Rösler efter nederlag: Vi lavede tåbelige fejl

Det tegnede ellers godt efter de første 90 minutter af testkampen mod FCM for AGF.



AGF spillede søndag testkamp mod FC Midtjylland, som endte med et nederlag for aarhusianerne på 2-3. Det var i en lidt speciel kamp, hvor der blev spillet tre halvlege med 45 minutter i hver.

Efter de første 90 minutter stod der 2-0 til AGF, hvorefter FCM lavede tre i den tredje halvleg og tog den samlede sejr. Og det var da også de første to tredjedele af kampen, som AGF-cheftræner Uwe Rösler var glad for. Det fortæller han om i et interview på klubbens hjemmeside.

– Jeg var meget glad for de første 90 minutter bortset fra de første ti minutter efter pausen, hvor vi var lidt ved siden af os selv, men ellers håndterede vi det godt mod dygtige fodboldspillere og et glimrende hold. Vi havde mere boldbesiddelse end dem, og vi var gode i vores omstillingsspil, siger han og fortsætter:

– Vi viste også gode takter i åbent spil og skabte flere muligheder. Selvfølgelig har vi områder, vi skal forbedre både i omstillingsspillet, og når vi er i boldbesiddelse, men jeg var godt tilfreds med det, jeg så i de 90 minutter, lyder det fra Rösler.

Når det gik så skævt i de sidste 45 minutter, så handlede det også om, at der kom en del reserver og unge spillere på banen for AGF.

– Vi lavede en del ændringer i 3. halvleg, men det gjorde de også. Generelt var vi okay med i kampen, men vi lavede nogle tåbelige fejl. Det kan ske, det er ikke jordens undergang, men selvfølgelig vil vi gerne have haft noget med fra kampen, når vi fører 2-0. Det er vores mentalitet, siger træneren.

Han peger desuden på, at de ønsker at vinde alle kampe uanset om det er testkampe.

– Det gode er, at vi fik alle op på et solidt formniveau ved at lade dem spille, og alt i alt var jeg ikke utilfreds med det, der blev vist, fortæller Uwe Rösler.

Det var særligt et par tilbagevendte FCM’ere, der sikrede sejren. Læs mere om det her.





LIVE

Superliga-LIVE: FCM-stjerner ude med skade

– Alle taler om Valdemar Byskov

Bruun: ‘Ser dem slet ikke vinde mesterskabet’

Dansker hyldes for pragtpræstation mod Bayern

Verdens ældste klubber: Fra Sheffield til Wrexham

Transferfest i Farum: Det er voldsomt!

Afslører: Disse Superliga-spillere kigger jeg på



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ekspert afviser vild Brøndby-konspirationsteori

Afsløring: Ajax henter dansk scout

Frederik Birk scorer nyt job

Hoverede foran Sydsiden? BIF-profil målløs

Schmeichel: ‘De vinder Premier League’



LIVE

Transfer-LIVE: Henter talent i Liverpool

Det er simpelthen ikke godt nok til Superligaen!

Afslører: Sagde nej til trænerjob denne sommer

Hylder Superliga-træner: ‘De kunne ikke score mål’

FCK indgår ny aftale med stortalent

Maher Carrizo trækker overskrifter i udlandet

Viaplay hæver priserne igen

Det er vanvittigt fedt for Superligaen

FCK-stjerne på vej væk?



FANKLUBBEN

Jubler over Brøndby: Det er næsten en revolution

Er han Infantinos afløser? ‘Et godt bud’

Transfervurdering: Det er jo vanvid

Ekspert: ‘Dét bekymrer mig, FCK!’

Legendesøn: Målmand scorer to mål i samme kamp

Dansk millionbud afvist: ‘Han er dybt utilfreds’

‘NK’ afslører sms fra Mourinho: ‘Hvad foregår der’

Vildt, AGF! – Er det årets transfer i Superligaen?

Hoverende franskmand straffes med karantæne

Gigantiske problemer: ‘Hver evig eneste gang’

Froholdt deler nyt efter skrækskade

‘AC’ trækker overskrifter efter droppet transfer