Brøndby IF-bosserne Carsten V. Jensen og Ole Palmå er ikke i fare for at gå sulten i seng, selv om livremmen skal spændes ind på Vestegnen, hvor Superliga-klubben fredag præsenterede et underskud på 104,2 milloner kroner for regnskabsåret 2023/24, som strækker sig over en periode på 18 måneder.
Af årsregnskabet fremgår det, at Carsten V. Jensen og Ole Palmå, der er henholdsvis fodbolddirektør og administrerende direktør, hiver millioner hjem i grundløn, og dertil kommer en lukrativ bonusordning.
Fredagens regnskab er et forlænget regnskabsår, som dækker over 18 måneder, og her har Carsten V. Jensen en løn på lidt over 4,7 millioner kroner for perioden, hvilket svarer til en årsløn på 3,1 millioner kroner. Derudover har Carsten V. Jensen modtaget bonusser for i alt 1.7 millioner kroner på de 18 måneder.
Ole Palmå er ikke i den helt samme økonomiske liga, men der skal også nok være råd til både dagen og vejen i det Palmå'ske hjem. 1,8 millioner kroner om året hiver Brøndbys administrerende direktør i grundløn, og dertil kommer en bonus på lidt over 1,3 millioner kroner for den 18 måneder lange periode.
Såvel Ole Palmå som Carsten V. Jensen kan opsiges med 12 måneders varsel, mens de selv kan opsige deres stillinger med seks måneders varsel. Udover løn i opsigelsesperioden er direktører i Brøndby IF ikke berettiget til fratrædelsesgodtgørelse.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
NYHEDER