FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Skader har været et stort tema for FC København i denne sæson, og det er ikke umiddelbart et samtaleemne, som forsvinder op til søndagens nøglekamp mod FC Nordsjælland i Farum.
For tog man et kig ud over FC Københavns træning torsdag på Frederiksberg, så var flere store profiler fraværende. Birger Meling trænede indenfor, mens Thomas Delaney, Gabriel Pereira og Marcos Lopez alle trænede for dem selv uden bold. Mohamed Elyounoussi indgik heller ikke i træningen med resten af truppen, og brasilianske Robert var slet ikke på træningsbanen.
I sidste uge var cheftræner Jacob Neestrup ikke meget for at dele ud af informationerne om de skadede spillere, og heller ikke denne torsdag ville han gå med på den leg.
– Jeg kan ikke være konkret på nogle af spillerne. Det er også med det udgangspunkt, at fordi man er inde, så kan det være fordi, det er aftalt, uden man nødvendigvis er skadet. Det er samme svar som sidste uge, at det mest realistiske er, at der både er gode og dårlige nyheder, så den prøver vi igen, siger Jacob Neestrup med et skævt smil.
Han kan konstatere, at billedet har været det samme de seneste år. Nemlig at FC København er gået ind i et mesterskabsspil med alt for mange spillere, som af skadesmæssige årsager ikke kan gøre en forskel på banen. Og når de ikke kan gøre en forskel på banen, så kan man smide sådan noget som sportslige budgetter i skraldespanden.
– De sidste to mesterskabsspil er vi gået ind med for mange af vores dygtige spillere, som ikke har været til rådighed, og sådan har vi også startet dette mesterskabsspil. Det er et kæmpe konkurrenceparameter. Du kan snakke nok om fra nu og til juleaften om sportslige budgetter og om det ene og det andet. Hvis spillerne ikke er der, er det lige meget, siger FCK-træneren og fortsætter:
– Vi håber at se nogle dygtige spillere tilbage på søndag. Hvis ikke de er det, kommer vi til at stille et slagkraftigt hold uanset. Men det giver noget top at have vores bedste spillere til rådighed, og det giver noget dybde i forhold til muligheder i kampen, siger han med henvisning til at have en stærk bænk, der kan påvirke kampen til københavnernes fordel.

Det er tredje gang, at Jacob Neestrup er en del af et mesterskabsspil, så man kan sige, at han efterhånden har samlet en del erfaring til sig, i forhold til hvordan sådan en afgørende del af sæsonen skal tackles.
Det er dog ikke sådan, at der er en forskel i den måde, han tackler det på nu, kontra de andre år.
– Nej, det synes jeg ikke. Tingene kan gå hurtigt på godt og ondt. Det bliver nogle meget lige kampe. Det er sådan, det historisk har været, også før mig og på godt og ondt. Det må vi gå ud fra, at det bliver igen, slår han fast.
På søndag venter en afgørende kamp for FC København, som gæster kunstgræsset i Farum. Her vil tre point lune gevaldigt i guldkampen.
LIVE
LIVE: SIF må undvære profil
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
TIPSBLADETS DOM