Så meget tjener Brøndbys topdirektører

Carsten V. Jensen og Ole Palmå bliver godt betalt for deres topposter i Brøndby IF.



Brøndby IF-bosserne Carsten V. Jensen og Ole Palmå er ikke i fare for at gå sulten i seng, selv om livremmen skal spændes ind på Vestegnen, hvor Superliga-klubben fredag præsenterede et underskud på 104,2 milloner kroner for regnskabsåret 2023/24, som strækker sig over en periode på 18 måneder.

Af årsregnskabet fremgår det, at Carsten V. Jensen og Ole Palmå, der er henholdsvis fodbolddirektør og administrerende direktør, hiver millioner hjem i grundløn, og dertil kommer en lukrativ bonusordning.

Fredagens regnskab er et forlænget regnskabsår, som dækker over 18 måneder, og her har Carsten V. Jensen en løn på lidt over 4,7 millioner kroner for perioden, hvilket svarer til en årsløn på 3,1 millioner kroner. Derudover har Carsten V. Jensen modtaget bonusser for i alt 1.7 millioner kroner på de 18 måneder.

Ole Palmå er ikke i den helt samme økonomiske liga, men der skal også nok være råd til både dagen og vejen i det Palmå'ske hjem. 1,8 millioner kroner om året hiver Brøndbys administrerende direktør i grundløn, og dertil kommer en bonus på lidt over 1,3 millioner kroner for den 18 måneder lange periode. 

Såvel Ole Palmå som Carsten V. Jensen kan opsiges med 12 måneders varsel, mens de selv kan opsige deres stillinger med seks måneders varsel. Udover løn i opsigelsesperioden er direktører i Brøndby IF ikke berettiget til fratrædelsesgodtgørelse.  





Vil hente tysk landsholdsstjerne




EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Brøndby melder duo færdig og teaser

Blæst bagover af 18-årig



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Tyskland – Curacao

Stolt over dansk transfer

Raser over VM-tiltag

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Iran – New Zealand

Jagter tidligere FCK-stjerne

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Spanien – Kap Verde

Holland – Japan

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold

Elfenbenskysten – Ecuador