‘Så kan du snakke fra nu og til juleaften’

FCK har en kedelig tendens til at starte mesterskabsspillet med for mange skader, og det ærgrer Jacob Neestrup.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Skader har været et stort tema for FC København i denne sæson, og det er ikke umiddelbart et samtaleemne, som forsvinder op til søndagens nøglekamp mod FC Nordsjælland i Farum.

For tog man et kig ud over FC Københavns træning torsdag på Frederiksberg, så var flere store profiler fraværende. Birger Meling trænede indenfor, mens Thomas Delaney, Gabriel Pereira og Marcos Lopez alle trænede for dem selv uden bold. Mohamed Elyounoussi indgik heller ikke i træningen med resten af truppen, og brasilianske Robert var slet ikke på træningsbanen.

I sidste uge var cheftræner Jacob Neestrup ikke meget for at dele ud af informationerne om de skadede spillere, og heller ikke denne torsdag ville han gå med på den leg.

– Jeg kan ikke være konkret på nogle af spillerne. Det er også med det udgangspunkt, at fordi man er inde, så kan det være fordi, det er aftalt, uden man nødvendigvis er skadet. Det er samme svar som sidste uge, at det mest realistiske er, at der både er gode og dårlige nyheder, så den prøver vi igen, siger Jacob Neestrup med et skævt smil.

Han kan konstatere, at billedet har været det samme de seneste år. Nemlig at FC København er gået ind i et mesterskabsspil med alt for mange spillere, som af skadesmæssige årsager ikke kan gøre en forskel på banen. Og når de ikke kan gøre en forskel på banen, så kan man smide sådan noget som sportslige budgetter i skraldespanden.

– De sidste to mesterskabsspil er vi gået ind med for mange af vores dygtige spillere, som ikke har været til rådighed, og sådan har vi også startet dette mesterskabsspil. Det er et kæmpe konkurrenceparameter. Du kan snakke nok om fra nu og til juleaften om sportslige budgetter og om det ene og det andet. Hvis spillerne ikke er der, er det lige meget, siger FCK-træneren og fortsætter:

– Vi håber at se nogle dygtige spillere tilbage på søndag. Hvis ikke de er det, kommer vi til at stille et slagkraftigt hold uanset. Men det giver noget top at have vores bedste spillere til rådighed, og det giver noget dybde i forhold til muligheder i kampen, siger han med henvisning til at have en stærk bænk, der kan påvirke kampen til københavnernes fordel.

Det er tredje gang, at Jacob Neestrup er en del af et mesterskabsspil, så man kan sige, at han efterhånden har samlet en del erfaring til sig, i forhold til hvordan sådan en afgørende del af sæsonen skal tackles.

Det er dog ikke sådan, at der er en forskel i den måde, han tackler det på nu, kontra de andre år.

– Nej, det synes jeg ikke. Tingene kan gå hurtigt på godt og ondt. Det bliver nogle meget lige kampe. Det er sådan, det historisk har været, også før mig og på godt og ondt. Det må vi gå ud fra, at det bliver igen, slår han fast.

På søndag venter en afgørende kamp for FC København, som gæster kunstgræsset i Farum. Her vil tre point lune gevaldigt i guldkampen.





Voldsom Franculino-spådom

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Tullberg skifter fire mand

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

– De skal skille sig af med ham!

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

FC København – Sønderjyske

Randers FC – AGF

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Viborg FF – FC Midtjylland

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Trækker overskrifter i Sydkorea

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

De er klar til at købe Mohamed Salah

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Kæmpe triumf for Frank

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Stjerner sender besked til Froholdt

Danskerscoringerne væltede ind

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Sløvt Londonderby

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten