Det var ikke kun de spanske fodboldkvinder, der fik en lidt for kærlig behandling af Luis Rubiales.
Den tidligere præsident for Det Spanske Fodboldforbund (RFEF) opførte sig også upassende over for de engelske fodboldkvinder efter VM-finalen tidligere i år.
Det siger Debbie Hewitt, der er forkvinde for Det Engelske Fodboldforbund (FA). Hun forklarer, at en af de engelske spillere blev kysset på munden.
I oktober tildelte Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) Rubiales en tre år lang karantæne fra fodboldaktiviteter på grund af spanierens opførsel ved finalekampen. Her kyssede han den spanske spiller Jenni Hermoso på munden.
Spanien besejrede England 1-0 i VM-finalen i Sydney.
Fifa har offentliggjort dets konklusioner fra en undersøgelse af sagen. Her lyder det, at forbundet overvejede at tildele Rubiales en endnu strengere straf.
Disciplinærudvalget i Fifa siger, at Rubiales har "opført sig, som om han ikke kunne straffes" under VM-finalen 20. august.
– Udvalget kan ikke understrege nok at – uagtet den følelsesmæssige tilstand, han var i under og efter kampen – er Rubiales' opførsel utilgivelig og uacceptabel, især med tanke på hans høje status i fodboldens økosystem på det tidspunkt.
Debbie Hewitt er også blevet bedt om at give et vidneudsagn til udvalget, og et resume af det er også en del af rapporten fra Fifa.
Ifølge rapporten siger Hewitt, at Rubiales "holdt sin hånd på og aede" Englands Laura Coombs i ansigtet og "tilsyneladende med tvang kyssede Lucy Bronze i ansigtet" ved medaljeceremonien.
Rubiales hævder, at han forsøgte at trøste Coombs, som på grund af en skade havde en bandage på hovedet og ikke deltog i finalen.
Rubiales forklarer, at Bronze til dagligt spiller for Barcelona og få måneder tidligere havde vundet den spanske Super Cup.
Hewitt siger i rapporten, at hun "følte sig dybt utilpas og forlegen" over den måde, som Rubiales hilste på de spanske spillere. Han skal ifølge hende have klappet til deres numser.
Ifølge rapporten så Hewitt også Rubiales kysse Hermoso på munden.
I sit svar beskylder Rubiales Hewitt for "åbenlyst" at lyve eller "tale ud fra uvidenhed" i forhold til kysset.
Rubiales trådte tilbage fra sin post i RFEF i september, efter at han indledningsvist havde lovet at blive. Han oplyste, at han ville anke karantænen, da den blev udstedt.
Han har gentagne gange sagt, at der var samtykke til kysset.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
NYHEDER
Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede
NYHEDER
Norge overhaler Danmark på verdensranglisten
EKSKLUSIVT
Afsløring: David Stückler forlænger med Cremonese
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
INTERVIEW