FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Skader har været et stort tema for FC København i denne sæson, og det er ikke umiddelbart et samtaleemne, som forsvinder op til søndagens nøglekamp mod FC Nordsjælland i Farum.
For tog man et kig ud over FC Københavns træning torsdag på Frederiksberg, så var flere store profiler fraværende. Birger Meling trænede indenfor, mens Thomas Delaney, Gabriel Pereira og Marcos Lopez alle trænede for dem selv uden bold. Mohamed Elyounoussi indgik heller ikke i træningen med resten af truppen, og brasilianske Robert var slet ikke på træningsbanen.
I sidste uge var cheftræner Jacob Neestrup ikke meget for at dele ud af informationerne om de skadede spillere, og heller ikke denne torsdag ville han gå med på den leg.
– Jeg kan ikke være konkret på nogle af spillerne. Det er også med det udgangspunkt, at fordi man er inde, så kan det være fordi, det er aftalt, uden man nødvendigvis er skadet. Det er samme svar som sidste uge, at det mest realistiske er, at der både er gode og dårlige nyheder, så den prøver vi igen, siger Jacob Neestrup med et skævt smil.
Han kan konstatere, at billedet har været det samme de seneste år. Nemlig at FC København er gået ind i et mesterskabsspil med alt for mange spillere, som af skadesmæssige årsager ikke kan gøre en forskel på banen. Og når de ikke kan gøre en forskel på banen, så kan man smide sådan noget som sportslige budgetter i skraldespanden.
– De sidste to mesterskabsspil er vi gået ind med for mange af vores dygtige spillere, som ikke har været til rådighed, og sådan har vi også startet dette mesterskabsspil. Det er et kæmpe konkurrenceparameter. Du kan snakke nok om fra nu og til juleaften om sportslige budgetter og om det ene og det andet. Hvis spillerne ikke er der, er det lige meget, siger FCK-træneren og fortsætter:
– Vi håber at se nogle dygtige spillere tilbage på søndag. Hvis ikke de er det, kommer vi til at stille et slagkraftigt hold uanset. Men det giver noget top at have vores bedste spillere til rådighed, og det giver noget dybde i forhold til muligheder i kampen, siger han med henvisning til at have en stærk bænk, der kan påvirke kampen til københavnernes fordel.

Det er tredje gang, at Jacob Neestrup er en del af et mesterskabsspil, så man kan sige, at han efterhånden har samlet en del erfaring til sig, i forhold til hvordan sådan en afgørende del af sæsonen skal tackles.
Det er dog ikke sådan, at der er en forskel i den måde, han tackler det på nu, kontra de andre år.
– Nej, det synes jeg ikke. Tingene kan gå hurtigt på godt og ondt. Det bliver nogle meget lige kampe. Det er sådan, det historisk har været, også før mig og på godt og ondt. Det må vi gå ud fra, at det bliver igen, slår han fast.
På søndag venter en afgørende kamp for FC København, som gæster kunstgræsset i Farum. Her vil tre point lune gevaldigt i guldkampen.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
Arsenal får gang i offensiven i sikker sejr
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
MEDIE