– Roony Bardghji er jo en Barcelona-spiller

De helt store klubber følger fortsat Roony Bardghji, selv om stortalentet lige nu ikke får ret meget spilletid i FC København. Tipsbladet har talt med den italienske transferjournalist Gianluca Di Marzio.



Hvad bliver Roony Bardghjis næste skridt efter FC København?

Det er fortsat et tema, der fylder meget, selv om Roony Bardghji pludselig er gået over til at spille andenviolin i den danske mesterklub, hvor Jacob Neestrup ikke har set hans vej i dette forår.

Store klubber er i flæng blevet kædet sammen med den 18-årige offensivspiller, der trods den begrænsede spilletid i 2024 fortsat er topscorer i FC København. 

Tipsbladet har vendt Roony Bardghjis situation med den italienske transferekspert Gianluca Di Marzio, der især forestiller sig svenskeren i én bestemt klub.

– Han er jo en Barcelona-spiller rent spillemæssigt. Jeg ved, at Barcelona kan lide ham som spiller, og det samme gælder Chelsea og Manchester City. Det samme gør sig gældende med Manchester United, men vi må se, om Erik ten Hag bliver i klubben, siger Gianluca Di Marzio til Tipsbladet og tilføjer:

– Alle topklubber vil have Roony Bardghji, fordi han er en stjerne in spe. Jeg tror, at spanske klubber vil gå efter ham, og jeg tror især, at Barcelona vil forsøge at hente ham – ikke mindst fordi de missede Lucas Bergvall. 

Der er dog et stort men ud for FC Barcelona og flere af de andre potentielle Roony Bardghji-bejlere, fastslår transferjournalisten.

– Vi må afvente og se, hvem der skal træne Barcelona, Liverpool og Bayern München, for det vil være logisk, at en ny træner bliver involveret i, hvilke nye spillere der skal købes, lyder det fra Gianluca Di Marzio.

Roony Bardghji har kontrakt med FC København frem til udgangen af 2025. 





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Sønderjyske – Brøndby IF

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Silkeborg IF – Randers FC



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Han er færdig i Brøndby

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Spår stor transferaktivitet i FC København

FC Fredericia – OB

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Viborg FF – FC Nordsjælland

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Oddset styrtdykker

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer