Brøndby IF-bosserne Carsten V. Jensen og Ole Palmå er ikke i fare for at gå sulten i seng, selv om livremmen skal spændes ind på Vestegnen, hvor Superliga-klubben fredag præsenterede et underskud på 104,2 milloner kroner for regnskabsåret 2023/24, som strækker sig over en periode på 18 måneder.
Af årsregnskabet fremgår det, at Carsten V. Jensen og Ole Palmå, der er henholdsvis fodbolddirektør og administrerende direktør, hiver millioner hjem i grundløn, og dertil kommer en lukrativ bonusordning.
Fredagens regnskab er et forlænget regnskabsår, som dækker over 18 måneder, og her har Carsten V. Jensen en løn på lidt over 4,7 millioner kroner for perioden, hvilket svarer til en årsløn på 3,1 millioner kroner. Derudover har Carsten V. Jensen modtaget bonusser for i alt 1.7 millioner kroner på de 18 måneder.
Ole Palmå er ikke i den helt samme økonomiske liga, men der skal også nok være råd til både dagen og vejen i det Palmå'ske hjem. 1,8 millioner kroner om året hiver Brøndbys administrerende direktør i grundløn, og dertil kommer en bonus på lidt over 1,3 millioner kroner for den 18 måneder lange periode.
Såvel Ole Palmå som Carsten V. Jensen kan opsiges med 12 måneders varsel, mens de selv kan opsige deres stillinger med seks måneders varsel. Udover løn i opsigelsesperioden er direktører i Brøndby IF ikke berettiget til fratrædelsesgodtgørelse.
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
Forstår intet af Bisseck-beslutning
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Portugal – Kroatien
NYHEDER
Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
USA – Bosnien-Hercegovina
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
NYHEDER
Kane snød DR Congo i dramatisk kamp
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
OPTAKT