Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Mathias Zanka Jørgensen er tilbage i FC København og gav onsdag interview efter træning til Tipsbladet og andre medier.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København og Mathias Zanka Jørgensen har for fjerde gang valgt at slå pjalterne sammen.

Han skal lukke et akut opstået hul i midterforsvaret og kan potentielt komme i aktion på søndag mod Randers FC, selvom han ikke har spillet en tællende kamp i knap fem måneder.

LÆS MERE: Spiller Zanka søndag? Her er Neestrups svar

Tirsdag blev han præsenteret, onsdag trænede han for første gang med i omkring en time, inden han gik indenfor, og bagefter tog han en runde hos forskellige medier, som gerne ville høre om hans genforening med FC København.

Her er hvad han sagde til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

– Første årsag til at vende hjem er, at det kunne lade sige gøre. Det tror jeg faktisk er den vigtigste grund. For det andet skyldes det, og det tror jeg ikke, nogen er i tvivl om, at jeg er FC Københavner, det giver mening for mig, og det er det, der på nuværende tidspunkt af min karriere kan tænde en gnist i mig, og giver mig lyst til at spille fodbold.

Tror du, Zanka spiller søndag?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Føler du dig klar til kamp på nuværende tidspunkt?

– Det er i hvert fald aldrig selvtilliden, der har fejlet noget hos mig, så om ikke andet skal jeg nok få hypet mig selv op til, at jeg er klar. Der, hvor vi står nu, er en ekstrem situation og et sted, hvor ikke særlig mange kan finde ud af at spille midterforsvarer.

– Så må vi agere ud fra det, og hvad det ender med, er jeg heldigvis ikke ansat til at bestemme. Det må være op til andre, og jeg har tre-fire dage til at gøre mig så klar som mulig til at få de minutter, hvis det bliver til det.

35-årige Mathias Zanka Jørgensen fortæller også, at han længe har haft et ønske om at spille for FC København igen og kunne ikke se, at han havde takket ja til en anden klub lige nu.

Mathias Zanka Jørgensen har fået sit gamle trøjenummer tilbage, som ellers sad på ryggen af lejespilleren Amir Richardson. Marokkaneren har i stedet fået nummer 23.

Forhandlinger med Sune Smith-Nielsen

Mathias Zanka Jørgensen vender retur til FC København på et tidspunkt, hvor klubben står i en historisk krise.

Det kostede mandag sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, jobbet, som den tidligere landsholdsprofil forinden havde forhandlet sin aftale med.

– Jeg tænker, at når man har en lang historik med en klub, så skriver man ikke under med en sportsdirektør, men med en fodboldklub. Ting kan ændre sig, spillere kan ændre sig, sportsdirektører, trænere og alt kan ændre sig i den her verden, vi bevæger os rundt i. Det er name of the game og ændrer ikke noget for mig.

Hvor meget har Neestrup fyldt i processen i, at det her skulle ske?

– Han har fyldt meget, og jeg tror, at han var tungen på vægtskålen i forhold til at synes, det her var en god ide.

Den opmærksomme FCK-fan lagde også mærke til, at et skifte har set ud til at være tæt på tidligere, da Zankas præsentation foregik i en video med billeder i sommervejr – ergo, den kan ikke være optaget nu.

– Jeg tror, vi har en medieafdeling i FC København, der med længder er den bedste i Danmark, og de er altid klar rettidigt. Det er ikke altid, at tingene sker i sidste øjeblik, så der kan godt ligge lidt i banken, siger Zanka med et lumsk smil.

Du kan se sommer-videoen herunder – artiklen fortsætter under den:

Har et skifte til FC København været tæt på tidligere. Jeg mindes, at der i 2024 var ret konkrete skriverier om, at det var tæt på?

– Der er altid en snak om det. Vi nåede til et punkt, hvor Brentford synes, det passede godt, da de kunne tænke sig noget foryngelse i truppen. Jeg var også klar på, at det kunne være et godt tidspunkt at tage videre. Der var en mulighed for at tage hjem, men det kunne ikke lade sig gøre, siger stopperen, der dengang endte i Anderlecht.

Så må man selv gisne om videoen er fra sommeren 2024.

Matias Zanka Jørgensen fortæller i øvrigt, at han ikke på nuværende tidspunkt har tænkt på, om han godt kunne tænkt sig, at hans fjerde ophold i FCK strækker sig længere end blot til sommer, hvor den nuværende aftale udløber.

Glansbilledet krakelerede i USA

Mathias Zanka Jørgensen kommer til FC København efter et ophold i LA Galaxy, der så ham få ophævet kontrakten før tid.

Opholdet var et, han gerne ville krydse af, men nu er han også glad for at være tilbage i København.

– Personligt var det en kæmpedrøm for mig. En person, som har været påvirket af USA’s status i verden som ledestjerne for mange i Vesten – popkultur og hip-hop og mange af de ting, jeg sætter pris på i livet. Det var en kæmpedrøm for mit vedkommende at komme derover, men det var også et glansbillede, som krakelerede, da jeg kom dertil. Alt i alt en fed oplevelse, men dejligt at være hjemme, siger han og tilføjer:

– Generelt ser man en samfundsmodel, som er markant anderledes end den, man oplever herhjemme. Den fik mig til at sætte endnu mere pris på, omend de diskussioner vi kan have os danskere, vores model, som er en af de bedste.

Mathias Zanka Jørgensen nåede 25 kampe i LA Galaxy, inden kontrakten blev ophævet den 2. februar, så han er skiftet på en fri transfer til FC København, som han har repræsenteret 303 gange.

Interviewet drejede sig også over og blev en smule geopolitisk.

– Danmark fylder ikke lige så meget for USA, som USA fylder for Danmark. Det tror jeg, er den korte forklaring. Det har været en af de svære ting ved at være derovre – hvis vi snakker protester og problemer med ICE (amerikansk immigrationsmyndighed, red.), læser man nærmest mere om det i danske medier og er mere i snak med danskere om det, fordi vi har et stort fokus på USA.

– Det har været ret svært at navigere i, fordi venner og familie har spurgt ind til det, men i vores lille boble, har vi ikke oplevet noget. Det viser også meget godt, hvor stort et land det er, og hvor splittet det er, hvor alle problemerne er grebet ud af små ting i det store hele.

Zankas familie er fortsat i USA, indtil parret får plads på en dansk skole til deres søn – sideløbende skal Zanka være med til at sikre FCK en plads i top 6 søndag mod Randers FC.

Fotos: FCK Media.





LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Langer ud efter Peter Sørensen

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Nu reagerer Morten Krogh

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Brøndby er de dårligste i Europa

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Heldige danske damer slår Sverige

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Øjner europæisk trofæ

Blæst fuldstændig omkuld

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

22 millioner kroner!

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Legende stopper som cheftræner for Messi

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Afviser mesterskabssnak

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Laver aftale med Frederik Birk

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

I transfermøde med Superliga-klub

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Den bedste handel i Superligaen!

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’