Lange i forvejen havde sin vante gang i førsteholdstruppen som en form for assistent nummer to, mangler der nu en mand i FCK’s trænerteam. Det bekræfter klubbens sportsdirektør.
– Som det ser ud nu, er vi to hænder og to fødder i underskud i forhold til hvordan vores team normalt er skruet sammen. Så det er bestemt et område vi kigger på, siger Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk.
Noget tyder imidlertid på, at Carsten V. Jensen er færdig med at kigge. Han har fundet sin mand lige syd for den svenske storby Göteborg. Her træner den tidligere svenske landsholdsspiller Martin Pringle klubben Västra Frölunda i den fjerdebedste række. Det gør han dog næppe længe endnu. Pringle ligner FCK’s nye assistenttræner.
– Vi har snakket sammen, og hvem er ikke interesseret i et sådant job? Det er Nordens største klub, så det er naturligvis et drømmejob. Jeg har arbejdet sammen med Roland Nilsson tidligere, og det kunne være fantastisk at genoptage dét samarbejde, siger Martin Pringle.
Martin Pringle, der i sin aktive karriere var angriber i klubber som Helsingborg, portugisiske Benfica og engelske Charlton, arbejdede sammen med Roland Nilsson fra 2003 til 2004 i Göteborg-klubben GAIS. Siden har han trænet IFK Göteborgs kvinder og været assistent i Örgryte, inden han i 2009 kom til Västra Frölunda.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
NYHEDER
Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
MEDIE
Forhandler med storklub
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
HELT VILDT
Værste i 16 år
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
TIPSBLADET SPECIAL