Så meget tjener Brøndbys topdirektører

Carsten V. Jensen og Ole Palmå bliver godt betalt for deres topposter i Brøndby IF.



Brøndby IF-bosserne Carsten V. Jensen og Ole Palmå er ikke i fare for at gå sulten i seng, selv om livremmen skal spændes ind på Vestegnen, hvor Superliga-klubben fredag præsenterede et underskud på 104,2 milloner kroner for regnskabsåret 2023/24, som strækker sig over en periode på 18 måneder.

Af årsregnskabet fremgår det, at Carsten V. Jensen og Ole Palmå, der er henholdsvis fodbolddirektør og administrerende direktør, hiver millioner hjem i grundløn, og dertil kommer en lukrativ bonusordning.

Fredagens regnskab er et forlænget regnskabsår, som dækker over 18 måneder, og her har Carsten V. Jensen en løn på lidt over 4,7 millioner kroner for perioden, hvilket svarer til en årsløn på 3,1 millioner kroner. Derudover har Carsten V. Jensen modtaget bonusser for i alt 1.7 millioner kroner på de 18 måneder.

Ole Palmå er ikke i den helt samme økonomiske liga, men der skal også nok være råd til både dagen og vejen i det Palmå'ske hjem. 1,8 millioner kroner om året hiver Brøndbys administrerende direktør i grundløn, og dertil kommer en bonus på lidt over 1,3 millioner kroner for den 18 måneder lange periode. 

Såvel Ole Palmå som Carsten V. Jensen kan opsiges med 12 måneders varsel, mens de selv kan opsige deres stillinger med seks måneders varsel. Udover løn i opsigelsesperioden er direktører i Brøndby IF ikke berettiget til fratrædelsesgodtgørelse.  






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Brøndby tæt på denne keeper

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Her er Jonas Winds nye klub

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

De køber ham for 740 mio.

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Mexico – Ecuador

Nu er Brøndby IF konkret på banen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

England – DR Congo

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Transferbombe på vej

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: Kolding køber stor profil

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Brøndby med transferscoop?

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul