Har gjort det før: Nye beskyldninger mod Rubiales

Fifa er udkommet med dets rapport om Luis Rubiales' opførsel ved VM. Nye beskyldninger er kommet frem.



Det var ikke kun de spanske fodboldkvinder, der fik en lidt for kærlig behandling af Luis Rubiales.

Den tidligere præsident for Det Spanske Fodboldforbund (RFEF) opførte sig også upassende over for de engelske fodboldkvinder efter VM-finalen tidligere i år.

Det siger Debbie Hewitt, der er forkvinde for Det Engelske Fodboldforbund (FA). Hun forklarer, at en af de engelske spillere blev kysset på munden.

I oktober tildelte Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) Rubiales en tre år lang karantæne fra fodboldaktiviteter på grund af spanierens opførsel ved finalekampen. Her kyssede han den spanske spiller Jenni Hermoso på munden.

Spanien besejrede England 1-0 i VM-finalen i Sydney.

Fifa har offentliggjort dets konklusioner fra en undersøgelse af sagen. Her lyder det, at forbundet overvejede at tildele Rubiales en endnu strengere straf.

Disciplinærudvalget i Fifa siger, at Rubiales har "opført sig, som om han ikke kunne straffes" under VM-finalen 20. august.

– Udvalget kan ikke understrege nok at – uagtet den følelsesmæssige tilstand, han var i under og efter kampen – er Rubiales' opførsel utilgivelig og uacceptabel, især med tanke på hans høje status i fodboldens økosystem på det tidspunkt.

Debbie Hewitt er også blevet bedt om at give et vidneudsagn til udvalget, og et resume af det er også en del af rapporten fra Fifa.

Ifølge rapporten siger Hewitt, at Rubiales "holdt sin hånd på og aede" Englands Laura Coombs i ansigtet og "tilsyneladende med tvang kyssede Lucy Bronze i ansigtet" ved medaljeceremonien.

Rubiales hævder, at han forsøgte at trøste Coombs, som på grund af en skade havde en bandage på hovedet og ikke deltog i finalen.

Rubiales forklarer, at Bronze til dagligt spiller for Barcelona og få måneder tidligere havde vundet den spanske Super Cup.

Hewitt siger i rapporten, at hun "følte sig dybt utilpas og forlegen" over den måde, som Rubiales hilste på de spanske spillere. Han skal ifølge hende have klappet til deres numser.

Ifølge rapporten så Hewitt også Rubiales kysse Hermoso på munden.

I sit svar beskylder Rubiales Hewitt for "åbenlyst" at lyve eller "tale ud fra uvidenhed" i forhold til kysset.

Rubiales trådte tilbage fra sin post i RFEF i september, efter at han indledningsvist havde lovet at blive. Han oplyste, at han ville anke karantænen, da den blev udstedt.

Han har gentagne gange sagt, at der var samtykke til kysset.

/ritzau/







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

10. gang i træk

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

I dialog om Albert Grønbæk

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

El Clásico kan afgøre det hele

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

FC Midtjylland – Viborg FF