Så meget tjener Brøndbys topdirektører

Carsten V. Jensen og Ole Palmå bliver godt betalt for deres topposter i Brøndby IF.



Brøndby IF-bosserne Carsten V. Jensen og Ole Palmå er ikke i fare for at gå sulten i seng, selv om livremmen skal spændes ind på Vestegnen, hvor Superliga-klubben fredag præsenterede et underskud på 104,2 milloner kroner for regnskabsåret 2023/24, som strækker sig over en periode på 18 måneder.

Af årsregnskabet fremgår det, at Carsten V. Jensen og Ole Palmå, der er henholdsvis fodbolddirektør og administrerende direktør, hiver millioner hjem i grundløn, og dertil kommer en lukrativ bonusordning.

Fredagens regnskab er et forlænget regnskabsår, som dækker over 18 måneder, og her har Carsten V. Jensen en løn på lidt over 4,7 millioner kroner for perioden, hvilket svarer til en årsløn på 3,1 millioner kroner. Derudover har Carsten V. Jensen modtaget bonusser for i alt 1.7 millioner kroner på de 18 måneder.

Ole Palmå er ikke i den helt samme økonomiske liga, men der skal også nok være råd til både dagen og vejen i det Palmå'ske hjem. 1,8 millioner kroner om året hiver Brøndbys administrerende direktør i grundløn, og dertil kommer en bonus på lidt over 1,3 millioner kroner for den 18 måneder lange periode. 

Såvel Ole Palmå som Carsten V. Jensen kan opsiges med 12 måneders varsel, mens de selv kan opsige deres stillinger med seks måneders varsel. Udover løn i opsigelsesperioden er direktører i Brøndby IF ikke berettiget til fratrædelsesgodtgørelse.  





TransferLIVE: OB bekræfter




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

– Derfor fyrer vi Thomasberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Midtjylland forlænger med stort talent

Skotland – Brasilien

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ny bejler til dansk guldfugl

Tyrkiet – USA

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

FC Barcelona køber VM-angriber

Chokskifte på vej?

Marokko – Haiti

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Lufter vild Ronaldo-teori

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Tjekkiet – Mexico