‘Så kan du snakke fra nu og til juleaften’

FCK har en kedelig tendens til at starte mesterskabsspillet med for mange skader, og det ærgrer Jacob Neestrup.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Skader har været et stort tema for FC København i denne sæson, og det er ikke umiddelbart et samtaleemne, som forsvinder op til søndagens nøglekamp mod FC Nordsjælland i Farum.

For tog man et kig ud over FC Københavns træning torsdag på Frederiksberg, så var flere store profiler fraværende. Birger Meling trænede indenfor, mens Thomas Delaney, Gabriel Pereira og Marcos Lopez alle trænede for dem selv uden bold. Mohamed Elyounoussi indgik heller ikke i træningen med resten af truppen, og brasilianske Robert var slet ikke på træningsbanen.

I sidste uge var cheftræner Jacob Neestrup ikke meget for at dele ud af informationerne om de skadede spillere, og heller ikke denne torsdag ville han gå med på den leg.

– Jeg kan ikke være konkret på nogle af spillerne. Det er også med det udgangspunkt, at fordi man er inde, så kan det være fordi, det er aftalt, uden man nødvendigvis er skadet. Det er samme svar som sidste uge, at det mest realistiske er, at der både er gode og dårlige nyheder, så den prøver vi igen, siger Jacob Neestrup med et skævt smil.

Han kan konstatere, at billedet har været det samme de seneste år. Nemlig at FC København er gået ind i et mesterskabsspil med alt for mange spillere, som af skadesmæssige årsager ikke kan gøre en forskel på banen. Og når de ikke kan gøre en forskel på banen, så kan man smide sådan noget som sportslige budgetter i skraldespanden.

– De sidste to mesterskabsspil er vi gået ind med for mange af vores dygtige spillere, som ikke har været til rådighed, og sådan har vi også startet dette mesterskabsspil. Det er et kæmpe konkurrenceparameter. Du kan snakke nok om fra nu og til juleaften om sportslige budgetter og om det ene og det andet. Hvis spillerne ikke er der, er det lige meget, siger FCK-træneren og fortsætter:

– Vi håber at se nogle dygtige spillere tilbage på søndag. Hvis ikke de er det, kommer vi til at stille et slagkraftigt hold uanset. Men det giver noget top at have vores bedste spillere til rådighed, og det giver noget dybde i forhold til muligheder i kampen, siger han med henvisning til at have en stærk bænk, der kan påvirke kampen til københavnernes fordel.

Det er tredje gang, at Jacob Neestrup er en del af et mesterskabsspil, så man kan sige, at han efterhånden har samlet en del erfaring til sig, i forhold til hvordan sådan en afgørende del af sæsonen skal tackles.

Det er dog ikke sådan, at der er en forskel i den måde, han tackler det på nu, kontra de andre år.

– Nej, det synes jeg ikke. Tingene kan gå hurtigt på godt og ondt. Det bliver nogle meget lige kampe. Det er sådan, det historisk har været, også før mig og på godt og ondt. Det må vi gå ud fra, at det bliver igen, slår han fast.

På søndag venter en afgørende kamp for FC København, som gæster kunstgræsset i Farum. Her vil tre point lune gevaldigt i guldkampen.





Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Kæmpe forløsning for FC København

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Årets mest læste – I elsker transfers!

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

En kæmpe sejr

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Hingste sparker Falke i Casablanca

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Set i København – de leder efter ny sportschef

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’