Roland Nilsson får svensk assistent i FCK

FC København skal have endnu en assistenttræner. En tidligere landsholdsforward – og Benfica-spiller – er manden, mestrene vil have.



Da Ståle Solbakken forlod FC København til fordel for tyske FC Köln medførte det naturligvis omfattende ændringer i FC Københavns trænerstab. Solbakken selv blev erstattet af svenske Roland Nilsson, men da den hidtidige assistent, Bård Wiggen, tog med til Tyskland skulle der også ske udskiftninger her.

Den nu tidligere ITU-træner Johan Lange overtog Bård Wiggens tjans som assistent, men da Lange i forvejen havde sin vante gang i førsteholdstruppen som en form for assistent nummer to, mangler der nu en mand i FCK’s trænerteam. Det bekræfter klubbens sportsdirektør.

– Som det ser ud nu, er vi to hænder og to fødder i underskud i forhold til hvordan vores team normalt er skruet sammen. Så det er bestemt et område vi kigger på, siger Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk.

Noget tyder imidlertid på, at Carsten V. Jensen er færdig med at kigge. Han har fundet sin mand lige syd for den svenske storby Göteborg. Her træner den tidligere svenske landsholdsspiller Martin Pringle klubben Västra Frölunda i den fjerdebedste række. Det gør han dog næppe længe endnu. Pringle ligner FCK’s nye assistenttræner.

– Vi har snakket sammen, og hvem er ikke interesseret i et sådant job? Det er Nordens største klub, så det er naturligvis et drømmejob. Jeg har arbejdet sammen med Roland Nilsson tidligere, og det kunne være fantastisk at genoptage dét samarbejde, siger Martin Pringle.

Martin Pringle, der i sin aktive karriere var angriber i klubber som Helsingborg, portugisiske Benfica og engelske Charlton, arbejdede sammen med Roland Nilsson fra 2003 til 2004 i Göteborg-klubben GAIS. Siden har han trænet IFK Göteborgs kvinder og været assistent i Örgryte, inden han i 2009 kom til Västra Frölunda.





Langt hen ad vejen har det været forrygende




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil forlænger

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Forhandler om Albert Grønbæk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Derfor kommer han IKKE til FC København

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

FCM-profil drømmer om Manchester City

I svime over Froholdt – får ny hæder

De kan være færdige i Brøndby

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF