Da Ståle Solbakken forlod FC København til fordel for tyske FC Köln medførte det naturligvis omfattende ændringer i FC Københavns trænerstab. Solbakken selv blev erstattet af svenske Roland Nilsson, men da den hidtidige assistent, Bård Wiggen, tog med til Tyskland skulle der også ske udskiftninger her.
Den nu tidligere ITU-træner Johan Lange overtog Bård Wiggens tjans som assistent, men da Lange i forvejen havde sin vante gang i førsteholdstruppen som en form for assistent nummer to, mangler der nu en mand i FCK’s trænerteam. Det bekræfter klubbens sportsdirektør.
– Som det ser ud nu, er vi to hænder og to fødder i underskud i forhold til hvordan vores team normalt er skruet sammen. Så det er bestemt et område vi kigger på, siger Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk.
Noget tyder imidlertid på, at Carsten V. Jensen er færdig med at kigge. Han har fundet sin mand lige syd for den svenske storby Göteborg. Her træner den tidligere svenske landsholdsspiller Martin Pringle klubben Västra Frölunda i den fjerdebedste række. Det gør han dog næppe længe endnu. Pringle ligner FCK’s nye assistenttræner.
– Vi har snakket sammen, og hvem er ikke interesseret i et sådant job? Det er Nordens største klub, så det er naturligvis et drømmejob. Jeg har arbejdet sammen med Roland Nilsson tidligere, og det kunne være fantastisk at genoptage dét samarbejde, siger Martin Pringle.
Martin Pringle, der i sin aktive karriere var angriber i klubber som Helsingborg, portugisiske Benfica og engelske Charlton, arbejdede sammen med Roland Nilsson fra 2003 til 2004 i Göteborg-klubben GAIS. Siden har han trænet IFK Göteborgs kvinder og været assistent i Örgryte, inden han i 2009 kom til Västra Frölunda.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!Â
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi fĂĄr en rigtig god transfer’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Brøndby-transfer pĂĄ vej? ‘Vi er i dialog’
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gĂĄ i dialog
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Messi-statue fjernes
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
Kasper Schmeichel stopper karrieren
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
INTERVIEW
Brøndby tæt pĂĄ ansættelse: Han bliver danskÂ
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
Skylder FCM millioner – kan fĂĄ store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
STORT INTERVIEW
Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg